Anasayfa Haber Amed halkı yasağı dinlemedi

Amed halkı yasağı dinlemedi

Paylaş

Amed Valiliği’nin “güvenlik” gerekçesiyle İstasyon Meydanı’nda yapılmasını engellediği “Darbeye karşı demokratik direniş” mitingi için binler, HDP Amed İl Örgütü binası önünde toplanmaya başladı. Öz yönetim direnişinin selamlandığı mitinge katılım her geçen dakika artarken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın alana gelmesi bekleniyor.

Haziran ve tekrar edilen Kasım 2015 genel seçimlerinde HDP’nin başarısına ve halk desteğine tahammül edemeyen AKP, CHP ve MHP’nin dokunulmazlıkları kaldırmasına karşı, “Darbeye karşı demokratik direniş” şiarıyla başlatılan halk buluşmalarının finali Amed’de düzenleniyor. Daha önce İstasyon Meydanı’nda düzenleneceği açıklanan miting, Amed Valiliği’nin keyfi yasağı üzerine HDP Amed İl Örgütü binası önüne alındı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katılacağı mitinge saatler kala binler alana aktı. “Darbeye karşı demokratik direniş” pankartının asıldığı miting alanında toplanan binlerce kişi, Kürdistan kentlerindeki özyönetim direnişlerini attıkları sloganlarla selamlarken, devlet güçlerinin katliamlarına öfke yağdı.

Halkın gelişi devam ederken, çok sayıda TOMA ve zırhlı araç, miting alanını abluka altına aldı. HDP Amed Milletvekili Sibel Yiğitalp, alanı abluka altına alan devlet güçleriyle görüşerek geri çekilmelerini istedi. Kısa süreli tartışmanın ardından devlet güçleri zırhlı araçlarıyla birlikte, yurttaşların slogan ve ıslıkları altında alandan uzaklaştı. Polisin uzaklaşmasıyla HDP’liler, alanın güvenliğini aldı.

Miting Kürtçe ezgiler eşliğinde büyük bir coşkuyla başlarken, yüzlerce kişi Mêrdîn üzerinden kente gelecek Demirtaş’ı karşılamak için Çınar ilçesine gitti.

Kitle, HDP Eş Genel Başkanı’nın alana gelmesini bekliyor. 680x350cc-amed-miting-ozgur

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here