Anasayfa Forum Anayasa Mahkemesi Kopyala-Yapıştır Karar Aldı”

Anayasa Mahkemesi Kopyala-Yapıştır Karar Aldı”

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerinde söz alarak, Anayasa Mahkemesi’nin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili kararını değerlendirdi.

TIKLAYIN – AYM, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın Başvurusunu Reddetti

Anayasa Mahkemesi, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın başvurusunu dünkü görüşmesinde reddetti. AYM daha önce de HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın başvurusunu “kabul edilemez” bulmuştu.

“Bilgen’in başvurusu, tahliye edildiği için kabul edildi”

Meral Danış Beştaş, Demirtaş ile aynı gün, HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’in başvurusunun ise kabul edildiğini açıkladı:

“Anayasa Mahkemesi Demirtaş’ın başvurusunu reddetti. Şaşırdık mı? Hayır. Doğru mu? Hayır. Peki, bunu nasıl değerlendireceğiz? Muazzam bir kurguyla karşı karşıyayız.

“Ayhan Bilgen’in başvurusunu da kabul etmiş. Çünkü Ayhan Bilgen tutuksuz, yerel mahkeme tarafından tahliye edilmiş, kendisinin tutukluluğunun hukuka uygun bulunmadığına dair bir karar vermiş.

“Aynı durumdaki itirazlar Demirtaş’la ilgili de var ortada, onunla ilgili de reddetmiş. Peki, gerekçe ne? Diğer Gülser Yıldırım kararında olduğu gibi copy-paste [kopyala-yapıştır] yöntemi bir kararla karşı karşıyayız.”

“Anayasa Mahkemesi artık yürütmenin bir parçası”

“Anayasa Mahkemesi bu kararla bir kez daha, Anayasa Mahkemesinin yargıyı temsil etmediğini, tarafsız ve bağımsız olmadığını ilan etmiş ve yürütmeye bağlı olduğunu, iktidarın talepleri, siyaseti ve ideolojisi gereği karar verdiğini ilan etmiştir.

“Bu kararın hukukla, adaletle, hakkaniyetle, seçme ve seçilme hakkıyla, demokratik siyasetle, hukukun üstünlüğüyle ve uluslararası değerlerle hiçbir alakasının olmadığını, tümüyle siyasi bir karar olduğunu ifade ediyoruz.

“Anayasa Mahkemesi artık yürütmenin bir parçasıdır, yürütmenin emir ve talimatlarıyla çalışmak zorunda bırakılmıştır. Buna itiraz edecek, buna karşı çıkacak gücü kendinde bulmamıştır.”

“AİHM bu yanlıştan dönmeli”

“İktidar partisi diyor ki: Ben hukukla bağlı değilim; benim dediğim hukuktur, benim dediğim yargı kararıdır, benim dediğim hükümdür. İşte, Anayasa Mahkemesinin kararını da böyle okuyabiliriz.

“Çok ilginç bir kurgu, bir tane muhalefet şerhi var, tutuksuz hakkında ihlal kararı, eş genel başkanımız hakkında ret kararı. Artık, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu vahim yanlıştan dönmesini bekliyoruz.”

TIKLAYIN – HDP’li Vekillere Tutuklama ve Gözaltıların Kronolojisi

Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne Cezaevinde tutuklu bulunuyor. Ayrıca, vekilliği ve HDP üyeliği düşürülen Figen Yüksekdağ ile Nursel Aydoğan’ın da aralarında bulunduğu dokuz HDP’li vekil de halen tutuklu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mustafa Balbay Ergenekon davasından tutukluyken AYM’ye başvurmuştu. Mahkeme, Balbay’ın adil yargılanmadığı yönündeki itirazını haklı bulup 5 bin lira manevi tazminata hükmetmişti.

TIKLAYIN – AYM, Balbay’ın Uzun Tutukluluk İtirazını Haklı Buldu

 

bia

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here