Anasayfa Haber Ankara Barış Bloku: ‘Katliam değil, barış istiyoruz’

Ankara Barış Bloku: ‘Katliam değil, barış istiyoruz’

Paylaş
  • Ankara Barış Bloku son süreçte Diyadin, Şemdinli, Silvan ve Lice’de yaşanan katliam girişimlerine karşı sokağa çıktı. Halkların kardeşliği, eşitlik, özgürlük ve demokrasi için 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne çağırdı

ank-baris-bloku19agustosmanset

Ankara Barış Bloku son süreçte yaşanan toplu katliam girişimlerine karşı “Katliam değil, barış istiyoruz” dedi. Suruç’ta 33 devrimcinin katledilmesiyle başlayan sürecin, Alevi örgütlerinin yöneticilerine yönelik saldırı, Kürt düşmanlığı ve kadın bedenine yönelik saldırı ile tırmandırılan bir savaş konseptine dönüştüğü belirtildi.

‘OHAL ile katliamlar meşrulaştırılıyor’

Açılamada Diyadin, Şemdinli, Silvan ve Lice’de OHAL ilan edilerek gerçekleştirilen katliamların meşrulaştırıldığı belirtilerek, “Her gün onlarca gözaltı, bombalı saldırı, siyasi ve askeri operasyonlar, orman yangınları, güvenlik bölgesi ilanı, halkın göçe zorlanması sonunda, içinde sivillerin ve çocukların da olduğu onlarca can yitirilmekte ve tüm yaşam tahakküm altına alınmaktadır” denildi.

‘Savaşa ve diktatörlüğe karşı sokakları terk etmiyoruz’

ank-baris-bloku19agustos3

Tayyip Erdoğan şahsında cisimleşen faşist, çürümüş diktatörlüğün tahkim edilmesi için resmi rakamlara göre son bir ayda yaklaşık 600 kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin yaralanıp sakat kaldığı belirtilerek, “Bizler IŞİD vahşetine, faşizme, noeliberal politikaların tamamına, kadın düşmanlığına, kent ve doğa yağmasına, emek düşmanlığına, savaşa ve diktatörlüğe karşı barışı ve demokrasiyi inşa etmek için sokakları terk etmiyoruz” denildi.

‘Ekin Van’ın katledilmesinden sorumlu Musa Çitil yargılansın’

Açıklamada, daha önce ırza geçme, kötü muamele ve Mardin’de 13 köylünün katledilmesinden yargılanan ve terfi edilen Musa Çitil’in Ekin Van’ın işkenceyle öldürülmesinden sorumluğu olduğu belirtilerek, Musa Çitil başta olmak üzere savaşın tüm sorumlulularının açığa çıkartılıp yargılanması istendi.

‘Gözaltılar ve askeri operasyonlar durdurulsun’

ank-baris-bloku19agustos2

Bu sabah (19 Ağustos) gözaltına alınan Silvan ve Sur Belediye Eşbaşkanları’nın da içinde yer aldığı çok sayıda kişinin de derhal serbest bırakılması ve bu sabah Varto’da köyleri bombalayan askeri operasyonların durdurulması istendi.

‘Halkların kardeşliği için 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne’

Çözüm sürecinin inşasının barışın toplumsallaşmasından geçtiği belirtilerek, “1 Eylül Dünya Barış Günü’nde halkların kardeşliği, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve adalet için çoğalarak, güçlenerek bir araya geliyoruz. Yaşam hakkımız için barış için direneceğiz. Size savaş yaptırmayacağız” denildi.

Sendika.Org/ Ankara

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here