Anasayfa Haber Ankara Barış Mitinginde faşist katliam planlandı,bombalar patlatıldı..

Ankara Barış Mitinginde faşist katliam planlandı,bombalar patlatıldı..

Paylaş

Çok sayıda sendika ve meslek örgütünün çağrısıyla bugün Ankara’da düzenlenecek olan Barış Mitingi’nde patlama meydana geldi.

Gördü tanıklarının aktarımına göre, miting için kortejlerin toplandığı sırada saat 10.00 sularında Tren Garı Kavşağı’nda ardarda iki patlama meydana geldi. Patlamanın HDP kortejine yakın gerçekleştiği söylendi.

Haber ajansları, olay yerinde çok sayıda yaralı ve ölü olduğunu belirtiyor.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, olayın ardından yaptığı ilk açıklamada “Kortejler toplanırken 2 büyük patlama oldu. Müthiş bir coşku vardı burada. Ama görüyoruz ki buna tahammül edemeyenler engellemeye çalışıyor. Ses bombası olduğu söylendi ama yaralılarımız var” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ilk belirlemelere göre bir kişinin hayatını kaybettiğini teyit etti. Ardından Doğan Haber Ajansı (DHA) 20’nin üzerinde ölü olduğunu aktardı.

Emek, barış, demokrasi mitingi düzenlenecekti

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) de olduğu çok sayıda sendika ve meslek örgütü yarın Ankara’da “Emek, barış, demokrasi” ismiyle miting düzenleyecekti.

Miting için saat 10.00’da Ankara Tren Garı’nda biraraya gelecek olan gruplar, buradan Sıhhiye Meydanı’na yürüyecekti.

Mitinge DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin yanı sıra Emekçi Hareket Partisi (EHP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Emek Partisi (EMEP), Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Kültür Vakfı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkevleri, Haziran Hareketi de katılacaktı. (ÇT)

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here