Anasayfa Haber Ankara Barosu ‘Paralel Din Dersi’ için iptal davası açtı.

Ankara Barosu ‘Paralel Din Dersi’ için iptal davası açtı.

Paylaş

Ankara Barosu, paralel din dersine dönüşen değerler eğitimini yargıya taşıdı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Hizmet Vakfı arasında, okul önceki eğitim verenler de dahil olmak üzere tüm okullarda değerler eğitimi adı altında seminerler düzenlenmesi amacıyla protokol imzalandı. Milli Eğitim Bakanlığı, bu seminerlerde işlenecek içeriği de resmi bir yazıyla tüm valiliklere duyurdu.

İlkokul çocuklarına ölüm nimettir diyecekler

Ankara Barosu Başkanlığı, paralel din dersine dönüşen değerler eğitiminin iptali için idari yargıya dava açtı. Ankara Barosu, değerler eğitimi adı altında verilen bu eğitimin sadece bir din, mezhep ve ideolojiye dayandırıldığı ve çocuk haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle söz konusu protokol ve içerik yazısının iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını talep etti.

İlkokul çocuklarına ‘ölüm nimettir’ diyecekler

Baro, ilköğretim çağındaki küçük yaştaki çocuklara kış mevsiminin bile ‘kefen/ölüm’ gibi ifadelerle anlatılmasının psikolojilerine zarar vereceğinin altını çizdi
 İlkokul çocuklarına ölüm nimettir diyecekler

Ankara Barosu, Milli Eğitim Bakanlığı ile Hizmet Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında, seminer adı altında ilköğretim öğrencilere verilecek “değerler eğitimi”ni yargıya taşıdı. Baro, söz konusu protokolün yürütmesinin durdurulması ve iptalini talep etti. Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, dava dilekçesinde, Kuran ve hadislerden alıntılar yapılarak hazırlanan seminer kitapçığının da hukuka aykırı olduğu savunuldu.

Dilekçede çocuklara verilmesi düşünülen seminerlerin konuları ve içeriğinde “şeytan”, “ahiret”, “günah”, “nefs”, “tevekkül” gibi soyut kavramlar aktarıldığı belirtilerek, “Küçük yaştaki çocukların bilinçaltı uhrevi bilgilerle donatılmakta ve yoğun şekilde ölüm olgusu işlenerek ahirete yönelik mesajlar verilmektedir. Kış mevsimi bile ‘kefen’, ‘ölüm’ gibi çocuk için soğuk ve anlaşılmaz olan sözcüklerle anlatılmaktadır” değerlendirilmesi yapıldı.

Kitapçıkta ‘Hastalık’ konusunun, “Ölümü, kabri ve ahreti bilip ona göre hazırlanması gerektiğini hatırlatır” cümleleriyle anlatıldığına da dikkat çekilerek “Çocuk zihninde ‘şok etkisi’ yaratacak vurgulamalarla doludur” denildi.

Ölüm nimettir

Dilekçede ‘Ölüm’ konusu da eleştirildi: “Kitapçıkta yer alan ‘Eğer ölüm gerçekten güzel olmasaydı, Allah sevdiği kullarını çok uzun yaşatırdı. Her canlı ölümü tadacaktır. Gelen gider giden gelmez, ölüm de bir nimettir. Ağırlaşmış hayat yükünden kurtulmaktır’ gibi sözler psikolojik olarak hassas bir dönemdeki çocuklar için ölümü seçmeyi teşvik edici anlamlar içermektedir.”

MEB-Hizmet Vakfı işbirliği

‘Değerler eğitimi’ ilk kez 2010’da dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş tarafından yayımlanan bir genelge ile uygulanmaya başlanmıştı. 15 Temmuz’da Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi dahil bütün öğrencilere ‘değerler eğitimi’ adı altında seminerler verilmesi amacıyla Hizmet Vakfı ile protokol imzaladı. Hizmet Vakfı’nın kurucuları arasında Said-i Nursi’nin öğrencileri de yer alıyor.TURNUSOL

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here