Anasayfa Haber Ankara Katliamı Birinci Ayında

Ankara Katliamı Birinci Ayında

Paylaş

Ankara Katliamı’nın birinci ayında “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” sloganıyla Ankara, Adana, İstanbul ve İzmir’de anma etkinlikleri gerçekleşiyor.

İlk anma patlamaların yaşandığı saat 10.04’te Ankara Garı önünde yapıldı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin düzenlediği eyleme çok sayıda sivil toplum örgütü de katıldı. Hayatını kaybeden 100 kişinin fotoğraflarının yer aldığı “Katilleri tanıyoruz! Unutturmayacağız” yazılı pankart açıldı.

Hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunun ardından alana karanfilleri bıraktılar.

Ortak basın açıklamasını okuyan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen “10 Ekim’de olduğu gibi bugün de “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!” diyoruz. Emek, Barış ve Demokrasi için mücadeleye devam!” dedi.

Başbakana “tetkik ücreti” çağrısı

Açıklamada öne çıkan ifadeler şöyle:

* Terör saldırısında yaralanan ve bütün tedavileri yasal olarak devlet tarafından karşılanması gereken bu arkadaşlarımızdan halen tetkik tedavi ücretleri isteniyor. İlgili makamlara yazdığımız uyarı yazıları görmezden geliniyor; telefonlarımız açılmıyor. Başbakan’a çağrıda bulunuyoruz. Bu ayıbı derhal düzeltin. Koruyamadıklarınızı daha fazla mağdur etmeyin.

* AKP iktidarı izlediği ırkçı/ayrımcı/tekçi/mezhepçi bir siyaset ekseniyle başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’da da sorunların derinleşmesine, halklar arasında çatışmalı ortamların sürekli kendisini üretmesine neden olmuştur.

* Bizlerin ve diğer tüm muhalif kesimlerin bu politikaların eninde sonunda ülkemize yansıyacağı ve AKP hükümetinin çeteci güçlerle girdiği kirli, grift ilişkilerin suç olduğu yönündeki uyarılarımız ciddiye alınmadığı gibi adım adım AKP ve yandaş medya eliyle çeteci güçlerin hedefi haline getirildik. Dolaysıyla 10 Ekim bu politikalardan ve sivil darbe ortamından ayrı ele alınamaz, değerlendirilemez.

“Cezasızlık yeni katliamlara yol açar”

TIKLAYIN: ANKARA’DA HAYATINI KAYBEDENLERİN HİKAYELERİ

* Katliamın gerçek faillerinin açığa çıkarılıp cezalandırılmaması durumunda yeni katliamlar, yeni saldırılar kaçınılmaz olacaktır.

* Halkı beyaz toroslorla korkutmak isteyenlerin, faili meçhulleri açığa çıkarmak için en ufak çaba harcamak bir yana açılan davaları da kapatanların, polise sınırsız yetki verenlerin, günlerce sokağa çıkma yasakları ilan edenlerin, buralarda çocuk, kadın onlarca sivilin yaşamını yitirmesine neden olanların, ülkemizi IŞİD’in ve çetelerin arka bahçesi haline getirenlerin bu katliamı açığa çıkartmayacağı açıktır.

“Hedef barıştı”

* 10 Ekim katliamında hedef, emektir, barıştır, demokrasi talebidir. Bizler, savaşın tam ortasında emek, barış, demokrasi dediğimiz için bize bir bedel ödetildi.

“Fail belli”

* Fail bellidir. Bu ülkede barış sesinin daha gür, daha yankılanan bir biçimde çıkmasından KİM/KİMLER rahatsız oluyorsa failler onlardır. Kimler hak arama mücadelesinden korkuyorsa, kimler sokakları emekçilere kapatmak istiyorsa failler onlardır.

* Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç saldırılarının aydınlatılmaması, dosyalara gizlilik kararı koyarak karartılması 10 Ekim katliamına davetiye çıkartmıştır.

* 10 Ekim katliamına ilişkin tarihi nitelikte bir hukuki ve siyasi mücadele yürütecek bir yandan da diğer saldırılara ilişkin davaların takipçisi olacağız. Yaşamını yitiren ve yaralanan arkadaşlarımız adına ve kurumsal olarak suç duyurularında bulunduk.Gerçekler açığa çıkarılıp katiller hesap verinceye kadarbu davanın peşini bırakmayacağız.

“Emek, barış, demokrasi meydanı”

* 10 Ekim Katliamı sonrasında Ankara Gar Meydanı ve çevresinin mevcut mekansal biçimi ile; sıradan bir mekan, trafik kavşağı şeklinde kullanılmaması gerekmektedir.

* Bu meydanın adı bundan böyle “emek barış demokrasi meydanı”dır.

* Katliamın gerçekleştiği Gar Meydanı ve çevresinin, ulusal ve uluslararası kamuoyunun dikkatini çekebilecek, toplumun farklı kesimleri tarafından benimsenebilecek geniş katılımlı uluslararası bir yarışma aracılığıyla yeniden düzenlenmesi için her türlü girişimde bulunacağımızı da bugün duyuruyoruz.

* Emek barış demokrasi meydanının 10 Ekim Ankara katliamında yitirdiklerimizi anacağımız, günümüz siyasi ortamını ve toplumsal mücadele pratiklerini hatırlayacağımız bir anıt mekân olarak düzenlenmesi, en azından hem kaybettiğimiz canlarımızın umutlarını geleceğe taşımamızı sağlayacak hem de yaşadığımız bu toplumsal tramvayı aşmamızda bize yardımcı olacaktır. (BK)

* Fotoğraflar: Oya Ersoy / Twitter

* “Unutmayacağız. Affetmeyeceğiz” sloganıyla Adana’da İnönü Parkı’nda, İstanbul’da Galatasaray Meydanı’nda, İzmir’de Alsancak Sevinç pastanesinin önünde anma etkinlikleri gerçekleştirilecek. (10:04/17.30/19:00/19:00) BİA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here