Anasayfa Forum Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren Özver Gökhan Arpaçay (32) için Kars’ta anma yapmak...

Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren Özver Gökhan Arpaçay (32) için Kars’ta anma yapmak isteyen kitleye polis saldırdı. 

Paylaş

Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerden biri olan ve memleketi olan Kars’ta defnedilen Özver Gökhan Arpaçay için kentte yapılmak istenen anma polis saldırısına sahne oldu. Arpaçay için ortak açıklama yapmak isteyen KESK ve HDP üyelerine izin vermeyen polisler, basın açıklamasına izin vermediği kitleden dağılmalarını istedi. Aralarında HDP Kars Milletvekilleri Ayhan Bilgen ve Şafak Özanlı’nın da bulunduğu çok sayıda kişinin basın açıklamasının yapılacağı alana gitmelerine izin vermeyen polisler, HDP İl Binası’nı da ablukaya alarak partililerin bina önünde toplanmasına engel oldu.

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’in, Kars Valisi ile yaptığı görüşmeden de sonuç çıkmayınca kitle tepkilerini göstermek üzere oturma eylemine geçti.

”Katil devlet hesap verecek”, ”Katil IŞID işbirlikçi AKP” sloganları atan kitle, polis ablukasını alkışlarla protesto etti. Bulundukları yerde basın açıklaması yapmak zorunda kalan kitle polisin tavrını kınadı.

Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Yapılan basın açıklamasının ardından dağılmak üzere olan kitle polis saldırısına uğradı. Kitlenin üzerine gaz bombaları atıp, tazyikli su sıkan polislerin saldırısında HDP milletvekilleri Ayhan Bilgen ve Şafak Özanlı da sıkılan tazyikli suyun hedefi oldu. Saldırı sırasında yine HDP binasına gaz bombası atıldı.

Saldırı esnasında tazyikli sudan kaçan kitle izdiham tehlikesi yaşarken, çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here