Anasayfa Forum Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler Siirt,Hakkari,Van,Mersin ve Adana da anıldı.

Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler Siirt,Hakkari,Van,Mersin ve Adana da anıldı.

Paylaş

 Ankara katliamının birinci ayında yaşamını yitirenleri anmak amacıyla KESK öncülüğünde bir çok kentte düzenlenen basın açıklamalarında, Ankar katliamının AKP Hükümeti’nin desteğiyle yapıldığına dikkat çekilerek mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.

KESK Siirt Şubeler Platformu Ankara katliamında yaşamın yitiren 102 kişiyi anmak amacıyla Kızılay İş Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Grup, katliamda yaşamını yitiren 102 kişinin fotoğraflarının bulunduğu pankart ile “Onlara bir barış sözümüz var, acımız da büyük, öfkemiz de, yastayız, isyandayız” yazılı pankartı açarak saygı duruşunda bulundu. Platform adına SES Şube Sekreteri Emin Güneş tarafından yapılan açıklamada, bir ay önce demokrasi güçleri tarafından Ankara’da düzenlemek istedikleri miting öncesinde, mitinge katılmak isteyen barışseverlere yönelik hain ve alçakça düzenlenen saldırıda 102 barış güvercinin katledildiği hatırlatmasında bulundu. Yapılan bu saldırılar karşısında yılmadan, sinmeden mücadelelerine devam edeceklerini altını çizen Güneş, “10 Ekim’de olduğu gibi bugün de, yarın da savaşa inat, barış hemen şimdi demeye devam edeceğiz. Emek, barış ve demokrasi için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Anma oturma eyleminin ardından sona erdi.

VAN

KESK Van Demokrasi Bileşenleri de aynı amaçla İpelyolu ilçesinde bulunan Feqiye Teyran Parkı’ında basın açıklaması yaptı. Meşale yakılarak beyaz balonların uçurtulduğu anmada konuşan KESK Dönem Sözcüsü Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, AKP hükümetinin izlediği ırkçı ve ayrımcı siyasetin başta Suriye olmak üzere tüm Ortadoğu’da sorunların derinleştirdiğine dikkat çekerek, “Bizlerin ve diğer tüm muhalif kesimlerin bu politikaların eninde sonunda ülkemize yansıyacağı ve AKP hükümetinin çeteci güçlerle girdiği kirli, grift ilişkilerin suç olduğu yönündeki uyarılarımız ciddiye alınmadığı gibi adım adım AKP ve yandaş medya eliyle çeteci güçlerin hedefi haline getirildik. Dolaysıyla 10 Ekim bu politikalardan ve sivil darbe ortamından ayrı ele alınamaz, değerlendirilemez” diye konuştu. Sayyiğit, AKP’nin ülkeyi DAİŞ’in arka bahçesi haline getirdiğine vurgu yaparak, Ankara katliamından AKP’nin nemalandığını ifade etti.

HAKKARİ

KESK Hakkari Şubesi de birinci ayında Ankar katliamında yaşamın yitirenleri anmak amacıyla yürüyüş düzenledi. Sendika binası önünde bir araya gelen ve aralarında Hakkari Belediyesi eş başkanları Fatma Yıldız ve Nazmi Çuşkon, HDP, DBP, CÖDER gibi sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu kalabalık grup Hakkari Belediyesi önüne kadar yürüdü. Yürüyüşte, “Yapılan alçakca saldırıyı lanetliyoruz, inadına barış, inadına direniş” pankartını açan kalabalık grup, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıd. Yürüyüşte sık sık, “Katil, hırsız Erdoğan”, “Silvan halkı yanlız değildir” ve “Silvan’a ses ver” sloganları atıldı. KESK Hakkari Dönem Sözcüsü Süleyman Aşkan, katliamın üzerinden bir ay geçtiğini hatırlatarak, “Bu bir ay da bizim için ‘En uzun ay’ olarak tarihteki yerini aldı. Her saniyesini, her dakikasını, her gününü yasımızla, isyanımızla, öfkemizle ve yaşamını yitiren yoldaşlarımızı anarak geçirdik. Yoldaşlarımızın miraslarına, emek, demokrasi ve barış mücadelelerine layık olmak için birbirimize sarıldık. Dayanışma bir nebze olsun acılarımızı hafifletti, kararlılığımızı biledi, geleceğe dair umudumuzu büyüttü” dedi.

ADANA

KESK, DİSK, TMMOB ve Adana Tabip Odası üyeleri, Ankara katliamının 1’inci ayında katliamda yaşamını yitirenleri anmak amacıyla İnönü Parkı’nda bir araya geldi. Emek ve meslek örgütlerinin yanı sıra Ankara katliamında yaralanan BTS Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, HDP, HDK, İHD, CHP, Halkevleri, SYKP ile çok sayıda yurttaş katıldı. Katliamda yaşamın yitirenlerin fotoğraflarınn bulunduğu pankartı açan kitle, mumlarla yere, ‘Barış’ ibaresini yazdı. “Katilleri tanıyoruz, unutturmayacağız. Hesabını soracağız. Barış ve demokrasi getireceğiz” pankartını açan kitle, sık sık, “Şehid namirin” ve “Savaşa inat, barış hemen şimdi” sloganları attı. KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, 10 Ekim katliamında hedefin emek, barış ve demokrasi talebini haykıranlara yapıldığını dile getirdi. Karagöz, “Yılmayacağız, sinmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz. 10 Ekim’de olduğu gibi bugünde savaş inat, barış hemen şimdi diyoruz” dedi.

Açıklama alkış ve sloganlarla son buldu.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri de katliamı kınamak amacıyla Akdeniz Belediyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, Ankara’da katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerinin yanı sıra EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP eski milletvekili Abdullah Levent Tüzel, HDP il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. “Yastayız, isyandayız, unutmayacağız” pankartının açıldığı açıklamada kitle sık sık, “Katil devlet hesap verecek” ve “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganlarını attı. Saygı duruşunun ardından, kitle yere mumlarla ‘barış’ sembolü yaptı. Kitle adına Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Kenan Hazar kısa bir konuşma yaptı. Bu halka bedel ödetenlerin bilmesi gerek şeyin mücadelelerinin nahif bir barış mücadelesi olmadığını söyleyen Hazar, “Kendi var oluşumuz için çelikten bir barış kalkanı olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Açıklama sonrası kitle Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’na geçip, burada anma etkinliğine devam ediyor.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here