Paylaş

Ankara 10 Ekim 2015’te 103 kişinin hayatına mal olan IŞİD saldırısından yaklaşık 4,5 ay sonra TBMM ve Genelkurmay Başkanlığı’nın bulunduğu bölgede yeni bir bombalı saldırıya sahne oldu. Devlet Mahallesi’nde askeri lojmanların bulunduğu bölgede 18:32 sıralarında askeri bir araca bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 18 askeri personel hayatını kaybetti, en az 45 kişi yaralandı. Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, bomba yüklü araçla gerçekleştirildiği ihtimali üzerinde durduklarını söyledi. Saldırının iki bombayla gerçekleştirildiği gelen iddialar arasında… Tahrip olan üç aracı soğutma çalışmalarının ardından güvenlik güçleri, olay yerinde yeni bomba incelemesi yapacak.

Saldırının ardından Beştepe’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanbaşkanlığında güvenlik zirvesi düzenleniyor.

Bakanlıklardaki Milli Müdafaa Bulvarı’ndaki Genelkurmay Başkanlığı ile TBMM arasındaki bölgede meydana  gelen patlamanın ardından olay yerine 20 ambulans, itfaiye araçları ve polis ekipleri yönlendirildi.

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabiri Ünal Kaya, askeri aracın geçişi sırasında patlama olduğunu söyledi.

Kaya, şöyle konuştu:

“Ankara’daki patlamanın servis aracına yönelik olduğu bildiriliyor.  Servis otobüsünün yanmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. TBMM buradan 3-4 kilometre uzaklıkta. Yaralılara müdahale çalışmaları devam ediyor. İtfaiye ekipleri yeni müdahale etmeye başladı. Söndürme çalışmalarına başlanıldı. Patlama, askeri lojmanların bulunduğu bölgede oldu, yaralananlardan bazıları kendileri hastaneye gitti. İki servis aracının aynı anda yanmaya başlaması saldırı ihtimallerini güçlendiriyor. Patlamanın meydana geldiği yer, Emekli general ve amirallerin bulunduğu lojmanın tam karşısında bulunuyor.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, patlama sorularına ilişkin verdiği cevapta ise, “Bana bazı bilgiler geldi, bakacağız” ifadelerini kullandı.

Olay yerine giden CHP milletvekili Eren Erdem, “Ben burada net bir bilgiye sahip değilim, sadece olay yerindeyim. Gördüğüm manzara çok kötü onu ifade edeyim. Etrafta yaralılar var çok sayıda. Birçoğu taşınıyor lakin otobüsün içinde kalanlar da var anladığımız kadarıyla. Olağanüstü durumda olanlar var. Çok kötü bir manzara var burada. Yayın yapmaya çalıştım, net gösteremedim belki ama olağanüstü bir durum var burada” dedi. Erdem, “Tam önümde patlamanın olduğu yere yaklaşık 100 metre mesafedeyim yerde kanlar var. Buraya kadar sıçramış durumda” ifadelerini kullandı.

Akara Valiliği: 18 ölü 45 yaralı

Ankara valiliğinin saat 20:30 itibariyle yaptığı açıklamada, ölü sayısı 18, yaralı sayısı 45 olarak duyuruldu.

t24

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here