Anasayfa Emek Ankara’da laik eğitim, laik yaşam için yüzlerce kişi sokağa çıktı

Ankara’da laik eğitim, laik yaşam için yüzlerce kişi sokağa çıktı

Paylaş

KESK’in 28-29 Mayıs tarihlerinde dokuz ilde laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencesi için çağrısını yaptığı bölgesel mitinglerin ilki Ankara’da gerçekleşti. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı mitingde eşit, parasız, bilimsel, laik ve anadilde eğitim vurguları yapılırken gericiliğe karşı mücadele vurgusu da öne çıktı

ank-kesk-28mayis-laiklik1

Çocuk tecavüzcülerinin, kadın katillerinin aklanmaya çalışıldığı, gericiliğin savaşla birlikte ülkenin en büyük sorunlarından biri haline geldiği, güvencesizliğin çalışma rejiminin esasına dönüştüğü günlerde KESK, laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencesi için 28-29 Mayıs’ta dokuz ilde bölgesel mitinglerin çağrısını yaptı. Mitinglerin ilki Ankara’da Kolej Meydanı’nda gerçekleşti. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı mitingde gericiliğe karşı laiklik, özgürlük, insanca yaşam vurguları öne çıktı.

Miting için toplanma saat 12.00’da Kurtuluş Meydanı’nda başladı. Halkevleri, Konur Sokak’ta buluşarak Kızılay’dan Kolej Meydanı’na yürüdü. “Hırsız, katil Erdoğan” ve “Faşizme karşı ayağa kalk” sloganlarıyla yürüyen Halklevleri ve Birleşik Haziran Hareketi mitingin en kitlesel ve canlı kortejlerini oluşturdu.

Kitlenin Kurtuluş’tan Kolej Meydanı’na gelmesinin ardından ilk olarak devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı. Ardından da KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Tertip Komitesi Başkanı Fevzi Yılmaz basın açıklamasını okudu.

Basın açıklamasında AKP’nin sorgulamayan bir nesil yaratmak için yaptıkları şöyle sıralandı:

 • Yıllardır inanç istismarı üzerinden araştırmayan, sorgulamayan, eleştirmeyen nesiller yetiştirmek için;
  Laik-bilimsel eğitim anlayışıyla çelişen uygulamaları adım adım hayata geçirdiler.
  Kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda tepkisiz ve itaatkâr bir nesil yetiştirmek için 4+4+4 kademeli eğitim düzenlemesini hayata geçirdiler.
  12 Eylül ürünü zorunlu din dersi dayatmasını bir adım daha ileriye taşıyarak zorunlu seçmeli din dersi dayatmasına çevirdiler.
  Ders kitaplarının içeriğini dinselleştirdiler.
  Karma eğitimi hedef haline getirdiler.
  Kütüphane ve laboratuarları kapatarak mescide dönüştürdüler.
  Değerler eğitimi’ adı altında ‘tek din, tek mezhep’ propagandasını, sınıfların cinsiyete göre ayrılmasını, 3-5 yaş grubundaki çocukları hedef alan “sıbyan mektepleri” uygulamasını yaygınlaştırdılar.

Açıklamanın sonunda gericiliğe karşı mücadele vurgusu ile şöyle denildi:

 • Yağmanın-talanın değil eşitliğin,
  Savaşın değil barışın,
  Baskıların değil özgürlüğün,
  Tacizin, tecavüzün, istismarın, kadın düşmanlığının değil, cinsiyet eşitliği ve kadın özgürlüğünün,
  Karanlığın değil aydınlığın,
  Egemen olduğu bir ülke için umut biziz.
  Irkçılığa ve şovenizme karşı emeğin birliği ve halkların kardeşliği için umut biziz.
  Umut birliğimizde. Umut mücadelemizde. Umut dayanışmamızda.

Basın açıklamasının sonrasında Grup Kibele şarkılarını seslendirdi.

Kibele’nin ardından Kültür Sanat Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, gericilikle birlikte sanat eserlerine ve sanatçılara dönük saldırıları dile getirdi.

ank-kesk-28mayis-laiklik2

Mitingde son olarak KESK MYK üyesi İlhan Yiğit söz aldı. Yiğit AKP’nin 7 Haziran seçimlerinden bu yana ülkeyi kaosa sürüklediğini, kent merkezlerinde bombaların patlatıldığını hatırlatarak savaşın son bulması gerektiğini kaydetti.

Miting Kibele’nin seslendirdiği şarkılarla sona erdi.

Sendika.Org/ Ankara

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here