Ankara’da Yaşayan Trans aktivist Kemal Ördek’e saldırı davası

Paylaş

Ankara’da Yaşayan Trans aktivist Kemal Ördek’e saldıran üç sanığın tutuksuz yargılandığı davada tanık polis sanıkları koruyucu çelişkili ifadeler verdi, Kemal itiraz etti. Avukatı Sinem Hun ise, Kemal’e uygulanan cinsel saldırının yeterince tartışılmadığının altını çizerek, “Derdimiz rıza kavramı. Üstünü giyinmeye başlamış insanda rıza kavramı bekleyemeyiz” dedi.

Kırmızı Şemsiye Derneği’nden trans aktivist Kemal Ördek, 5 Temmuz 2015 tarihinde Ankara’daki evinde üç erkek tarafından cinsel saldırıya uğradı, darp edildi ve tehdit edildi. Kemal’e saldıranların “nitelikli cinsel saldırı, kasten yaralama, hırsızlık, hakaret, tehdit ve cebir ile kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından tutuksuz yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün görüldü. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklardan ikisi katılırken, bilirkişinin karakoldaki görüntüler yerine yanlış bir görüntü üzerinden çözüm yaptığı öğrenildi.

Olayın yaşandığı 5 Temmuz günü Kemal’in telefonunu gasp eden saldırganlar, para karşılığında telefonu vereceklerini söylemişti. Yanında parası olmayan Kemal, telefonuna ihtiyacı olduğundan dolayı ATM’den para çekmek için evden saldırganlarla çıkmıştı. Bu sırada yolda devriye arabasını görmüş ve yanlarına giderek şikayetçi olmuştu. Devriyede bulunan polis memuru Muktat A., bugün görülen duruşmada tanık olarak dinlenildi. Kemal’in yardım talep ettiği devriyenin 5 Temmuz Pazartesi gecesi Tunus Caddesi civarında olduğunu doğrulayan Muktat A., ancak Ankara’da sokakların boşaldığı pazartesi günü cadde civarının kalabalık olduğunu iddia etti.

Çakı, suç unsuru görülmemiş ? Ne Garip !

Tanık polis Muktat A, kaba üst aramasında sanıkların üzerinden delici alet çıkmadığını söyledi. Ancak avukatlar, ilk duruşmada sanıklardan Hüseyin Babaarslan üzerinden çakı çıktığını ve polisin de aldığına dair ifadesini tanığa hatırlattı. Tanık Muktat A. ise, “Suç unsuru görseydik tutanağa geçerdik, bıçakla gasp edildiğini söylemedi ki” diyerek, Kemal’i gasp edenlerin üzerinde bulunan çakıyı suç unsuru görmediğini söyledi.

Diğer sanık da ‘sünnet’ için taşıyormuş?

Bu sırada sanıklardan Kenan Öztürk ise, kendi üzerinde de çakı olduğunu itiraf etti. Sanık Kenan, “Sözünü ettiğim çakı karakoldaki aramada ortaya çıktı, hâlâ karakolda” derken, çakıyı “sünnet” gereği üzerinde taşıdığını söyledi. Tanık polis Muktat A. ise, ayrıntılı arama yapmadıklarını ifade ederken, çelişkili ve eksik beyanları mahkemenin dikkatinden kaçmadı.

Tanığın anlatımlarına itiraz

Kemal Ördek ise, tanığın anlatımlarına itiraz etti. Karakola gitmek için bindikleri devriye aracına zorla bindirildiğini ve araç içerisinde de polisler tarafından tehdit edildiğini belirten Kemal, “Sanıkları benden şikayetçi olmaya yönlendirdiler. Karakolda 4 devriye aracı vardı, o gün hiçbir olay yoktu. Bizi uzun süre beklettiler. Karakol kayıtlarına bakılabilir. Bu süre zarfından defalarca sanıklar tehdit etti” diye konuştu.

‘Mahkemeye güvensizlik hali var’

Mahkeme Başkanı, Kemal’in anlatımlarını tanığa sordu. O sırada “Yalan söylüyor” diyen sanık Kenan Öztürk’e ise, “Kes sesini, doğru konuş. Yoksa atarım seni” diye bağırarak uyarıda bulundu. Kemal’in avukatlarının dosyaya dair mahkeme heyetine sorduğu soruya ise Başkan, “Neden okumadığımıza dair bir inanca sahipsiniz. Genel bir güvensizlik hali var. Neden böyle düşünüyorsunuz? Bu bizi kırıyor, alınıyoruz” diye yanıt verdi

‘Cinsel saldırının üzerinde durulmuyor’

Avukat Deniz Aksoy, Kemal’in evden zorla çıkarılmadığını, telefonunu kurtarmak için çıktığını, bu nedenle fiili zorun değil, manevi zorun olduğunu belirtti. Avukat Sinem Hun ise, cinsel saldırının üzerinde durulmadığına dikkat çekti. Kemal’e uygulanan cinsel saldırının yeterince tartışılmadığının altını çizen Sinem, “Derdimiz rıza kavramı. Üstünü giyinmeye başlamış insanda rıza kavramı bekleyemeyiz. Kemal’in telefonu onun için bir lüks değil, bir ihtiyaç. Çünkü haber vermek zorundaydı, arama yapması gerekiyordu. Çünkü Kemal’in böyle bir durumda öldürülen arkadaşları vardı” dedi.

Savcı mütalaası istendi

Mahkeme Başkanı, Kemal’in avukatlarına dönerek, “Dosyanızda suç unsurlarından ayrıntılı bahsetmişsiniz. Hatta faydalandık da” dedi. Heyet, bilirkişiden karakoldaki çözümleri istedi. Psikiyatr Hande Karakılıç Üçer tarafından Kemal’in tedavisine ilişkin hazırlanan raporun incelenmesine karar veren mahkeme, savcı mütalaası istedi. Duruşma, 28 Haziran günü saat 11.00’e ertelendi.

Polis sosyal medyadan tehdit etti

Öte yandan, avukatları saldırı günü Kemal’in götürüldüğü karakolda görevli polis memurları hakkında da suç duyurusunda bulunmuştu. bianet’in haberine göre, bu suç duyurusu sonuçsuz kalırken, Kemal’in talep ettiği koruma tedbir kararı ise çıkartılmadı. Kemal’in yaşadığı ihlalleri anlattığı ve duruşmaya çağrı yaptığı sosyal medyadaki videonun altına ise aralarında bir polisin de bulunduğu kişiler tarafından küfür ve tehdit mesajları yazıldı. Avukatlar, bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here