Anasayfa Forum Ankara’dan gelen heyet: Amed bizim evimiz

Ankara’dan gelen heyet: Amed bizim evimiz

Paylaş

DİYARBAKIR (DİHA) – Ankara’dan gelerek Diyarbakır’da temaslarda bulunan insan hakları örgütleri, sendikalar ve meslek örgütlerinden oluşan heyette yer alan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, “Ev yanıyor ve biz bu evin içerisindeyiz. Amed bizim evimiz. Berkin ile Kürt çocuklarının katilleri aynı. Bu katillerin yakasından elimizi çekmeyeceğiz” dedi.

Ankara’daki insan hakları örgütleri, sendikalar ve meslek örgütlerinden oluşan heyet Kürdistan’da çatışmalı ortamda yaşanan insan hakları ihlallerini yerinde gözlemlemek ve bir dizi temasta bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen geldi. DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle’yi ziyaret ettikten sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak ile görüşen heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde 15 gündür oturma eylemi gerçekleştiren Diyarbakır Sağlık Platformu ile görüştü. Burada konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, savaşın bile hukukunun bulunduğunu dile getirerek, “Biz bu savaşı çok yaşadık artık yaşamak istemiyoruz. Savaşın bile bir hukuku var ama bunu biz göremiyoruz” dedi.

‘Berkin ile Kürt çocuklarının katilleri aynı’

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise “Ev yanıyor ve biz bu evin içerisindeyiz. Amed bizim evimiz” dedi. Kozağaçlı, Berkin Elvan’ın katledilmesine atıfta bulunarak, “Berkin ile Kürt çocuklarının katilleri aynı. Bu katillerin yakasından elimizi çekmeyeceğiz. Kürt halkına bu düşmanlığı yapanlar bize de yapıyorlar. Bu kavga, bu dava bizim. Suriçi’ni sizin rant politikalarınıza bırakacağımızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu kavga büyüyerek devam edecek. Biz kazanacağız, çünkü biz haklıyız” diye konuştu.

Ailelerden ‘girişimde bulunun’ talebi

Konuşmaların ardından heyet, 17 gündür çocuklarının cenazelerini alamadıkları için İHD Diyarbakır Şubesi’nde açlık grevi eylemindeki aileleri ziyaret etti. Burada konuşan katledilen İsa Oran’ın babası Mehmet Oran, heyetlerin sadece kendileri ile görüşmesinin yetersiz olduğunu, somut girişimlere girmeleri gerektiğini söyledi. Dünyada, cenazelerin günlerce ailelere verilmemesinin bir örneğinin olmadığını vurgulayan Oran, devletin uygulamalarının dünyada bir örneğinin olmadığını söyledi.

Heyet, aileleri ziyaret ettikten sonra Diyarbakır Valiliği’ne geçti. Heyetin son durağı Diyarbakır Barosu olacak.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here