Anasayfa Haber Antalya’da 5 bin kişilik kadın korosu sahneye çıkıyor

Antalya’da 5 bin kişilik kadın korosu sahneye çıkıyor

Paylaş

 Helin Yıldırım/JINHA

ANTALYA – Kadına yönelik şiddete karşı duyarlılığı artırmak için kadınlar farklı etkinliklere imza atıyor. Antalya’da kadınlar şiddete karşı 5 bin kişilik koro oluşturdu. Projenin koordinatörü ve koro eğitmeni Hilal Nesin, 8 Mart günü, Kent Meydanı’nda 5 bin kadınla yapacakları konserle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak için 8 Mart etkinlikleri kapsamında 5 bin kadın Antalya’da hep bir ağızdan şarkı söyleyecek. 8 Mart Pazar günü saat 13.00’da Muratpaşa Belediyesi Hizmet Binası yanında bulunan Kent Meydanı’nda gerçekleşecek. Etkinlik öncesinde Selda Bağcan kadınlara özel konser verecek. Proje koordinatörü ve müzik eğitmeni Hilal Nesin, şiddete karşı duyarlılık arttırmak adına farklı bir etkinliğe imza atmak istediklerini söyledi. Hilal; “Muratpaşa Belediyesi’ne böylesi bir proje sundum kabul ettiler. Başlangıçta 1001 kadın düşünmüştük sonra bu sayı ile yetinmeyip, 5000’e çıkardık” dedi.

‘Farklı hikayeler, büyük deneyim’

Ülkede ve şehirde her geçen gün artan kadın cinayetlerine son demek için, oluşturulan kadın korosunun da bu bilinçle çalışmalara başladığını aktaran Hilal, “Koromuzda 7’den 77’ye her yaşta kadınımız olacak. Maalesef kadın cinayetleri konusunda kadınlarımız henüz gerekli duyarlılığa sahip değil ikna etmek için zorlandığımız zamanlar oldu. Lakin duyarlı kadınlarımızın sayısı da az değil. Çok yorucu, çok hızlı, çok güzel, çok duygusal, her gün yeni yüzler, her gün ayrı hikayeler dinleyerek geçti program. Benim için oldukça büyük bir deneyim oldu. Unutamayacağım dostluklar edindim” diye anlattı.

Antalya kadına yönelik şiddete ilk sırada

Uzun zamandır kadın sorunları, kadın cinayetleri ile ilgili çalışmalar yaptığını belirten Hilal, yaşadığı şehrin birinci sıraya yükselmesini dehşetle izlediğini ekledi. Hilal; “Maalesef Antalya’mız kadına şiddette birinci sıraya yükseldi, uzun zamandır kadın sorunları kadın cinayetleri ile ilgili çalışmalar yapıyorum yaşadığım şehrin birinci sıraya yükselmesini dehşetle izledim ve duyarsız halkımızın da duyarsızlığını aynı dehşet içerisinde izlediğimi de söylemek isterim. Umut ederim hep birlikte sesimizi yükseltip kadına şiddet uygulayanlara caydırıcı cezalar uygulanmasını sağlarız” diye konuştu.

Hilal 5 bin kişilik kadın korosu ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here