Anasayfa Haber Antep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, :DAİŞ ‘devlet sırrı’ oldu

Antep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, :DAİŞ ‘devlet sırrı’ oldu

Paylaş

Antep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, 5 baro başkanıyla birlikte yaptıkları sınır incelemesinden sonra Emniyet Müdürlüğü’ne, DAİŞ çetesine ilişkin yönelttikleri sorulara, “devlet sırrı” olduğu gerekçesiyle cevap alamadıklarını belirtti.

Çete örgütü DAİŞ’in Türkiye’den Suriye’deki alanlarına geçişleri halen devam ederken, en çok kullandıkları ve üstlendikleri kentlerin başında Antep geliyor. Diyarbakır, Suruç ve Ankara’da yapılan bombalı saldırılar, canlı bomba olarak kullanılan çetelerin, Türkiye’ye Antep ve Kilis sınır hattından geçtikleri bilgilerini tekrar gündeme getirdi. Antep’teki DAİŞ örgütlenmesine ilişkin İl Emniyet Müdürlüğü’ne sorular yönelttiğini ifaden eden Antep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, kendisine “Devlet sırrı” denilerek, cevap verilmediğini aktardı.

‘Sınırı aleni kullanıyorlar’

Çetelerin Türkiye ve bölge illerinde üslenmesinin Türkiye’nin mevcut dış politikasından kaynaklandığını ifade eden Şarklı, Türkiye’nin uyguladığı politikalarla kendini Ortadoğu’da göstermeye çalıştığını, fakat bunun bir karşılığının olmadığını söyledi. Suriye’de bir iç savaşın bulunduğunu kaydeden Şarklı, iktidarın oraya muhalifleri göndermesi ve lojistik destek vermekle Türkiye’yi bilerek bir savaşın için çekmeye çalıştığını kaydetti. Geçen yıl 5 baro başkanıyla birlikte sınırda incelemelerde bulunduklarını belirten Şarklı, sınır hattını çetelerin aleni bir şekilde kullandığını vurguladı. Bunların hem ulusal hem de yerel basında yer bulduğunu dile getiren Şarklı, son dönemlerde saldırıları gerçekleştiren canlı bombaların da Antep’ten geçtiğinin bilindiğine işaret etti.

IŞID ‘devlet sırrı’

Çocukları kaybolan birçok kişinin Antep’e gelerek, çocuklarını aradığını belirten Şarklı, kaybolan çocukların sınırdan geçtiklerine dair görüntülerin mevcut olduğunu ifade etti. Bu kapsamda geçen yıl emniyet ile görüştüklerini, “Nasıl bu kadar rahat geçiyorlar?”, “Antep’te yaşayan biri olarak can güvenliğimiz ne durumda?” ve ” Emniyetin bununla ilgili bir çalışması var mı?” gibi sorular yönelttiklerini belirten Şarklı, sorularına “devlet sırrı” kapsamında olduğu gerekçesiyle cevap verilmediğini ifade etti. Şarklı, “Şimdiye kadar devlet yetkililerinin IŞİD’e yönelik terör kapsamında herhangi bir yaklaşımı olmadı. Bize gösterilenlerde formaliteden ibaretti. Başbakan en son onlara yönelik ‘Öfkeli gençler topluluğu’ ifadesini kullanmıştı. Ama öte taraftan birkaç genç bir araya gelip, bir basın açıklaması yaptı mı senelerce ceza verilebiliyor” dedi.

‘Yargı da gerekenleri yapmıyor’

IŞİD çetelerine yönelik yargının da gerekenleri yapmadığının altını çizen Şarklı, yapılanlara da bir kılıf uydurulduğuna dikkat çekti. Onlara dair doğru dürüst bir yargılama sürecinin gerçekleşmediğini kaydeden Şarklı, “Ama öte taraftan geçen günlerde Dilek Doğan adlı kızımızı öldürdüler. Onların faili de belli, fakat bunlar gün yüzüne çıkarılmayacak. Bu insanları çok rahatlıkla öldürebiliyorlar. Ama konu IŞİD oldu mu herkesin tavrı bellidir. Biz hukukçular olarak yapılanların peşini bırakmayacağız. Katliam sorumluları ile mücadele edeceğiz” diye konuştu. dihaAntep Barosu Başkanı

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here