Antep’te işçilerin grevi sürüyor

Paylaş

Çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve maaşlarının düzenli olarak verilmesi için çalıştıkları NakPilsan Plastik Fabrikası’nda greve başlayan işçiler, işverenin tehditlerine rağmen koşulları düzeltilene kadar grevi bitirmeyeceklerini ve kazanacaklarını söyledi.

Antep’te Has Tekstil işçilerinin direnerek işverene geri adım attırmasının ardından NakPilsan Plastik Fabrikası’nda çalışan 250 işçinin başlattığı grev, ikinci gününde sürüyor. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve maaşlarının düzenli verilmesi için fabrika önünde dün grev başlatan işçiler, talepleri kabul edilinceye kadar grevlerini sürdüreceklerini belirtti.

24 saat fazla iş

7 senedir NakPilsan Plastik Fabrikası’nda depo sorumlusu olarak çalışan 26 yaşındaki Ramazan Kısa, fabrikada uzun yıllar çalışan işçiler ile yeni işe başlayan tüm işçilerin grevde yerini aldığını söyledi. Hafta içi 8 saat çalıştıklarını, ancak hafta sonu tatil olması gerekirken 12 saat çalıştırıldıklarını ifade eden Kısa, “Maaşımızın yarısı elden veriliyor. Diğer yarısı ise bankaya yatırılıyor. Biz maaşımızın tümünün bankaya yatırılmasını istiyoruz. Çünkü aylığımız maaş bordrosunda gözükmüyor. Biz maaşımızın banka hesaplarımıza yatırılmasını ve alamadığımız primlerimizin ödenmesini istiyoruz” dedi.

‘İnsan gibi yaşamak istiyoruz’

Resmi tatillerde dahi çalıştırıldıklarını vurgulayan Kısa, “Resmi tatillerde çalıştırmaya karşı çıktığımızda ise işten çıkarılmakla tehdit ediliyoruz. Hiçbir şekilde tatil yapmamıza izin verilmiyor. Tatil istediğimizde ise, bize vardiya dönüşümlerinde tatil yaparsınız deniliyor” diye konuştu. Taleplerini daha önce defalarca fabrika yöneticilerine ilettiklerini ama buna rağmen çalışma şartlarının düzelmediğini ifade eden Kısa, “Bizler burada 12 saat çalışmamıza rağmen, 8 saat çalışan işçiden daha az kazanıyoruz. Bizler insan gibi yaşamak istiyoruz” diyerek, çalışma koşullarına tepki gösterdi. Kısa, hakları için mücadele edeceklerini ve haklarından vazgeçmeyeceklerini belirtti.

‘1600 TL maaş istiyoruz’

Aynı fabrikada dokumacı olarak çalışan Kadir Işık (26) ise, NakPilsan Plastik Fabrikasında artık 12 saat çalışmak istemediğini ifade ederek çalışma saatlerinin 8 saate inmesini istedi. Fabrikanın yaptığı ücret düzenlemesine göre 1300 liranın altında kalan ücretlere de tepki gösteren Işık, “Biz herkesin aldığı maaşı istiyoruz. 8 saate net 1600 TL maaş istiyoruz” diye konuştu.

‘Bizi rezil ettiniz’

Fabrikada iş durdurarak greve başlayan işçiler tehdit edildiklerini söyleyerek, “Çalışmayanların TOKİ ve sosyal yardımları da kesilecek deniliyor. Biz bunları kabul etmiyoruz” dediler. Öte yandan fabrika yönetiminin haklarını isteyen işçilere “Bizi rezil ettiniz” diyerek tehdit ettiği öğrenilirken, işçiler haklarını alıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söylediler.

İşçilerin grevi ve fabrika önündeki bekleyişi devam ediyor.

ANTEP (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here