Anasayfa Haber Antikapitalist Müslümanlar’dan HDP’ye destek

Antikapitalist Müslümanlar’dan HDP’ye destek

Paylaş
1 Mayıs ve Gezi Parkı eylemlerine aktif katılımlarıyla dikkat çeken Antikapitalist Müslümanlar 7 Haziran Seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) yana tavır ortaya koydu. Birçok Antikapitalist Müslüman HDP’den milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptı.
 1 Mayıs gösterileri ve Gezi Parkı eylemlerine verdikleri aktif destekle dikkat çeken Antikapitalist Müslümanlar Hareketi 7 Haziran Seçimleri’nde HDP’den yana tavır ortaya koydu.

971582_399263143512244_2049823375_n

Gaziantep’te HDP’den milletvekili aday adayı olan Antikapitalist Müslüman yazar Muhammed Nur Denek, “Halkların Demokratik Partisi bu ülke için çok büyük bir fırsattır, çok büyük bir umuttur. Bu umudun yanında olup, bu umudu büyütme sorumluluğunu hissetmemek mümkün değildir” dedi.

Ankara’da da Antikapitalist Müslümanlar’ın dönem sözcüsü Bülent Durukan, HDP’den milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı. Parlamentoda, adında milliyet, adalet, kalkınma, halk ve halklar geçen 4 parti bulunduğunu belirten Durukan, şunları kaydetti:

1979849_488527047919186_2056448708_n

“Peygamberimiz Araplar bendendir ancak ben Araplar’dan değilim diyerek kendini enternasyonal safta betimlemiştir. Bu yüzden içinde milliyet geçen partiden siyaset bana haramdır, Kur’an okumaları esnasında ise kalkınma ve adalet kelimeleri yan yana olan bir ayete rastlamadığım gibi Kur’an’ın eşitliği her zaman kalkınmanın önüne koyduğuna inanan biri olduğumdan bu partide siyaset de bana haramdır. İçinde halk geçen parti ise tüm Anadolu’yu tek halk olarak nitelendirir, oysa tek olan Allah’tır onun yaratımı her şey rengârenktir, çoktur bu yanlış algıyı desteklemem düşünülemezdi. Adında halklar ve demokratik kelimeleri geçen parti ise çoğulculuk, çeşitlilik, eşitlilik hoşgörü ve barışı savunmakta. Bu anlamda bana ve inancıma en yakın görüşler olduğundan burada siyaseti kendime helal bulduğum için halkların demokratik partisinden aday olmaya karar verdim.”

Bu arada, Samsun’dan Antikapitalist Müslümanlar eski dönem sözcüsü Murat Aksu, İzmir’den eski dönem sözcüsü Mutlu Şahin, Bursa’dan eski dönem sözcüsü Coşkun Küçükkaraca HDP’yi seçim sürecinde destekleyeceklerini ve seçim çalışmalarına katılacaklarını açıkladı. Coşkun Küçükkaraca, HDP’de milletvekili adayı olarak Antikapitalist Müslüman adaylara yer verilmesinin sevindirici olduğunu, dini istismar eden egemenlere karşı mazlumların ve ezilenlerin dinini savunacak insanların milletvekili seçilmesi gerektiğini söyledi.
Öte yandan, ilahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık, “seçimlerde aday olmadığını ancak oyunu sistem içinde en radikal dönüşümü savunana vereceğini” açıklamıştı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here