Anasayfa Haber AP parlamenterleri Nusaybin’e alınmadı

AP parlamenterleri Nusaybin’e alınmadı

Paylaş
  • Nusaybin’de 5 gündür abluka altında uygulanan sıkı yönetim uygulamalarına karşı ilçeye girmek isteyen HDP’li vekiller hala ilçeye alınmazken, aralarında AP parlamenterleri ve barış aktivistlerin bulunduğu 26 kişilik heyet de, asker ve polisler tarafından engellendi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 5 gündür devam eden sokağa çıkma yasağına karşı ilçeye girmek isteyen heyetler engelleniyor. Aralarında HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu yüzlerce yurttaşın Nusaybin Bölge Trafik Denetleme Amirliği önünde bekleyişi sürerken, Nusaybin’de yaşananları yerinde incelemek için aralarında yerli ve yabancı gazetecilerin, barış aktivistlerinin ve Avrupa Parlamentosu’ndan parlamenterlerin bulunduğu 26 kişilik heyet, Nusaybin’e 10 kilometre uzaklıkta kurulan ikinci noktada engellendi. Heyeti almak için bölgeye giden HDP Milletvekili Mithat Sancar, burada heyetle görüştü. Heyetin geçişine izin verilmezken, geldiği noktaya dönmek isteyen Sancar, ancak yolu kapatan askerler tarafından engellendi. Engellemeye karşı Sancar, “Bırakmıyorsanız bende yürüyerek giderim” deyip engeli aştı ve bulunduğu noktaya doğru yürüyüşe geçti. Yine geçişi engellenen basın heyet, noktaya farklı yoldan vardı.

‘Burada yaşanan Avrupa emperyalizminin de bir sonucudur’

Noktaya varan Sancar ve Avrupalı heyet, burada bekleyen yurttaşlar tarafından alkışlarla karşılandı. Burada heyet adına açıklama yapan Yeni Dünya İçin Çağrı Dergisi üyesi Hüseyin Koç, yabancı basına seslenerek, “Burada gördüklerinizi ülkelerinizde duyurun. Burada yaşanan aslında Avrupa emperyalizminin de bir sonucudur” dedi.

Daha sonra konuşan Sancar ise, gelen heyete teşekkür ederek bu tür dayanışmaların her zaman devam etmesi gerektiğini söyledi. Kürdistan’ın çeşitli ilçelerinde savaş hukuku halinin işlendiğini belirten Sancar, “Burada OHAL ilan edilmesi için anayasaya göre parlamentodan onay almaları gerekiyor. Yalnız parlamentoyu devre dışı bırakarak bu savaş halini uygulamaya başladılar. Savaşın her halinde sivil heyetlerin girişine, gözlem yapmasına izin verilir. Fakat buna izin verilmiyor. İçeride sivilleri katletmeye hazırlar. Dünya kamuoyunun buraya ses vermesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘Valiler, kaymakamlar bunun hesabını verecektir’

Burada yaşanan her zulmün batıya hukuksuzluk olarak geri döneceğini ifade eden Sancar, şunları aktardı: “Ülkenin bir yanında zulüm varken huzurdan söz edemeyiz. Buradan bölge amirine, valisine ve kaymakamına sesleniyorum, bunu uygulayan vali de, amir de suç işliyor. Bunların hepsi 1 Kasım’da demokratik zeminde hesap verecektir. Bu hukuksuz emri verenler bir şekilde kaçar, kurtulur, hesabını da sizin boynunuza bırakır.”

Konuşmaların ardından kitle içinde bulunan Vahap Demircan adlı bir yurttaş, özel harekat timleri tarafından “Canlı bomba” olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmak istendi. HDP’li vekillerin girişimiyle serbest bırakıldı.

Ardından burada bulunan Avrupalı heyet, Cizre’de yaşananları incelemek için Cizre’ye geçti. Nusaybin girişinde HDP’li vekillerin ve yurttaşların bekleyişi ise sürüyor. (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here