Anasayfa Haber Aradaki fark Katliamlarda kullanılan araçların markaları değişti.

Aradaki fark Katliamlarda kullanılan araçların markaları değişti.

Paylaş

1990’larda Toros, 2015’te Nissan Ranger

 

 Diyarbakır’da dün gece iki ayrı noktada aynı dakikalarda öldürülen Ömer Koç (16) ile Rezan Kaya (20) isimli gençlerin her ikisi de, Kürdistan’a gönderilen JİTEM elemanlarının kullandığı Nissan Ranger marka araçlardan açılan ateşler sonucu katledildi. Oğlu Ömer’in öldürüldüğü haberini alır almaz cenazesinin başına gitmeye çalışan baba Mehmet İhsan Koç da, kurşun yağmuruna tutuldu.

Kürdistan’da 90’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerle hafızalara kazınan Toros marka araçların yerini bu kez Nissan Ranger marka araçlar aldı. Diyarbakır’da dün gece sokak ortasında öldürülen Ömer Koç (16) ile Rezan Kaya (20) isimli gençlerin her ikisi de bu araçları kullanan kişilerce katledildi. Devreye sokulan savaş uygulamaları doğrultusunda Kürdistan’da işlenen hemen her cinayetin arkasında bu araçları kullanan kişiler yer alıyor. Söz konusu kişiler ise, yeniden görev verilen JİTEM elamanları. Sosyal medya platformlarında açtıkları hesaplarda, işledikleri cinayetleri fotoğraf ve görüntülerle paylaşmaktan çekinmeyen AKP’nin bu özel savaş ordusu, görgü tanıklarının anlatımlarına göre, Diyarbakır’da öldürülen her iki gencin de failleri bunlar.

Siyah renkli Ranger’dan ateş açıldı

Bu gençlerden Rezan Kaya (20), Huzurevleri Mahallesi Son Durak mevkiinde katledildi. Kürdistan’da işlenen cinayet ve gerçekleştirilen katliamları saat 20.00 sıralarında sadece lastik yakıp, sloganlar atarak protesto etmek isteyen, aralarında Kaya’nın da bulunduğu gençler, polisin saldırısına uğradı. Saldıran polisler arasında Nissan Ranger marka araçları kullanan silahlı kişiler de yer aldı.

Görgü tanıklarının anlatımlarına göre, siyah renkli bu araçlardan birinden açılan ateş sonucu Kaya sırtından girip göğsünden çıkan bir kurşunla yaralandı. Diyarbakır’ın Kulp nüfusuna kayıtlı Kaya’yı sokak ortasında katleden polisler, etrafa da rastgele ateş açtı. Öldürülen Kaya, ambulansın olay yerine gelmesine polislerce izin verilmediği için vurulduktan yaklaşık 30 dakika sonra çevredekiler tarafından bir taksi ile hastaneye kaldırılabilindi. Özel bir hastaneye kaldırılan Kaya, vücuduna isabet eden kurşunun iç organlarını parçalaması üzerine kurtarılamayarak can verdi.

Hastane kapısında ailesi ve yakınlarına şiddet

Kaya’nın yaşamını yitirdiğini ailesine arkadaşları haber verdi. Olayı öğrendikten sonra hastaneye giden ailesi ve yakınları, burada hastaneyi ablukaya alan polislerce darp edildi. Kaya’nın vurulduğu yerde, ne olay yeri inceleme ekipleri ne de savcılık tarafından herhangi bir inceleme yapılmadı.

Aynı dakikalarda bu kez Koç katledildi

Kaya’nın katledildiği aynı dakikalarda Bağlar’da da 16 yaşındaki Ömer Koç isimli genç, yine sokak ortasında katledildi. Ailesiyle birlikte 5 Nisan Mahallesi’ndeki evlerinde yemek yedikten sonra saat 19.30 sıralarında internet kafeye gideceğini söyleyerek evden çıkan Koç, evlerinden iki sokak ötede kurşunların hedefi oldu.

Sıkılan kurşun kalbine saplantı

Huzurevleri’nde katledilen Rezan Kaya gibi Silvan nüfusuna kayıtlı olan Ömer Koç da, yine görgü tanıklarının anlatımlarına göre, bu kez Beyaz renkli Nissan Ranger marka araçta bulunan kişilerce sıkılan kurşunlardan biriyle katledildi. Sıkılan kurşunun kalbinin üstüne saplandığı belirtilen Koç, oracıkta yere yığıldı. Anlatımlara göre, Koç’un öldürülmesinden sonrası etrafa rastgele ateş açılmaya devam edildi. Bu yüzden uzun süre kimse Koç’un cenazesinin yanına yaklaşamadı.

Baba Koç da kurşun yağmuruna tutuldu

O esnada çocuklarının öldürüldüğünden habersiz evlerinde olan Koç ailesi, çocuklarının cebindeki telefondan kendilerine ulaşan bir kişinin çocuklarının vurulduğunu öğrendi. Olayı haber alması üzerine hemen çocuğunun vurulduğu yere koştuğunu anlatan baba Mehmet İhsan Koç, aynı marka araçlarda bulunan kişilerce kendisiyle birlikte çevredekilerin de üzerine kurşunların sıkıldığını söyledi.

Üzerine sıkılan kurşunlardan kendisini güçlükle kurtarabilen baba Koç, dakikalarca yerde kanlar içerisinde yatan çocuğuna ulaşamadığı için baygınlık geçirdi. Baba çevredekilerin müdahalesiyle kendine getirildi. Polislerin bölgeden ayrılması sonrası Koç’un cenazesinin başına ulaşabilen babası ve yurttaşlar, özel bir araçla Koç’un cenazesini Diyarbakır Gazi Yaşargil Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.
Götürüldüğü özel hastaneden buraya getirilen Rezan Kaya’nın cenazesi ile birlikte Ömer Koç’un cenazesine otopsi yapıldı. Otopsi işlemlerinin ardından Koç ve Kaya’nın cenazeleri defnedilmek üzere Yenişehir Mezarlığı’na götürüldü.

Valilik ve emniyetten açıklama yok

İşlenen her iki cinayete dair olay yeri incelemesi yapılmadığı gibi şu ana kadar görgü tanıklarının aktardığı söz konusu sivil araçları kullananların kimliğine dair ne valilik ne de emniyet tarafından bir açıklama yapılmadı. (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here