Anasayfa Kadın Arjantin’de geçtiğimiz yıl 277 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Arjantin’de geçtiğimiz yıl 277 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Paylaş

 

Arjantin’de yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz yıl 277 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Her 31 bir saatte bir kadının katledildiği ülkede kadın cinayetleri yasalarda özel suç kategorisinde yer almasına rağmen durum değişmiyor.

Arjantin’de kadın cinayetleri kadınların birinci gündemi olmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre; 3 milyon nüfusa sahip olan Arjantin’de 2014 yılında 277 kadın erkekler tarafından katledildi. Adriana Marisel Observatuarı’nın 2014 kadın cinayeti raporuna göre katillerin yüzde 95’i mağdurun mevcut ya da eski eş, nişanlı ya da erkek arkadaşı. 277 kadından 74’ü katille beraber yaşadığı evde öldürülürdü. 2014’te gerçekleştirilen birçok cinayetinde, katil mağdurun eşi olduğu için mahkemede çocuklarına velayetini kazandı. Bir çocuğun geleceğinin annesinin katilin elinde olması insanlık dışı bir şey olduğunu vurgulayan rapor, durumu durdurmak için acilen yasal değişiklikleri önerdi.

Her 31 saatte bir kadının katledildiği ülkede, 2012’de kadın cinayeti yasada kendine has bir suç olarak tanımlanmıştı. Buna rağmen ana akım siyasi partilerin eril söylem ve politikaları cinayetleri artırıyor. Latin Amerika’da yaygın kanı yasal değişliklerinden dolayı kadın cinayetleri sorunu çözülmüş durumda. Ancak yapılan araştırmalar kadın cinayet sayısının değişmediği gösteriyor. Observatuar Koordinatörü Fabiana Túñez, “Kadına karşı şiddet kadına sınırlı bir şey değil, sadece sözde özen gösterilebilir bir şey de değil. Bunu durdurmadan eşitliğe ulaşamayacağız” dedi.

(cm/fk/mg)JINHA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here