Artvin Cerattepe’de Madene Karşı Mücadele Eden Halka Müdahale Hazırlığı

Paylaş

Artvin’in Cerattepe bölgesinde çıkarılması planlanan bakır madenine karşı 21 Haziran 2015’ten beri nöbet tutan halka güvenlik güçleri müdahale etmek istiyor. Arkada iş makineleri, önde güvenlik güçleri gergin bekleyiş sürüyor.

20 yıldır madene karşı fiili ve hukuki mücadele yürüten Artvin halkı, en son Ocak 2015’te madenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararın iptal ettirmişti. Şirketin aldığı yeni ÇED olumlu kararına karşı da 750 kişilik imzayla dava açıldı ve şu günlerde bilirkişi heyetinin inceleme yapması bekleniyordu.

“Dava süreci devam ederken müdahale yapamazlar”

bianet’e konuşan Yeşil Artvin Derneği’nden Neşe Karahan durumu şöyle anlattı:

“Dün akşam müdahale olacağı bilgisini aldık. Bu sebeple saat 8’den beri burada bekleyişimiz sürüyor. Ordu, Trabzon, Erzurum gibi birçok civar illerden takviye güvenlik güçleri geldi. CHP vekili Uğur Bayraktan da burada. Bakan ve vali ile görüştü. Müdahale için yarım saat süre verdiklerini söylüyorlar.

“Şu anda hukuki süreç devam ediyor. Bilirkişi heyetinin keşif yapmasını bekliyoruz. Şirket oraya hiçbir müdahalede bulunamaz, bu hukuksuz. Güvenlik güçleri şirketin makinelerini koruyor. Ancak Artvin halkı da buna karşı direniyor. Güvenlik güçleri yolları kapattığı için insanlar yürüyerek yanımıza ulaşmaya çalışıyor. Esnaf kepenk kapattı.”

20 yıllık mücadele

Cerratepe bölgesi, Türkiye’deki en önemli 41 alandan biri. Artvin’in tüm içme suları Cerrattepe’den geliyor. Yanı başında Hatina Milli Parkı, altında ise Kafkasör Turizm Koruma ve Geliştirme alanı var. Bölge 2 bin bitki türü, 124 endemik tür, yüzlerce hayvan türü barındırıyor.

Dünyanın en zengin bitki örtülerinden birine sahip Cerattepe, Kafkasör Yaylası ve Genya Dağı’nda halk yıllardır yapılmak istenen altın, bakır, çinko, gümüş madenciliğine karşı mücadele ediyor.

Bölgede ilk kez 1987’de sondajlar yapılmış. 90’lı yıllarda ilk galerinin açılması ile halk tepki göstermiş. 1995’te de Yeşil Artvin derneği kurulmuş.

2005’te maden ruhsatları iptal edilmiş, 2009’da Danıştay’ca onanmış. 2012’de ise yeniden Cerattepe ve Genya’nın içinde olduğu alanlar Özaltın İnş. Tic.ve San. A.Ş.’ye verilmişti. Özaltın’ın Cengiz İnşaat adına bu ihaleyi aldığı ortaya çıkmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2013 yılında firma tarafından ikinci kez hazırlanan ÇED Raporu’na olumlu görüş vermişti.

Ocak 2015’te Rize İdare Mahkemesi, bakır madeni projesinin ÇED olumlu kararını iptal etti. Bilirkişi raporunda “Maden ocağı faaliyete geçerse Artvin şehir merkezi yaşam alanı olmaktan çıkacaktır” demişti.

Ancak şirket iptal kararına rağmen bir kez daha ÇED olumlu kararı aldı. 750 kişinin imzasıyla bu rapora karşı da dava açıldı. 21 Ocak 2015’ten beri bölgede halk nöbet tutuyor. Bilirkişi heyeti için 18 binlik ücret ödendi. Şu günlerde heyetin keşif incelemesi yapması bekleniyordu. (NV)

Nilay Vardar

Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2011 yılından beri bianet’te muhabir/editör olarak çalışıyor.

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here