Anasayfa Demokratik Emek Meclisi Soma davası öznesi herbirimiz olan politik bir davadır-Arzu Şimşek

Soma davası öznesi herbirimiz olan politik bir davadır-Arzu Şimşek

Paylaş

11 ay önce 301 madencinin iş cinayetinde öldüğü Soma’daki maden faciası ile ilgili davanın ilk duruşması bugün yapılacak.Davaya HDP  Eş genel Başkanı Demirtaşta katılacak.

Sekizi tutuklu 45 sanığın yargılandığı davanın uzun sürmesi bekleniyor.

Tutuklu sanıkların “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.Soma’da bir yandan adalet aranıyor, diğer yandan facianın ardından geride kalan işçilerin hak mücadeleleri ve kaygıları sürüyor.

a2_soma_aileler

Soma’da en çok konuşulan rakam: 2831. Bu 301’den sonra bir halkın zihnine kazınmış ikinci sayı. Geçen yılki facianın ardından Kasım ayında 2831 madenci işten çıkarıldı.

Evet  dava  bu koşullarda başlıyor……

2014 13 Mayıs kömürün karasından çığlıkların, çığlıklarımıza karıştığı gün.

ciglik-in-bes-hali-92291

kendi sesimize yabancı “fıtrat” “işin doğası” sözlerinin konuşulduğu günlerden yükselen ve hala duymaya devam ettiğimiz çığlıklarımız insan  olarak hayata dair sorumluluğumuzun acı isyanı. “İşçi güvenliği”nin “maden yasası” nın gündeme geldiği “yas günlerinde” patronlar savunulurken, taşeronluk yasallaşırken iddianame zoraki hazırlanabildi ve mahkeme tarafından kabul edilebildi.Bu gün ilk duruşma başlayacak ve yine sorumlular yalnızca olağan üstü durumları güvenlik gerekçeleri barikatlarıyla bulunacaklar mahkeme önünde.Şimdi bu dava şirketle katledilen işçiler arasındaki adli bir vaka mı? Yoksa enerji politikaları ile taşeron sistemi ile büyüyen ekonomi, daha fazla kar daha fazla kömür diye emeği sömürülen katledilen işçilerin davası mı bu dava? Konusu yöneticilerin tedbirsizliği, işçi sağlığı, iş güvenliği mevzuatı olan, kamusal sorumluları  olan bir dava.Savunması “şirketleşen devleti”, enerji kaynaklarını, tüm çalışma yaşamını, can güvenliğini ve sesleri birbirine karışmış insani çığlığımızı sorgulamak olan, öznesi herbirimiz olan politik bir dava.

Soma davasına başladı Savcı iddianamesini okuyor.!

images

’301 işçimizin ölümüne sebep olan hiçbir tedbir almayan çalışma bakanlığıdır. Denetlemeyen bakanlık yetkilileridir. Ayrıca Enerji bakanı madenin işletilmesiyle ilgili yapmış olduğu ihalelerde işçilerin lehine hiçbir düzenleme yapmamıştır. Taşören sistem  işçilerin güvenliğini maliyetli bulduğu için tedbir almamışlardır. Hükümet ekonomideki büyümeyi daha fazla kömür çıkarma ve daha fazla enerji elde  etmek için madenlerle ilgili faaliyet yürüten şirketleri teşvik etmiştir. Bu nedenle  dönemin başbakanı bu davanı 1 numaralı sanığıdır.

indirimages (3)images (1)

Şirket yetkilileri daha fazla kar elde etmek için işçilerin güvenliği ile ilgili hiçbir tedbir almamıştır. Sömürüyü çoğaltmak için işçilerin ölme olasılıklarını hiç düşünmemiştir.

soma_promo_zahidin_basintoplantisi06a (1)

Madende örgütlü sendika işverenin yandaşı sarı sendikadır hak arama şöyle dursun  katliamdan  neredeyse işçileri suçlu çıkartan iş veren yanlısı açıklamalar yapmış  böylece işlenen cinayette işçi haklarını hiç gözetmemiştir.

soma_2398

Ülkemizdeki diğer iş cinayetlerini de düşünürsek  hükumetin işlemiş olduğu suçlar ve dosyası  oldukça kabarıktır. Soma cinayetinden sonra da işçiler ölmeye, öldürülmeye devam etmiştir Ermenek’te yaşamını yitirenler,

08

Torunlar inşat şirketinde asansörden düşen işçiler  ve   günde ortalama üç işçi  değişik nedenlerle öldürülmeye devam etmiştir.

 Bu devlet ve onun Hükumeti bu davada yargılanmalıdır çünkü bu dava adi bir cinayet davası değil, Toplumun tüm emekçilerinin yaşamını ilgilendiren bir dava olması sebebi ile politik bir davadır.’’

Derse ne olur. ?

Savcı böyle bir iddianame hazırlayabilir mi? Hazırlayamaz. O zaman bu davadan bir şey çıkmaz, Birkaç kişiye tedbir almadıkları için ölüme sebebiyetten göstermelik cezalar verilir mesele kapatılır.

Bu mahkemelerin fıtratı böyle ,takdiri de  öyle olacak..

Hey  işçiler, emekçiler size sesleniyorum duyuyor musunuz beni. Madende yaşamını yitiren insanların eşleri çocukları mezarlıklarda hangi çığlığı attılar. Ateş düştüğü yeri yakar deyip yananlar hep kendi başımıza kalmadık mı?

soma-madenci-mezari

Türkiye’nin her yerinde çığlık var   herkes kendi çığlığını duyuyor yıllardır hep böyle oldu.Bir birimizin çığlıklarıyla hiç ilgilenmedik. Önceki gün Ağrıda askerlerin açtığı ateş sonucu bir köylü öldürüldü. Askerler yaralandı onların yakınları hangi ses tonuyla ağladılar farkında mıyız? .

680x680nc-CezmiBudak-333

Binlerce insan işsiz ve yoksul onların duygu ve ruh hallerini anlaya biliyormuyuz?  Savaş nedeniyle Türkiye’de bulunan göçmen işçilerin perişanlığı bizi ilgilendirmiyor mu?
images (2)saymakla bitmez bu toplumsal sorunlar ve onların farklı çığlıkları.Artık birlikte itiraz etme zamanı geldi .Şayet bir gün bizde  çığlıklarımızı ortaklaştırırsak  politik davranmış oluruz .

İşte o zaman savcı yukarıda sözünü hayal ettiğimiz iddiayı yazar.

 

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here