Anasayfa Emek Asgari ücret yerine kıdem tazminatı pazarlığa açıldı  

Asgari ücret yerine kıdem tazminatı pazarlığa açıldı  

Paylaş

 2016 yılına dair asgari ücretin belirlenmesi için Çalışma Bakanlığı’nda toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında herhangi bir karar çıkmadı. Toplantıda sermaye tarafı, “büyük bir yük olduğu” gerekçesiyle işçinin kırmızı çizgisi olan kıdem tazminatını pazarlığa açtı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016 yılının tamamı için geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında toplandı. Toplantıya emek tarafını temsilen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk İş), sermaye tarafını ise Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonları (TİSK) temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Önerdiğimiz bin 300 TL, elbette komisyonda görüşülecek. Görüşmelerde mali dengeleri de gözetmeliyiz. Bin 300 TL’lik vaadimizde vergi dilimi sorunu yaşanmayacak” dedi.

İşçileri temsilen söz alan Türkiye Tekstil,Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) Genel Başkanı Nazmi Irgat ise “Komisyon çalışmaları sonrasında belirleyeceğimiz asgari ücretin 2016 itibariyle işçilerin refah seviyesinin yükselmesi açısından önemli bir adım olacağı düşünülüyor. Asgari ücretin arttırılması kamuoyunda çok olumlu tepkiler aldı. Yeni güvenoyu alan hükümetimizin bin 300 lira olarak açıkladığı asgari cüretin objektif durumlarda göz önüne alınarak dengeleyici bir durum oluşturulmasını bekliyoruz. Asgari ücretin belirlenmesinde ilk kilometre taşı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Kıdem tazminatını pazarlığa açtı

Daha sonra ise sermayeyi temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Gözlemci Üyesi Metin Demir söz aldı.

Demir, asgari ücrete gelen yüzde 30’luk zammın önemli bir artış olduğunu belirtti ve işçilerin kırmızı çizgisi olan “kıdem tazminatını” gündeme getirdi. Demir, şu anda 123 Milyar TL ile sermaye sahiplerine büyük bir yük getirdiğini, 2016 yılında ise bu yükün 160 Milyar TL’ye yaklaşacağını savunduğu kıdem tazminatını pazarlık konusu haline getirdi.

Demir, asgari ücretteki artışı kabul edeceklerini ancak devletin de kendilerine özellikle vergi konusunda destek sağlamasını talep etti.

Temmuz ayında zam yok!

Toplantıda bir gazetecinin, “Temmuz ayından asgari ücrete zam gelip gelmeyeceğini” sorduğu soruya Bakan Soylu, “Bin 300 TL’lik söz, bütün yılı kapsayan bir taahhüttür. Değişim göstereceği yönünde bir endişeye gerek yok” yanıtını verdi. Bakan Soylu, toplantı çıkışında bir grup gazeteciye ise sermayeye vergi konusunda destek sağlayacaklarına yönelik imada bulundu.

Daha önceki asgari ücret belirlemesi yılın ilk ve son altı ayına göre farklı belirleniyor ve yıl da bir kez zam yapılıyordu. Bu yıl ise asgari ücrete zam yapılmaması ve yanı sıra kıdem tazminatının hem sermaye tarafından hem de hükümet programında iş aleyhine tartışmaya açılması, işçi örgütleri tarafından tepkilere yol açıyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here