Anasayfa Haber Asker E.A., “Kılıç, ring aracında komutan tarafından öldürüldü” itirafı dikkate alınmadı...

Asker E.A., “Kılıç, ring aracında komutan tarafından öldürüldü” itirafı dikkate alınmadı .Takipsizlik kararı verildi.

Paylaş

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi’nde Haziran 2012’de “intihar etti” denilerek cenazesi ailesine verilen Abdulvahit Kılıç’ın ölümünden bir süre sonra, olay esnasında görevli askerlerden E.A., “Kılıç, ring aracında komutan tarafından öldürüldü” itirafına rağmen yürütülen soruşturmada, savcılık iddialarda bulunan E. A yerine, halen görevde olan uzman çavuşun ifadesini alarak dosyaya takipsizlik kararı verdi.

Haziran 2012’de Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi’nde “intihar etti” denilerek, cenazesi ailesine verilen Abdulvahit Kılıç’ın (43) ölümünden bir süre sonra, cezaevinde görevli olan E.A. isimli askerin olaya ilişkin “Komutan tarafından öldürüldü” yönünde itiraflarda bulunmasına rağmen savcılık olayın intihar olduğunu savunarak, takipsizlik kararı verdi. Kılıç’ın, tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden 27 Haziran 2012’de Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildikten 2 gün sonra “Gömleği ile kendini asarak intihar etti” denilerek, ailesine haber verildi. Ancak, Kılıç’ın yaşamını yitirmesinin üzerinden bir yıl gibi süre geçtikten sonra o dönem cezaevinde görevli bir askerin itirafları sonucu olayın cezaevi yönetiminin belirttiği gibi intihar olmadığı, aksine bir cinayet olduğu ortaya çıktı.

Kılıç’ı komutan ring aracında boğarak öldürdü

6 Ekim 2013’te günlük Kürtçe yayın yapan Azadiya Welat gazetesine ulaşan E.A. isimli asker, olayı ayrıntılarıyla anlatarak, Kılıç’ın ringte görevli askeri komutan tarafından boğularak öldürüldüğü itirafında bulundu. Vicdan azabı duyduğundan dolayı itiraflarda bulunduğunu kaydeden E.A. olayın olduğu sırada ringte görevli olduklarını ve Kılıç’ı Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde alarak Midyat’a getirdiklerini belirtmişti. Sevk sırasında ring aracında bulunan komutanın Kılıç’a “Şimdi Apo gelsin seni buradan kurtarsın. Hepiniz Apo’nun k…lerisiniz” şeklinde hakaretler yağdırdığını belirten E.A., Kılıç’ın hakaretlere tepki göstermesinin ardından komutanın ring aracını durdurduğunu ve o sırada Kılıç’ın bulunduğu bölmenin kapısını kapatarak, onu içeride boğarak öldürdüğünü itiraf etmişti. Askerin basına yansıyan bu itiraflarının ardından Kılıç’ın ailesi yeniden avukatlar aracığıyla söz konusu itirafları dosyaya delil olarak sundu.

Askeri değil, uzman çavuşu dinlediler

Soruşturmaya bakan Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü soruşturma kapsamında o dönem cezaevinde görevli askerlerin isim listesini istedi. Listede cinayeti itiraf eden E.A.’nın, olayı askerden terhis olduktan sonra itiraf etmiş olmasına rağmen savcılık, E.A. isminde ve Kandıra Cezaevi Jandarma Tabur Komutanlığı’nda görevli bir uzman çavuşun ifadesine başvurdu. Ancak, olayı ayrıntılarıyla itiraf eden E.A., askerden terhis olduğunu ve Konya’da yaşadığını beyan etmişti. Buna rağmen ifadesine başvurulan asker, olaya ilişkin itiraf beyanlarının kendisine ait olmadığını beyan etti. Savcılık, Konya’da yaşayan E.A.’ya ise ulaşmak için herhangi bir girişimde bulunmadı.

Savcıya göre itiraflar delil değil

Uzman Çavuş E.A.’nın ifadesinin savcılık, askerin beyanlarının delil niteliğinde olmadığını savunarak, takipsizlik kararı verdi. Kılıç’ın ailesinin olayda kusuru olduğu gerekçesiyle Adalet Bakanlığı hakkında açtığı tazminat davası da Mardin İdare Mahkemesi’nce daha önceden rededilmiş ve aile kararı Danıştay’a taşıdı. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here