Anasayfa Haber Asker siyasete geri döndü.

Asker siyasete geri döndü.

Paylaş

Son bir kaç gündür özellikle Kürt sorununa karşı yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Genelkurmay Başkanlığı, tavrını sürdürüyor. En son Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, IŞİD’e karşı YPG’nin elde ettiği başarılardan duyduğu rahatsızlığı, “PKK meşrulaştırılıyor” sözleriyle dile getirdi.

Son günlerde Kürt sorununa yönelik açıklamalarıyla dikkat çeken TSK, bir süredir siyasete müdahil olmama durumunu bozdu. Newroz’da beliren çözüm umudundan rahatsızlığını yaptığı açıklama ile dışa vuran TSK, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Eşme Ruhunu selamlıyorum” sözlerine atfen, Kürt hareketini yeniden “terörizm” ile suçlayarak, “Eşme’de işbirliği yapıldığı” yönündeki iddiaların “Yüce Türk Milleti önünde şiddetle kınadıklarını” açıklamıştı.

TSK hemen arkasından 2013 yılından beri süren filli eylemsiz sürecini bozacak tarzda, Mardin’de PKK’ye yönelik operasyon başlatarak bunu da internet sitesinde yayınladı.

TSK’nın tepki çeken bu açıklama ve tutumundan sonra bu kez Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Kürt sorununa ilişkin açıklamalar yaptı. Özel, IŞİD’e karşı başarı elde eden tek güç olan YPG’nin başarısından duyduğu rahatsızlığı, “PKK meşrulaştırılıyor” sözleriyle dile getirdi.

Savunma ve Havacılık Dergisi’ne konuşan Özel, Suriye’deki ortamın, PYD-PKK’nın “terör örgütü kimliğinden” ziyade IŞİD ile savaşan meşru bir güç olarak görülmesine yol açtığını belirtti. Genelkurmay Başkanı Özel, sınır güvenliği için merkezi bir komutanlık kurulacağını da belirterek, bölgede Türkiye açısından savaş riskinden bahsetti.

Suriye’de ortaya çıkan terör örgütleri ve Türkiye’ye etkileri hakkında tespitlerini paylaşan Orgeneral Özel, bölgedeki savaş riskine dikkat çekerek, “Ekonomik çıkarlarda yaşanacak çatışmalar, kutuplaşmalar ve azalan kaynaklar için sürdürülen mücadeleler değerlendirildiğinde, bulunduğumuz coğrafyada konvansiyonel bir harbin yaşanma riskinin henüz ortadan kalkmadığını söylemek yanlış olmayacaktır” dedi.

IŞİD’den ziyade PKK rahatsızlığı

Genelkurmay Başkanı, “Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki gelişmeler, iyimser öngörülerde bulunulmasını güçleştirmektedir” dedi. Özel, IŞİD’den ziyade PKK’nin varlığından duyduğu rahatsızlığı da şu sözlerle dile getirdi: “Irak ve Suriye’de yaratılan ortam DEAŞ’ın giderek güçlenmesine, bütün dünyadan birçok Radikal savaşçının bölgeye akmasına ve PYD/PKK’nın terör örgütü kimliğinden ziyade DEAŞ ile savaşan meşru bir güç olarak bölgede görülmesine yol açmaktadır. Bölücü terör örgütü, Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler doğrultusunda elde ettiği kazanımları artırmaya çalışırken aynı zamanda kendisini ve diğer ülkelerdeki uzantılarını masum göstererek farklı bir algı oluşturmaya çalışmaktadır.”

Özel, Türkiye’nin “sınır güvenliği” için 2013 ve 2014 yıllarında kurulan iki hudut özel harekât komando taburuna bu yıl bir taburun daha ekleneceğini söyledi.

Özel’in verdiği bilgilere göre, sınır birlikleri güçlendirilecek ve yasal yetkileri yeniden düzenlenecek. Orta vadede sınır sorumluluğu muharip tugaylardan devralınacak ve 17 sınır karakolu tek bir komutanlık altında birleştirilecek.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here