Anasayfa Haber Asker vahşeti: Yaraladılar, işkence yaptılar, yaktılar ”Dosya 6”

Asker vahşeti: Yaraladılar, işkence yaptılar, yaktılar ”Dosya 6”

Paylaş

 

HAYRİ DEMİR/ METİN BEKİROĞLU’ nun haberi. Lice’de ortaya çıkan “Cinayet Listesi”nde “yardım, yataklık” ifadesiyle fişlenen Mehmet Salih Çalık, yaralı arkadaşı Sinan Fidan ile gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamazken, Fidan’ın kemiklerine olaya tanık olan bir çobanın anlatımlarıyla ulaşıldı. Çobanın anlatımları, cinayeti işleyen askerlerin uyguladığı vahşeti anlatmaya yetiyor. Çobanın beyanına göre; Fidan, getirildiği kayalıklarda yaralı halde işkence gördükten sonra katledilip cenazesi yakıldı. Çalık Ailesi’nin yetkili mercilere yaptıkları başvurular ise, her defasında “Bu şahısları biz almadık” denilerek ret edilirken, kardeşi Burhan Çalık, cinayetlerin devlet eliyle işlendiğinin herkes tarafından bilindiğini söyledi.
680x680nc-dyb-02-03-15-fislenerek-katledilen-mehmet-salih-calik-kardesi-burhan-calik-ropDiyarbakır’ın Kocaköy ilçesindeki Şaklat köyünde yaşayan ve “yardım, yataklık” iddiasıyla İlçe Merkez Jandarma Komutanlığı tarafından fişlenen Mehmet Salih Çalık, askerlerce gözaltına alındıktan sonra kaybettirildi. O dönem baskılardan dolayı Diyarbakır’a göç eden Çalık ve ailesi burada yaşamaya başladı. Ancak Mehmet Salih Çalık tarlalarından dolayı sık sık köye gidip gelmeye devam ediyordu. Çalık Ailesi’nin köyüne Haziran 1994 yılında askerlerce baskın yapılırken, bu baskında köyde yaşayan ve Çalık’ın da yakın arkadaşı olan Hamdi Demir ve Ahmet Çaçan isimli sivil yurttaşlar askerlerce katledilirken, Sinan Fidan yaralandı.

680x680nc-dyb-02-03-15-lice-fisleme-listesi
Olay günü köydeki olayı duyan Çalık da köye gelir. Çalık yaralı arkadaşı Fidan’ı arayarak köyde bulunan Süleyman Muntaş’ın evine sığındı. Muntaş, yaralı Fidan için doktor getirmeye giderken, askerler Çalık ve Fidan’ın kaldığı evi tespit ederek, eve baskın düzenledi. Baskın sonucunda ev sahibi Süleyman Muntaş, Çalık ve yaralı Fidan, asker tarafından gözaltına alındı. Ev sahibi Muntaş, 25 gün sonra serbest bırakıldı. Çalık ve Fidan ise gözaltında tutulmaya devam edildi. Serbest bırakılan Süleyman Muntaş, yalnızca 2 gün Çalık ve Fidan Sinan ile birlikte gözaltında tutulduklarını, sonrasında ikisini onun yanından ayırdıklarını Çalık ve Fidan’ın ailesine aktardı. Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbeti konusunda bir bilgiye ulaşamayan aileler, o dönem dört kez farklı tarihte Diyarbakır DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Ancak savcılık dilekçeyi aileye iade ederek, “Bu şahısları biz almadık, gidin PKK’den sorun” diyerek ailelerin talebini de geri çevirdi.

Vahşet çobanın anlatımıyla ortaya çıktı

O tarihten itibaren Salih Çalık ve Sinan Fidan’dan bir daha haber alınamadı. Ancak geçtiğimiz yıl Fidan’a ait kemikler Lice’ye bağlı Fisovası kırsalında bulundu. O dönem Fidan’ın askerlerce bölgeye getirildiğine tanıklık eden bir çobanın anlatımlarıyla ulaşılan kemikler defnedilirken, çobanın anlatımları askerlerce işlenen bu vahşetin boyutunu da gösteriyor. Çobanın anlatımlarına göre, çok sayıda asker tarafından kırsal alana yaralı bir şekilde getirilen Fidan’a kayalık bir alanda saatlerce işkence yapıldıktan sonra üzerine benzin dökülerek yakıldı.

Listenin ortaya çıkmasının ardından ulaştığımız Çalık’ın kardeşi Burhan Çalık, yıllardır tüm girişimlerinin sonuçsuz kaldığını ve ağabeyinin cesedine dahi ulaşamadıklarını söyledi.

Oğlunun akıbetini soran babaya da işkence

Çalık, ağabeyinin kaybettirilme öyküsünü anlattıktan sonra, babasının ağabeyinin akıbetini sormak için dilekçe verdiği sırada polislerce “Yeter dilekçe verme” denilerek, defalarca işkence gördüğünü aktardı. Babasının ağabeyinin gözaltına alındığı evin sahibini tanık olarak mahkemeye götürmesine rağmen mahkemenin ev sahibi Muntaş’ın tanıklığını kabul etmediğini söyleyen Çalık, “Ahmet ve Hamdi’yi de öldürdükten sonra bile işkence yapmışlardı. Burun ve kulaklarını kesmişlerdi. Kendi gözümle görmüştüm cenazelerini. Onları PKK’li diyerek öldürmüşlerdi. Ama ellerinde ne bir silah ne de bir bomba vardı” diye konuştu.

Yakılan Fidan’ın kemiklerine geçtiğimiz yıl ulaşıldı

Fidan’ın cenazesine geçtiğimiz yıl Lice’ye bağlı Fisovası kırsalında ulaşıldığı bilgisini paylaşan Çalık, “O dönem bir çoban görüyor. Çoban tanıyor ve Sinan olduğunu biliyor. Hayvanların önünde olduğu sırada Sinan’ı askerlerin arasından görüyor. Kendisini kayalıkların içerisinde gizliyor. Çoban’ın anlatımlarına göre; askerler Sinan’a orada işkence yapıyor. Sonrada üzerine benzin dökerek yakıyorlar. Çobana geçen yıl ulaşıldı ve Sinan’ın kemikleri çobanın söylediği yerde ortaya çıktı” dedi.

‘Kızı kemiklerine ulaşma hasretiyle büyüdü’

20 yıldır abisinin cenazesini aradıklarını söyleyen Çalık, şunları söyledi: “Onun arkadaşının kemiklerine ulaşıldı. Bu ailenin bir nebze de olsa acısını dindirdi. Bizim öyle bir şansımız dahi olmadı. O dönem herkes bir şekilde fişleniyordu. Kim ki halkını sevmiş onun yanında yer almışsa bir bir katledildi. Ağabeyimin kızı daha 3 aylıkken onu babasız bıraktılar. Kızı en azından kemiklerine ulaşma hasretiyle bu yaşa kadar geldi.”

‘Cinayetler devlet eliyle işlendi’

Çalık, tek isteklerinin abisinin kemiklerine ulaşmak olduğunu ve bu vahşeti uygulayan sorumluların yargılanarak, cezalandırılmasını istedi. “Bizler bu cinayetlerin devlet eliyle işlendiğini biliyoruz” diyen Çalık, faillerin cezasız bırakılmasının da aileleri cezalandırılma yöntemi olduğunu ifade etti.

Yarın: AİHM failleri buldu cezayı verdi, devlet bulamadı DOSYA-7 DİYARBAKIR (DİHA) –

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here