Askere ‘Katliam yapabilirsiniz’ izni

Paylaş

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, AKP’nin suç işleyecek olan askerlerin yargılanmasını izne tabi tutan hazırladığı yasa teklifi için “Askere katliam yapabilirsiniz izni veriliyor” dedi. Bu yüzden tüm milletvekillerine açık çağrıda da bulunan Beştaş, “Hiç kimsenin kendini güvende hissetmeyeceği bir Türkiye görmek istemiyorsak, buna karşı çıkmalıyız” dedi.

AKP hükümeti, Kürdistan’daki katliamların faillerinin yargılanmasının önünü almak için getirdiği kanun teklifiyle, işlenecek suçlarda faillerinin cezalandırılmamasına dönük fiiliyatta olan cezasızlık politikasını, resmileştirerek devlet güçlerinin yargılanmalarının önünü almak için ilk adımı attı. 6 Mayıs günü toplanan Bakanlar Kurulu’nda kabul edilerek, Meclis’e getirilen kanun teklifiyle birlikte suç işleyecek olan askeri personellerin yargılaması bakanlık iznine tabi tutulacak.

MİT Müsteşarı ve mensuplarına getirilen soruşturma izni kuralında olduğu gibi askerlerin görevleriyle ilgili işlediği suçlar, hiçbir savcı tarafından doğrudan soruşturulamayacak. Yargılama yapılabilinmesi için Başbakanlık ve ilgili bakanlığın soruşturma izni gerekecek.

Bu da askerin müdahale ettiği toplumsal olaylar sırasında yaşanan hak ihlallerinin, Roboski katliamı ve özellikle son bir yıldır bölgede işlenen katliamların faillerinin izin verilmeden yargılamaları anlamına geliyor.

Düzenlemenin içeriği

17 maddeden oluşan tasarının en önemli maddesini ise yargılamaya getirilecek olan “cezasızlık zırhı” oluşturuyor.

Yargılamayı “izne” tabi kılacak düzenleme kanun tasarısında şöyle yer alıyor: “Görevler yerine getirilirken görevin niteliğinden doğan veya görevle ilgili olmak şartıyla görevin ifası sırasında işlendiği iddia edilen suçlardan dolayı; adli yargının görevine girdiğinden bahisle asker kişiler hakkında soruşturma yapılması; Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları için Başbakan, diğer personeller için Milli Savunma Bakanı, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanı ile bu komutanlıklardaki diğer personel için İçişleri Bakanı’nın iznine tabidir.”

Tasarının görüşmeleri kısa sürede başlanacak

Dün Meclis’e sunulan kanun tasarısının görüşmelerine birkaç gün içerisinde başlanması bekleniyor. Komisyon görüşmelerinin ardından da Genel Kurula getirilecek olan tasarının kabul edilip, onaylanması halinde askerlerin yargılamaları da “zırh” getirilmiş olacak.

AKP’nin bu tasarısını değerlendiren, aynı zamanda Kürdistan’da işlenen ağır yaşam hakkı ihlalleri konusunda başta Roboski olmak üzere birçok dava dosyasında müdafii olan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, tasarı için “fiiliyatta var olan cezasızlık politikasının resmileşmesi” tanımında bulundu.

‘Katliam yapabilirsiniz iznidir’

Teklifin, ağır insan hakları ihlalleri başta olmak üzere katliamların devam ettirilmesini sağlamaya dönük bir teklif olduğuna dikkat çeken Beştaş, şunları söyledi: “Şu anda zaten fiilen teklifte yer alan her şey güvenlik güçlerince tarafından yapılıyor. İşlenen onlarca cinayet, son bir yıldır gerçekleşen katliamlar; bunlar filende yargılama konusu yapılmıyor. Bu suçları işleyenler en yüksek düzeyde devlet adına işlenen suçlarda koruncaklarını bilerek, bu suçları işliyorlardı. Teklifle birlikte askerlere kolluk gücüne bir bildiğiniz yoldan yürüyün, yani insan öldürebilirsin, katliam yapabilirsiniz, sahte deliller üretebilirsin; Biz bu konuda yargılamanızı önleyeceğiz. Bu izni de peşinen kanuna bağlıyorlar.”

‘Katliamcılara yargılanmayacaksınız teminatıdır’

Teklifle açık bir şekilde insan öldürmenin cezasız bırakılmasının yasal zemininin oluşturulmak istendiğine işaret eden Beştaş, “Bu cinayet işlemenin serbest olduğu, katliam yapmanın serbest olduğu, her dışı insanlık suçunun cezasız bırakılması için bir teminatıdır. Şu anda olan fiili duruma yasal zemin oluşturuluyor. Bu teminatı alan yasal güvenceye dayanarak, görev alanlar daha da fütursuz davranacaktır. Çünkü sırtını açıkça yasaya bu teminata kanuna dayanarak, suç işleyecektir. Bu anlamıyla daha da ‘özgür suç işleyecektir.’ Şu anki korkunç tablo daha da ağırlaşabilir. Bu anlamıyla çok ama çok tehlikeli bir yasa teklifidir” diye konuştu.

Milletvekillerine açık çağrı

Beştaş, Meclis’teki tüm milletvekillerine açık çağrıda da bulundu. Geçmişteki ağır insanlık suçlarına dair hafızasında tek bir olumlu anı taşıyan milletvekilinin olmadığını hatırlatan Beştaş, “Buna karşı olan haktan yana olan Türkiye’nin geleceğinin karanlığa gömülmesinden endişe duyanlar buna karşı çıkmalı. Partileri ne derse desin milletvekilleri kendi iradeleriyle oylarını kullanabilir. Türkiye’nin demokrasiden tümüyle vazgeçeceğiz, yaşam hakkının olmayacağız, hiç kimsenin kendini güvende hissetmeyeceği bir Türkiye görmek istemiyorsak bu yasaya evet demeden önce bir kere değil yüz kere bunu düşünmemiz gerekiyor” dedi.

Failli belli cinayetler artacak endişesi

AKP’nin getirdiği bu teklifin Kürtlere karşı Ergenekonculara geliştirilen ittifakın bir sonucu olduğuna da değinen Beştaş, “Bu teklif 90’lı yıllardaki faili tarafımızca bilinen fiillerin daha yaygın bir şekilde devam etmesi demek olacaktır. Geçmişte büyük suçlara imza atanların bugün dışarıda olması ve bunlara dokunulmaması bu pazarlığı gösteriyor. Böyle bir anlaşma yoksa biz bunu görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Roboski katliamı davasını da hatırlatan Beştaş, dosya kapsamında tek bir kişinin dahi cezalandırılmadığını anımsattı. Berştaş, teklifle birlikte yeni Roboskilerin faillerin cezalandırılmayacağı fiilinin de resmiyete kavuşacağı uyarısında bulundu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here