Anasayfa Köşe Yazıları Aslı Aydıntaşbaş :’Silah bırakma meselesi Erdoğan’ın fantazi dünyasından ibaret’

Aslı Aydıntaşbaş :’Silah bırakma meselesi Erdoğan’ın fantazi dünyasından ibaret’

Paylaş

 Gazeteci-yazar Aslı Aydıntaşbaş, İmralı ve hükümet heyeti tarafından açıklanan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın hazırladığı on maddelik müzakere taslağının Türkiye’nin demokratikleşmesinin önünü açacağını söyledi. Aydıntaşbaş, “silahsızlanması” tartışmalarının öne çıkarılmasını ise “Erdoğan’ın fantazi dünyasından ibaret” sözleriyle eleştirdi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tarihi 2013 Diyarbakır Newrozu ile başlattığı ve 28 Şubat’ta İmralı heyeti ile hükümet heyetinin ortak açıklamasında sunulan 10 maddelik müzakere taslağı, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun kalıcı çözümünü isteyen birçok kesim tarafından heyecanla karşılandı. Açıklamanın ardından gözler, bu on maddelik taslağa ilişkin adım atması noktasında hükümete çevrilirken, hükümet yetkilileri ve ana akım medya ise tarihi taslağı sadece “silahsızlanma” sorununa indirgeyerek, taslağın da içeriğini boşaltma çabası içerisine girdi. On maddelik müzakere taslağını ve ardından gelişen tartışmaları değerlendiren gazeteci-yazar Aslı Aydıntaşbaş, on maddenin açıklanmasından heyecan duyduğunu ve on maddenin Türkiye’nin demokratikleşmesinin önünü açacağını vurguladı.

Taslağı sadece olumlu değerlendirmekle kalmamak ve bunun Türkiye’nin demokratikleşmesinin önünü açacak bir taslak olarak görmek gerektiğini dile getiren Aydıntaşbaş, buna bir şans verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aydıntaşbaş, aynı şekilde HDP’nin de Türkiye’nin demokratikleşmesi ve özgür, eşit ve katılımcı bir toplum için mücadele vermesinin on madde açısında önemli olduğunu kaydetti.

‘On madde toplumun derdine derman oluyorsa alkışlanır’

Kürt sorununun çözümü sağlanmadıkça Türkiye’nin demokratikleşmesinin de mümkün olmadığını belirten Aydıntaşbaş, taslağın devletin dönüşümü noktasında önemli bir adım olacağını ifade etti. Buna dönük ihtiyacın ise Türkiye’nin gün geçtikçe otoriterleşen bir yapıya doğru evirilmesinden kaynaklandığına dikkat çeken Aydıntaşbaş, “Bu on maddede, eğer benim derdime de, İzmir’deki insanın da, Trabzon’daki insanın da derdine derman olabilecek demokratikleşme ve reform unsurları varsa ben bunu ancak alkışlarım. Şu an da bunun öyle olacağını varsayıyor ve heyecan duyuyorum” diye konuştu.

‘Silah bırakma meselesi Erdoğan’ın fantazi dünyasından ibaret’

Aydıntaşbaş’ın taslağa ilişkin üzerinde durduğu bir diğer konu ise, yapılan açıklamanın hemen ardından taslağın “silahsızlanma” üzerinden ele alınması oldu. Hükümetin hala “PKK gelsin, silah bıraksın, özür dilesin ve bu konu kapansın” yaklaşımında olduğunu dile getiren Aydıntaşbaş, bu yaklaşımı “Ama böyle bir dünya yok. Bu bir anlamda Erdoğan’ın fantazi dünyası. Uzun süredir silahlı mücadele yürüten bir örgüt ve şu anda Ortadoğu’da DAİŞ’e karşı çok önemli fonksiyonlar üstlenmiş. Haliyle bugünden yarına silah bırakması söz konusu değil” sözleriyle eleştirdi.

‘Silahlı mücadele hak ve özgürlük mücadelesi olarak başladı’

“Silahsızlanma” tartışmalarından çok önemli olanın eylemsizlik ve Kürt halkının beklentilerinin karşılanması olduğunu belirten Aydıntaşbaş, şunları söyledi: “PKK, bu mücadeleye silahı çok sevdiği için ya da silahla oynamak çok heyecanlı bir davranış olduğu için girmedi. Bu bir hak ve özgürlük mücadelesi olarak başladı. 2015 yılına geldik ama halen Türkiye’nin yönetim bazında yerel yönetimler açısında olsun, Türkiye’nin doğusunda ve batısında insanların hak ve özgürlük talepleri karşılanmış değil.”

‘Taslağın ruhuyla kurulacak Anayasa özgürlükçü olacaktır’

Taslağın taşıdığı ruhun üzerine kurulacak bir Anayasa’nın mevcut Anayasa’dan iyi olacağına dair hiçbir tereddüdünün olmadığını söyleyen Aydıntaşbaş, Kürt kimliği ve farklı kimliklerin temel hak ve özgürlükler konusundaki taleplerin elde edilmesi durumunda İzmir’deki insanların da özgürleşmiş olacaklarını vurguladı.

‘İç Güvenlik Paketi çıldırmışlık halidir’

Aydıntaşbaş’ın eleştirdiği bir diğer nokta ise, açıklanan taslağa rağmen hükümetin hala “İç Güvenlik Yasa Tasarısı”nı hayata geçirmekte diretmesi oldu. Bu durumu başlı başına bir “samimiyetsizlik” olarak gören Aydıntaşbaş, bunun bir çıldırmışlık hali olduğunu belirterek, bunun uygulanabilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Yine HDP’nin 10 maddelik açıklama sonrası “İç Güvenlik Yasa Tasarısı” ile ilgili tadilat sözü almış olmasının da seçime girerken elindeki çok önemli bir koz olduğunun altını çizen Aydıntaşbaş, HDP’nin şunu söyleyeceğini kaydetti: “Ben sadece şikâyet eden değil, sonuç alan bir muhalefetim. Ben sadece protesto etmedim, aynı zamanda zorlaya zorlaya AKP’nin bunu değiştirme sözünü aldım.” (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here