Anasayfa Forum Av. Kozağaçlı: Soma faciası sistemin ürünü

Av. Kozağaçlı: Soma faciası sistemin ürünü

Paylaş

Adalet Okulu Derneği’nin düzenlediği “Soma Üzerine” söyleşisinde konuşan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı, Soma faciasının sistemin yarattığı bir facia olduğuna dikkat çekerek, “Soma faciasının yaşanmasının en büyük nedeni insan çabası üstünde bir üretimin yapılmış olmasıdır” ifadeleri kullandı.

Adalet Okulu Derneği, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde “Soma Üzerine” başlıklı bir söyleşi düzenledi. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın konuşmacı olarak yer aldığı söyleşiyi Hukuk Fakültesi ve Adalet Okulu öğrencileri dinledi.
Söyleşide madencilik piyasası, iktidar ve maden şirketleri arasındaki ilişki ile Soma katliamına ilişkin tartışmalar yürütüldü.

‘Soma davası toplumsal bir davadır’

Konuşmasında Soma davasının toplumsal bir dava olduğu üzerinde duran ÇHD Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı, “Soma faciası, siyasal veya adli bir dava değildir. Soma davasında bir toplu-kıyım olduğu için, mesela Roboski davası gibi bir kitle-kıyımı söz konusudur. İşte bu yüzden Soma davası toplumsal bir davadır” dedi.

‘Kadınlar ilk defa polisle karşı karşıya geldi’

Av. Kozağaçlı, Soma katliamı yaşandıktan sonra Somalı kadınların ilk defa TOMA ile karşılaştığını da dile getirdi. Kozağaçlı, “Soma faciası yaşandığında bende bir avukat olarak ordaydım ve orada eşlerini yitirmiş kadınlar ilk defa TOMA’nın ne olduğunu öğrendi, ilk defa kadın olarak polisle karşı karşıya geldiler” ifadelerini kullandı.

‘Soma havzası fay hattı ile iç içedir’

Söyleşide Soma faciasının yaşandığı işletmenin devletin kömürcülük yaptığı bir yer olduğuna da dikkat çekildi. Kozağaçlı, “Kömür işletmelerinin tümü devletin elindedir, çünkü bunlar kamusal alanlardır. Ama yine devlet eliyle bu kömür alanları özelleştirilmiş durumda. Soma kömür havzasının olduğu yer de özel bir şirketin devlet adına işlettiği bir yerdi. Soma’nın diğer yerlerden bir farkı vardı çünkü fay hatları ile iç içe olan bir kömür havzasıdır. İşte tüm önlemler de bu yapıya göre olmalıydı” diye konuştu.

‘İnsan çabasının üstünde bir üretim

Kozağaçlı, Türkiye’de bu tabloya rağmen Avrupa’daki maden ocaklarında yaşanan faciaların yavaş üretim ve önleyici önlemlerle engellediğini kaydetti.
Kozağaçlı, “Soma faciasının yaşanmasının en büyük nedeni insanüstü bir çaba ile üretimin yapılmış olmasıdır. İşte bu kadar çok üretime paralel olarak önleyici tedbirlerin alınmamış olması, muhakkak bu facianın yaşanacağına zemin hazırlamıştı. Ama bu faciayı diğer davalardan ayıran tek farkı 300 madencinin yaşamını yitirmiş olmasıdır” dedi.

‘Soma işçilerin sırtında rant sağlanan bir kent’

Madenlerden çalışan tüm işçilerin “sendikalı olmaması ve taşeronculuk sistemi”nin faciadaki iki büyük etken olduğunu dile getiren Kozağaçlı, “Soma faciasında tüm işçiler sendikalıydı ama şirketin çıkarları için çalışan bir sendika vardı. Soma faciasında Mühendisi, müdürü, sendikası ve taşeronu hepsi suçludur adalet karşısına çıkmalıdırlar. Soma kasabası şuan işçinin sırtından para kazanan bir rant kentine çevrilmiş durumda. Soma katliamı sistem yapısının suçudur” diye konuştu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here