Anasayfa Haber AVRUPA-AKDENİZ İNSAN HAKLARI AĞI: “Şiddet İklimi Hak İhlallerine Yol Açıyor”

AVRUPA-AKDENİZ İNSAN HAKLARI AĞI: “Şiddet İklimi Hak İhlallerine Yol Açıyor”

Paylaş

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) de üyesi olduğu Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Ağı (EMHRN), son dönemde yaşananlarla Türkiye’de şiddetin tırmandığına dikkat çekti ve bunun sonucunda insan haklarının yeni bir baskıyla karşı karşıya kaldığını belirtti.

EMHRN’den bugün yapılan yazılı açıklamada, Suruç’ta 20 Temmuz’da meydana gelen ve 32 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı ile PKK’nin üstlendiği, 22 Temmuz’da iki polisin evlerinde öldürülmesinin ardından yaşanan yaygın gözaltı operasyonları ve insan hakları ihlalleri ile ilgili ciddi kaygı duyulduğu belirtildi.

“Türkiye Hükümeti saldırının faillerine yönelik mücadele edeceğini duyurdu ve IŞİD’e karşı hava saldırısı başlattı, birkaç IŞİD yanlısı olduğu iddia edilen aktivisti gözaltına aldı.

Ancak EMHRN, Türkiye Hükümetinin 30’un üzerinde kentte yaygın operasyonlar gerçekleştirerek büyük çoğunluğu Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 800’den fazla Kürt ve sol muhalifi gözaltına aldığını öğrenmiş olmaktan kaygı duyuyor.

Muhalif basın organlarının internet sitelerine erişiminin engellendiği, 25 Temmuz’da Eğitim Sen’in binasının basıldığı bildirildi. Başkente tedavi olmak için Türkiyeli yetkililerin verdiği belgelerle seyahat etmelerine rağmen Kobane’den Ankara’ya gelen aileler gözaltına alındı. Bu çerçevede SES Ankara Şubesi Kadın Sekreteri Rona Temelli de gözaltına alındı. Bağcılar’da Günay Özarslan polise direndiği iddiasıyla İstanbul’da öldürüldü.

İçerisinde siyasi partilerin ve Türkiye’deki üye örgütümüz İnsan Hakları Derneği’nin de (İHD) olduğu Barış Bloku, İstanbul’da büyük bir barış yürüyüşü düzenlemek istediğini duyurdu ancak İstanbul Valiliği bu yürüyüşü güvenlikle ilgili gerekçeler adı altında yasakladı.

Tüm bu uygulamalar geçtiğimiz Nisan ayında yürürlüğe giren yeni iç güvenlik paketi çerçevesinde gerçekleştirildi.

EMHRN, Türkiye’de tırmanan şiddet kınıyor. Ülkede son günlerde tırmanan şiddet iklimi yaşam hakkı, basın ve internet özgürlüğü, gösteri hakkı özgürlüğü gibi ciddi insan hakları ihlallerine yol açıyor.

EMHRN Genel Başkanı Michel Tubiana “Türkiye yetkililerine özellikle gözaltında olan insanların haklarına riayet etmeleri çağrısında bulunuyoruz. İnsan haklarını ihlal eden görevliler hakkında idari ve yasal soruşturma yürütülmelidir” açıklamasında bulundu.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi 39 kentte yapılan polis operasyonlarında beş günde 1302 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Ankara Hacıbayram’daki IŞİD operasyonunda gözaltına alınanların hepsi serbest bırakıldı. (AS)bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here