Anasayfa Haber Avrupa Birleşik Solu: ‘Erdoğan’ın çıkarlarının bedelini çocuklar hayatlarıyla ödüyor’

Avrupa Birleşik Solu: ‘Erdoğan’ın çıkarlarının bedelini çocuklar hayatlarıyla ödüyor’

Paylaş

HABER MERKEZİ (DİHA) – Avrupa Parlamentosu’ndan Avrupa Birleşik Solu-İskandinav Yeşil Solu (GUE/NGL) adlı grubun eşbaşkanlarından Gabi Zimmer, AKP’nin Kürt halkına yönelik imha operasyonlarına sert tepki göstererek, “Erdoğan’ın zalimane çıkarlarını çocuklar hayatlarıyla ödüyor. Kürtlerin özyönetim talebinin ihanet olduğu iddiası saçmalıktır, absürtdür” dedi. Kürt kentlerinde eli kulağında katliamların olabileceği uyarısını yapan Zimmer, AB ve üye devletleri saldırıları kınama ve artık göz yummamaya çağırdı.

AKP Hükümeti ile bağlı kolluk birimlerinin Kürdistan’ın birçok kentinde devreye soktuğu soykırım operasyonlarının ardı arkası kesilmezken, dünyanın dört bir yanından da tepkiler gelmeye devam ediyor. 1995 yılında Avrupa Parlamentosu’nda kurulan Avrupa Birleşik Solu-İskandinav Yeşil Solu (European United Left / Nordic Green Left – GUE/NGL) adlı sol-sosyalist grup da Kürt halkına yönelik imha operasyonlarına sert tepki gösterdi. AP’de çalışma yürüten GUE/NGL’in eşbaşkanlarından Alman Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Gabi Zimmer imzasıyla yayınlanan mesajda, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin Kürtlere yönelik saldırılarını kınaması gerektiği kaydetti.

‘Erdoğan’ın zalimane çıkarlarının bedelini çocuklar hayatlarıyla ödüyor’

Türk askeri güçlerine Kürtlere yönelik saldırıları “durdurma” çağrısında bulunan Eşbaşkan Gabi Zimmer, “Mülteci konusunda Türk Hükümeti’yle mutabık kalınan kirli anlaşmaların akabinde Avrupa Birliği ve AB’nin üye devletleri, Erdoğan’ın Kürt halkına karşı başlattığı savaşı pasifçe kabul etti. AB ve üye devletler, en temel insan haklarının gaddar ihlallerini kasti olarak görmezden geldi. Kürt gençleri, kadınları ve çocukları, Erdoğan’ın zalimane bireysel çıkarlarını günlük bazda hayatlarıyla ödemektedir” vurgusunda bulundu.

‘Özyönetim talebinin ihanet olduğu iddiası saçmalıktır’

HDP’nin seçim zaferinden beri Erdoğan’ın Kürtlerin lehine olan politikaları “yasadışı kılmak ve kriminalize etmek” için her türlü yöntemi denediğini ifade eden Zimmer, “Kürtlerin özyönetim talebinin ihanet olduğu iddiası saçmalıktır, absürtdür. Bu temelde, HDP’nin eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a ve diğer eşbaşkanlara yönelik başlatılan soruşturmalar derhal durdurulmalıdır. Bunların seçilmiş temsilci haklarına da saygı gösterilmelidir” diye belirtti.

AB’ye Erdoğan’ın zalim saldırılarını kınama çağrısı

Kürt kentlerinde toplu katliamların gerçekleşebileceğinin altını çizen Zimmer, “AB ve üye devletleri, Erdoğan’ın Kürt nüfusuna karşı zalim saldırılarını kınama, tanıma ve artık göz yummamaya çağırıyorum. Erdoğan’ın gücü suistimal etmesi ve Kürt kentlerinde eli kulağında katliamlar durdurulmalı ve HDP’yle siyasi görüşmeler bir an için geciktirilmeden başlatılmalıdır” çağrısında bulundu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here