Anasayfa Haber Avrupa Komisyonu’ndan Türkiye’ye nota; Gerekçe Erdoğan’ın sözleri

Avrupa Komisyonu’ndan Türkiye’ye nota; Gerekçe Erdoğan’ın sözleri

Paylaş

Türkiye, 16 Nisan’daki referanduma giderken, Avrupa ülkeleri ile yaşanan gerilim doruk noktasına ulaşmış durumda. Karşılıklı açıklamalar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Nazi’ söylemleri ilişkileri durma noktasına getirdi. Erdoğan’ın dün söylediği “Bize parmak sallayan Avrupalılara sesleniyorum; Türkiye itilecek, kakılacak, onuru ile oynanacak, bakanları kapılardan kovulacak, vatandaşları yerlerde sürüklenecek bir ülke değildir. Dünyanın her yerinde bu yaşananlar çok yakından takip ediliyor. Siz böyle davranmaya devam ederseniz, yarın dünyanın hiçbir yerinde hiçbir Avrupalı, Batılı, güvenle, huzurla sokağa adım atamaz. Bu tehlikeli yolu açarsanız en büyük zararı siz görürsünüz” sözleri ise Avrupa’nın tepkisini çekti.

SÖZLÜ NOTA VERİLDİ

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Avrupa Komisyonu’ndan bugün bir Türkiye hamlesi geldi. Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin AB Büyükelçisi’ni çağırdı.

NTV’nin haberine göre, Avrupa Komisyonu, Türkiye’ye sözlü nota verdi. Edinilen bilgiye göre, Brüksel’deki görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “tehdit eder” nitelikteki açıklamaların kaygı verici olduğu ifade edildi. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne aday bir ülke olduğu hatırlatılarak bu tür açıklamalardan kaçınılması istendi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here