Anasayfa Haber Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa Birliği’ne üye tüm devletlere Ermeni Soykırımı’nı tanıma çağrısında...

Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa Birliği’ne üye tüm devletlere Ermeni Soykırımı’nı tanıma çağrısında bulundu.

Paylaş

Avrupa Irkçılık Karşıtları ”1915-2015: Gelin Ermeni Soykırımı’nı Hep Birlikte Türkiye’de Analım! çağrısı yaptı

AP tarafından bugün Strasbourg’da oy çoğunluğuyla kabul edilen “Dünyada İnsan Haklarının Durumu ve AB’nin Bu Konudaki Politikası” başlıklı raporun karar metninde, AB devletlerinden Ermeni Soykırımı’nı hukuksal planda tanımaları istendi.

Deutsche Welle’nin haberine gore kararda, AB devletleri ve AB kurumlarına “Ermeni soykırımının tanınmasına katkı sağlamaları” çağrısı da yer aldı.

Avrupa Parlamentosu, Ermeni Soykırımını,  Türkiye’nin AET’ye (AB) resmen üyelik başvurusunda bulunduğu 1987 yılında tanımış ve o yıl kabul ettiği kararda AET’nin “Ermeni ve Yahudi soykırımlarını anmak” için özel bir gün ilan etmesi önerisinde bulunmuştu.

Avrupa Parlamentosu’nun sayıca en önemli grubu olan Hrıstiyan Demokratların Avrupa genelindeki çatı örgütlenmesi olan Avrupa Halk Partisi de (EPP) geçtiğimiz günlerde benzer bir karar almış ve 24 Nisan’ın AB kurumları tarafından ‘Ermeni soykırımını anma günü’ olarak  ilan edilmesini istemişti.

EPP’nin kararında, Türkiye’den, “İkinci Dünya Savaşı sonrası Federal Alman Cumhuriyeti’ni örnek alarak tarihle yüzleşmesi ve Ermeni soykırımı gerçeğini kabullenmesi” istenmişti.

Yeşiller’den Almanya’ya soykırımı tanıma çağrısı

Parlamentoda yer alan Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir de dün Almanya hükümetinden “100 yıl önce Osmanlı topraklarında Ermenilere soykırım yapıldığını” tanımasını istemişti. Yerevan’ı ziyaret eden Özdemir, “Soykırımın 100’üncü yılında, bu terimi saklamamanın zamanı artık gelmiştir” diye konuştu. Özdemir, “Alman hükümetinin 1915 – 1916 yıllarında işlenen bu kanlı suçlara uygun olmayan bir dil kullanmasından üzüntü duyduğunu” da ifade etti.

Parlamento’daki aşırı sağcılar da geçtiğimiz günlerde sundukları bir karar teklifinde tüm AB üyesi devletlere Ermeni Soykırımını tanıma çağrısında bulunmuştu. Teklife imza atanlar arasında Fransız milliyetçi lider Marine Le Pen de var.(Agos)

 

‘1915-2015: Gelin Ermeni Soykırımı’nı Hep Birlikte Türkiye’de Analım! çağrısı yapıldı

Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Örgütleri Hareketi’nin (EGAM), İHD, DurDe Girişimi ve Ermeni Hayırseverler Genel Birliği (AGBU) 24 Nisan 2015’te gerçekleşecek Ermeni Soykırımı anması için İstanbul’a çağırdı. ‘1915-2015: Gelin Ermeni Soykırımı’nı Hep Birlikte Türkiye’de Analım!’ başlıklı çağrı metnine imza verenler arasında Daniel Cohn Bendit ve Bernard Kouchner gibi isimler bulunuyor.

#Remember24April1915 (24 Nisan 19152i hatırla) başlığıyla sosyal meydada yayılan imza kampanyasında, “Biz, bu anmaları başlatmış, örgütlemiş, desteklemiş ya da bu anmalara katılmış Avrupalılar, Ermeniler, Türkler ve Kürtler olarak, gerçeği önemseyen herkese, Ermenilere karşı gerçekleştirilen soykırımı birlikte barışçıl bir şekilde 24 Nisan’da, İstanbul’da anmak üzere çağrıda bulunuyoruz” deniyor.

24nisananma

Sekiz dilde yayımlanan imza metninin devamı şöyle:

“Soykırım anması sadece Türklerin ve Ermenilerin değil, tüm insanlığın meselesidir. Günümüzde, soykırım inkârına karşı mücadelenin cephelerinden biri de Türkiye toplumunun vicdanıdır. Parçası olduğumuz bu kampanya evrensel bir karaktere sahiptir. Bu kampanya, dayanışma, adalet ve demokrasinin güçlendirilmesini amaçlayan, yüzü geleceğe dönük bir kampanyadır.”

“Bu kampanya, bir adalet arayışıdır. Soykırım ırkçılığın yol açabileceği siyasi fiiller arasında en şiddetli olanıdır ve soykırımın inkârı ise bu suçun bir parçasıdır. İnkâra karşı mücadele etmek ırkçılığa karşı savaşmak; dolayısıyla daha adil ve eşit bir toplum için mücadele etmek demektir.”

“Soykırımı Türkiye’de anmak özellikle gençler için önemli”

“Kaybedilenleri Türkiye’de anmak ifade özgürlüğüne katkıda bulunmak ve Türkiye devletinin demokratik olmayan doğasının temellerini sorgulamak anlamına gelmektedir.”

“Bu nedenle, Ermeni soykırımını Türkiye’de anmak hepimizin, ama özellikle de genç nesillerin, ortak demokratik değerler etrafında bir araya gelmesini, tarihi hakikatlerle yüzleşmesini ve böylece birlikte daha iyi bir gelecek inşa etmesini mümkün kılacaktır.

Bu değerleri ve bakış açısını paylaşan herkesi bize katılmaya ve Ermeni soykırımını 100. yıl dönümü olan 24 Nisan’da, İstanbul’da birlikte anmaya davet ediyoruz.”

2010 yılından beri İstanbul’da düzenenlenen 24 Nisan Soykırım anmasına çağrı için ‘project2015’ isimli bir inisiyatif kurulmuş, Türkiye’den ‘DurDe’ ve ‘İHD’nin de desteğini alan Diaspora oluşumu 2015’te İstanbul’da yapılacak anmaya katılma çağrısı yapmıştı. agos

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here