Anasayfa Haber Avrupa Parlamentosu’nda Kobanê’ye saygı duruşu

Avrupa Parlamentosu’nda Kobanê’ye saygı duruşu

Paylaş

 

Kobanê’nin yeniden inşası için Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen uluslararası konferans, destek mesajlarına sahne oldu. Konferansa Avrupa Birliği (AB) adına katılan Avrupa Dış Eylem Servisi Ortadoğu Bölümü Suriye Elçisi Vassilis Bontosoglou, “Bu dava için yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin önünde eğilmemiz gerekiyor” dedi.

Kobanê’nin yeniden inşasına dönük olarak, Kobanê ve Diyarbakır’da düzenlenen konferans dizisinin üçüncüsü, Avrupa Parlamentosu’nun ev sahipliğinde Belçika’nin başkenti Brüksel’de başladı.Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un ev sahipliğinde yapılan Uluslararası Kobanê Konferansı yoğun bir ilgiyle başladı. Konferansa PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Kobanê Kontonu Yürütme Meclisi Başkanı Enver Müslim, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ile Avrupa’nın farklı ülkelerinden onlarca sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve parlamenter katıldı.

Konferansa katılarak açık desteklerini sunan Avrupa Parlamentosu’ndaki tüm siyasi grupların yanı sıra Uluslararası Acil Mimarlar Grubu, Katalonyalı sivil toplum örgütü CIEMEN, Mayın alanında Handicap International, sağlık alanında Medico International gibi örgütler de Kobanê’nin yeniden inşası için konferansta buluştu.

AP Başkanı’ndan görüntülü mesaj

“Kobanê’nin Yeniden İnşası İçin Uluslararası Seferberlik” başlığı altında yapılan konferans, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un görüntülü mesajı ile başladı.

Konferansa Avrupa Birliği (AB) adına katılan Avrupa Dış Eylem Servisi Ortadoğu bölümünden Suriye Elçisi Vassilis Bontosoglou da Kobanê’deki duruma ilişkin AB’nin yaklaşımını anlattı. Kobanê’nin dört aylık kuşatma ve işgal ardından Ocak ayında kurtarıldığını hatırlatan Bontosoglou, sınırlı bir uluslararası destekle sokak sokak, ev ev bu şehrin savunmasının yapıldığını kaydetti.

“Kobanê, DAİŞ terörizmi ve zulmüne karşı yerel direnişin sembolü haline geldi” diyen Suriye Elçisi, “Bu dava için yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin önünde eğilmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. Sorunun çözümünün sadece askeri eylemle mümkün olmadığını söyleyen Bontosoglou, “Avrupa Birliği, Suriyelileri ve krizden etkilenen Suriye komşularına desteğini sürdürmekte kararlıdır” ifadelerini kullandı.

‘Kobanêliler için 3.9 milyon Euro’luk yardım yaptık’

Kobanê’ye yönelik işgal saldırısının ilk günlerinde AB’nin Türkiye’ye sığınan Kobanêli mülteciler için 3.9 milyon Euro’luk yardım kararı aldığını da belirten Bontosoglou, Türkiye’den, Kobanê’yi zorunlu olarak terk etmek zorunda kalan mültecilere yardım etmesini istedi. AB temsilcisi “Acil tıbbi yardım için resmi sınırın açılması büyük önem arz ediyor. Normale geri dönüş geniş bir şekilde Türkiye ile Kobanê arasındaki sınırın statüsüne bağlıdır” dedi.

Yardımlar konusunda Kobanê yönetimi ile koordineli çalışacağız

Bontosoglou, Kobanê’ye yönelik son saldırılara işaret ederek, güvenlik ve korumanın halen tehdit altında olması üzerinde de durdu.

Yine kentin yeniden inşası için mayınların temizlenmesinin hayati önemde olduğunun altını çizen Bontosoglou, Kobanê’ye yardım için Avrupa Komisyonu İnsani İşler Genel Müdürlüğü’nün belirgin bir şekilde kaynaklarını harekete geçirdiği söyleyerek, bu yardım operasyonlarının da Kobanê yerel idaresi ile koordineli olarak yapılacağını ifade etti. Bontosoglou, konuşmasının sonunda bu kararın, temel hizmetlerin restorasyonu, Kobanê ve şiddet olaylarının yaşandığı Suriye’nin diğer bölgelerinde yaşamın normale dönmesi için Avrupa Birliği’nin açık mesajı olduğunun da altını çizdi.

Enver Müslim: Kobanê’nin yeni yaşamın başkenti olması içi birlikte çalışmamız gerekiyor

Konferansa katılan Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enver Muslim de Kobanê’deki mevcut duruma ilişkin bir sunum yaptı. Müslim, “Kobanê için küresel direnişin başkent denildi, şimdi yeni bir yaşamın ve insanlığın başkenti olacak. Kobanê’nin yeni yaşamın başkenti olması için de birlikte çalışmamız gerekiyor” dedi.

Avrupalı Parlementerler’den AB’ye eleştiri

Enver Müslim’in ardından söz alan Avrupa Birleşik Sol Grup’tan Marie-Christine Vergiat ise Kobanê’nin yeniden inşası için uluslararası topluma çağrıda bulunurken, Avrupa Halk Partisi Grubu’nda yer alan Hıristiyan Demokratlar üyesi Eleni Theocharous da “‘Kürt özgürlük simgesi Kobanê’nin yeniden inşası önemlidir” ifadelerini kullandı. Avrupa Birliği’nin, Kobanê için elinden geleni yapmadığı eleştirisinde de bulunan Teocharous, “Kürtler sadece kendileri için değil, bizim için, Avrupa için, uluslararası topluluk için savaşıyor” diye konuştu.

‘Türkiye’nin, DAİŞ’i desteklediğine dair çok sayıda emare var’

Türkiye’nin, DAİŞ’i desteklediğine dair çok sayıda emare olduğunu söyleyen Hıristiyan Demokrat parlamenter, Türkiye hükümetini AB ilkelerine uymaya ve Türkiye halklarının hürriyeti ve haklarına saygı göstermeye çağırdı.
Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın Kobanê’ye yardıma hazır olduğu mesajını da veren Teocharous, “Ben de kendi grubum adına Kobanê’yi yeniden inşa mücadelesine katılmaya hazırım” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here