Anasayfa Haber Avrupa Parlamentosundan HDP açıklaması: “Korkunç bir işaret”

Avrupa Parlamentosundan HDP açıklaması: “Korkunç bir işaret”

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-HDP’ye yönelik operasyona Avrupa’dan tepkiler gelmeye devam ediyor. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, HDP’li vekillerin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Bugünkü gözaltılar, Türkiye’deki siyasal çoğulculukla ilgili korkunç bir işaret” ifadelerini kullandı.

AB Dış İlişkiler Konseyi üyesi: Endişe verici

İsveç eski Başbakan ve Dışişleri Bakanlarından AB Dış İlişkiler Konseyi üyesi Carl Bildt, HDP’li siyasetçilerin gözaltına alınmalarını, “Endişe verici” olarak nitelendirdi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Carl Bildt, “Birçokları, HDP liderlerinin gözaltına alınmasının, Kürt sorununda daha da bozulmalara yol açacağı endişesini taşıyor” uyarısında bulundu.

Avrupa Konseyi’nden tepki

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland adına sözcüsü Daniel Höltgen açıklama yaptı. Höltgen, “Avrupa Konseyi, Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Konseyi İnsan Hakları Sözleşmesi’nin muhafızıdır. Genel Sekreter Türk liderlerle bu gelişmeleri görüşmeyi sorumluluğu olarak görür ki şu anda da uygun kanallardan bu süreci sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here