Anasayfa Forum Avrupalı Yazar ve Akademisyenlerden Erdoğan’a Osman Kavala Mektubu

Avrupalı Yazar ve Akademisyenlerden Erdoğan’a Osman Kavala Mektubu

Paylaş

Politik Topluluklar Analizi Avrupa Ağı Başkanı Jean-François Bayart öncülüğünde 35 akademisyen, yazar ve araştırmacı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açık bir mektup yazarak Osman Kavala’nın en kısa sürede serbest bırakılmasını istedi.

Mektupta, Osman Kavala’nın gözaltına alınmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama karşısındaki şaşkınlık yaşadıklarını söyleyen imzacılar, Kavala’ya yöneltilen suçlamaların manipülasyon ürünü olduğunu söylerken “Osman Kavala bir kültür ve barış ‘adamıdır’” denildi.

“Sayın Cumhurbaşkanı, siz Müslümansınız. Bu mektubun bazı imzacıları da Müslüman, veya başka inançlara sahipler. Ama, farklılıklarımızın ötesinde, hepimiz adaletin uygulanmasına inanıyoruz. Ama 18 Ekim’de yaşanan, büyük bir adaletsizlikti. Sizden Oman Kavala vakasını, yapılan polis hatasının bir yargı hatasına dönmesine engel olmak için gözden geçirmenizi istiyoruz. Sizden, Kavala’nın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

CNRS’de (Ulusal Bilim Araştırma Merkezi) araştırma müdürü olan, ayrıca Ulusal Siyasetbilim Vakfı’na bağlı CERI’nin (Uluslararası İnceleme ve Araştırmalar Merkezi) yöneticiliğini yapan Jean-François Bayart’ın yazdığı mektubun imzacıları şöyle:

Fariba Adelkhah (Paris), Richard Banégas (Paris),, Roberto Beneduce (Turin),  Filip de Boeck (Louvain),  Irene Bono (Turin),, Florence Brisset-Foucault (Paris),, Armando Cutolo (Sienne),  Andreas Eckert (Berlin),  Peter Geschiere (Amsterdam),  Miroc Goepfert (Constance),, Thornike Gordadze (Paris),, Gabriella Gribaudi (Naples),  Sten Hagberg (Upsalla),, Béatrice Hibou (Paris),, Alessandro Jedlowski (Liège),, Antoine Kernen (Lausanne),  Michal Kozlowski (Varsovie),  Denis Lacorne (Paris),  Giovanni Levi (Venise),  John Lonsdale (Cambridge),  Roland Marchal (Paris),, Alfio Mastropaolo (Turin),  Françoise Mengin (Paris),, Eric Morier-Genoud (Belfast),  Didier Péclard (Genève),  Isabel Raposo (Lisbonne),  Jean-Louis Rocca (Paris),  Boris Samuel (Rabat & Paris),, Ramon Sarro (Oxford),  Klaus Schlichte (Brême),, Ricardo Soares de Oliveira (Oxford),, Simona Taliani (Turin),  Bruno Théret (Paris),, Mohamed Tozy (Casablanca & Aix).

Ne olmuştu?

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, 18 Ekim’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı.

Kavala’nın gözaltına alınmasının ardından iktidara yakın bazı gazeteler Kavala’yı hedef göstermişti.

24 Ekim’de AKP’nin Grup Toplantısında konuşan Erdoğan, Kavala için “Türkiye’nin Soros’u” ifadesini kullanmış ve isim vermeden şunları söylemişti: “STK temsilcisiydi, medya mensubuydu, güzel vatandaştı gibi güzellemelerle hedef saptırmaya çalışılıyor. Başkonsoloslukta çıkan da o. STK mensubu dedikleri, Türkiye’nin Soros’u denilen kişinin havası çıktı meydana. Bağlantılar çıktı ortaya. Siz kime neyi yutturuyorsunuz ya? Ve Taksim olaylarının arkasında bakıyorsunuz aynı kişi var. Bakıyorsunuz belli yerlere kaynak aktarımının arkasında bunları görüyorsunuz. Neyi yutturuyorsunuz?”

Kavala halen gözaltında. (ÇT)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here