Paylaş

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Zaventem Uluslararası Havalimanı’nda sebebi bilinmeyen iki patlama yaşandı. Havalimanında meydana gelen çifte patlamanın ardından bu kez de AB kurumlarına yakın bir metro istasyonunda patlama gerçekleşti. Patlamalarda en az 34 kişi öldü, yaralıların ise 150 olduğu belirtiliyor.

15.06 Belçika kanalı VTM’ye göre polis, havaalanında patlamamış bir bomba yüklü kemer buldu.

13.50 Brüksel’deki saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya çıktı.

12.38 Brüksel’deki saldırıların ardından Fransa-Belçika sınırı kapatıldı.Fransa, Belçika sınırına 1600 takviye polis göndereceğini açıkladı.

12.08 Belçika Parlamentosu ve Başbakan Charles Michel’in çalışma ofisi de güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı.Yoğun yüklenme yüzünden Brüksel’deki mobil şebeke ve data hatları çöktü.

11.28 Brüksel’deki patlamalara Türkiye’den ilk tepki Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’dan geldi. A Haber’in canlı yayınında konuşan Bozkır, “Terör dünyayı sarmış durumda. Burada büyük ihtimalle DAEŞ terör örgütünün saldırısı olarak düşünülebilir” dedi.(BBC Türkçe)

11.21 Brüksel’deki patlamaların ardından Londra, Paris, Frankfurt ve Amsterdam’da da havaalanlarında güvenlik önlemleri artırıldı. (BBC Türkçe)

11.19 : Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu çalışanlarından dışarı çıkmamalarını istedi.

Flemenkçe yayın yapan ‘Hey Laatste Nieuws’ gazetesi, havalimanında başka bombalar da bulunduğunu yazdı. İngiliz yayın kuruluşu BBC, terminal binasından dumanların yükseldiğini bildirdi. Patlamanın, Amerikan Havayolları kontuarının yanında gerçekleştiği bildirildi. Tanıklar patlamanın yerel saatle 08:00’den kısa bir süre önce yaşandığını aktardı.

Sky News’ün olay yerinden bildiren muhabiri Alex Rossi, “Binanın sallandığını hissettim. Toz ve duman vardı. Patlamanın yaşandığı yere gittim ve şoke olmuş insanlar vardı. Buradaki fikir, patlamanın bir çeşit ‘terör’ saldırısı olduğunu yönünde. Ama havalimanındaki hiçbir yetkili tarafından doğrulanmadı” dedi.

ÖNCE SİLAH SESLERİ DUYULDU SONRA…
Belçika haber ajansları, patlamalardan önce silah sesleri duyulduğunu bildirdi. Bölgeden bildiren Anadolu Ajansı muhabiri gelişmeleri, “Patlamanın çok şiddetli olduğunu biliyoruz. Çok sayıda ambulans yönlendirildi, yollar kapatıldı. Havalimanından dumanların yükselmesi şiddeti göz önüne koyuyor” diye aktardı.

Brüksel Havalimanı’ndaki patlama, Paris’te 13 Kasım’daki saldırılarda 130 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın başşüphelisi Salah Abdeslam’ın yakalanmasından dört gün sonra yaşandı.

Zaventem Havalimanı, Başkent Brüksel’in 11 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor. Patlamanın yaşandığı havalimanı geçen yıl 23 milyondan fazla yolcu kabul etti.

METRO İSTASYONUNDA PATLAMA
Brüksel havalimanında meydana gelen çifte patlamanın ardından bu kez de AB kurumlarına yakın bir metro istasyonunda patlama gerçekleşti. Havalimanındaki patlamalardan hemen sonra Belçika’da ülke genelinde güvenlik seviyesi en yüksek nokta olan 4’e çıkarıldı.

Twitter’da bir kullanıcı patlama anını ve insanların kaçışının görüntüsünü paylaştı:

#BREAKING: Two loud explosions at #Zaventem airport in #Brusselspic.twitter.com/JFw9RGLjnh

bruksel-de-3-patlama-122646-1.bruksel-de-3-patlama-122647-1.bruksel-de-3-patlama-122648-1.

 

bruksel-de-3-patlama-122648-1.

(BİRGÜN)111

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here