Anasayfa Haber Avukat Gamze Yalçın ‘Her insanın yaşam hakkı kutsaldır’

Avukat Gamze Yalçın ‘Her insanın yaşam hakkı kutsaldır’

Paylaş

Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcının “Berkin’in katillerini açıklayın” talebi ile rehin alınmasının ardından polisin yaptığı operasyonda savcı ve iki eylemcinin ölmesine yönelik soru işaretleri ve tartışmalar sürüyor. Avukat Gamze Yalçın, “Çağlayan Adliyesinde İç Güvenlik Paketi yetkilerine dayanarak orantısız güç kullanmasıyla, insanların öldürülmesiyle karşımıza çıktı. O olayda diyalog yöntemi geliştirilseydi, hiç kimse ölmeyebilirdi” dedi.

Çağlayan Adliyesi’nde DHKC’li Şafak Yayla ile Bahtiyar Doğruyol’un Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz’ı “Berkin’in katillerini açıklayın” talebi ile rehin aldığı olayda, polis operasyonun ardından eylemci ve savcının sağ çıkamamalarına ilişkin kamuoyunda tepkiler büyüyor. Olayın ardından eylemcilerin avukat cübbesiyle içeri girdiği iddialarıyla avukatlara işaret edilerek eylemin sorumlusu tutulmasından, yayın yasağına, savcının fotoğrafını manşetlerine alan gazeteler hakkında soruşturma başlatılmasına kadar gelişen olaylar yeni bir tartışma başlattı. İHD Diyarbakır Şubesi avukatlarından Gamze Yalçın, “Türkiye’deki kanunların birçok yönlerinin revize edilmesi, yeniden gözden geçirilmesi, sivil bir anayasayla bireysel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

‘Olay ölümle sonuçlanmayabilirdi’

Eylemcilerin savcıyı rehin aldıkları sırada olayın seyrine bakıldığında bu olayın diyalog yöntemiyle çözülebileceğinin açıkça görüldüğünü söyleyen Gamze, “Fakat o odadan kimse sağ çıkmadı. Biz hukukçular olarak böyle bir sonucu beklemiyor, olayın diyalog yöntemiyle sonlanacağını düşünüyorduk. Fakat öyle olmadı. Bu olayda hem emniyet biriminde çalışan polisler hem de operasyonu yürüten emniyet görevlileri, daha itinalı davranmaya yanaşmadı. Oysa onların bu konuya hassasiyetle yaklaşması gerekiyordu” dedi. Gamze, 3 kişinin hayatını kaybettiği olayda, yetkili mercilerin yapıcı bir yaklaşım sergilemesi durumunda sonucun ölümle noktalanmayacağını ifade etti.

‘Her insanın yaşam hakkı kutsaldır’

Gamze, “eylemci” gerekçesi ile Şafak ve Bahtiyar’ın katledilmesi olayının kamuoyunda olağan bir sonuçmuş gibi lanse edilmesine tepki göstererek, “Hiçbir insanın yaşam hakkının sona erdirilmemesi gerekir. Eylemci veya farklı bir olay fark etmez, hiç kimse öldürülmeyi hak etmez. Yaşam hakkı kutsaldır, ihlal edilmemeli” diyerek, olayın yaşandığı saatlerde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Avukat Turgut Kazan’ın aracılığıyla da bir diyalog süreci geliştirilmesine rağmen olaya hassas davranılmadığını kaydetti. Gamze, “Eylemci ve savcının yaşam hakkının bu şekilde sona erdirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda emniyet birimlerin, bu tarz eylemlerde daha dikkatli davranılması, yaşam hakkının güvence altına alan uygulamalar yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘Türkiye, demokratik olmayan uygulamalarla karşımıza çıktı’

Gamze, İç Güvenlik Paketi’ne de dikkat çekerek paketle beraber kamuoyunu hak ve özgürlükler anlamında çok önemli ve ciddi tehditler beklediğini söyledi. “Çağlayan Adliyesinde, gerçekleşen olay ve toplumsal olaylarda yapılan müdahale, İç Güvenlik Paketi yetkilerine dayanarak orantısız güç kullanmasıyla, insanların öldürülmesiyle karşımıza çıktı” diyen Gamze hükümetin demokratikleşme söylemlerine ters bir şekilde antidemokratik yaklaşımlarda bulunduğunu söyledi. Gamze son olarak, “Türkiye, demokratik olmayan uygulamalarla karşımıza çıktı. Türkiye’deki kanunların birçok yönlerinin revize edilmesi, yeniden gözden geçirilmesi, sivil bir anayasayla bireysel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.  ,

(zd/fk)

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here