AVUKAT SEDA AKÇO : Karaman’da Yüksek Cezayla Aslında Toplumun Öç Duygusu Tatmin Edildi

Paylaş

Akço göstermelik bir yargılama yapıldığını, toplumun öç alma duygusunun tatmin edildiğini ve sonuçta bundan çocukların zarar görebileceğini söyledi.

Davanın tek celsede bitmesini değerlendiren Seda Akço bunun bizim sistemimizde hiç rastlanmayan bir şey olduğunu söyledi.

“Her tür davada ideal olan bütün delillerin toplandıktan sonra duruşmanın yapılması ve kesintisiz devam edip bitmesi. Ancak şu an yaşanan bu değil.

“Bir adalet tiyatrosu gibi bir şey oldu; göstermelik bir yargılama yapılmış oldu. Sanık savunma hakkını kullanamadı, delillerin toplanmasına imkan olmadı.

“Alanda araştırma yapılması da mümkün olmadı. Çok yüksek bir cezayla aslında toplumun öç alma duygusu tatmin edilmiş oldu.”

TIKLAYIN – KARAMAN’DAKİ ÇOCUK İSTİSMARI DAVASINDA 508 YIL CEZA

Sanık tahliye olur mu?

Sanık 508 yıl üç ay ceza aldı. Yargıtay süreci sonunda ya da bir af durumunda bu ceza düşebilir mi, tahliye edilebilir mi?

Ceza miktarı ya da suç tipi bakımından bunu kapsayacak bir af yasasıyla çıkabilir.

Bir af yasası suç tiplerine ya da cezasının bir kısmı infaz edilmiş olanlar diye çıkabiliyor.

Ama 508 yıldan söz ediyoruz, ben ancak afla çıkabilir diye düşünüyorum. Fakat dün birisi 32 yılla çıkabileceğini iddia etmiş. Nasıl bir hesapla bilemiyorum.

Müebbet hapis cezası verilebilir miydi?

Kanunun o suç için müebbet ceza öngörmesi lazım. Yargılandığı suç türlerinden hiçbirinde müebbet hapis cezası öngörülmediği için verilemez.

“Talepler karıştı”

Akço davayla ilgili taleplerin başından beri bir karmaşa içinde sürdüğünü, buna bağlı olarak beklentilerin de karıştığını belirtti.

“İddia edilen suçlar kapsamında soruşturma genişletilmiş olsa bile, bu davaya dahil edilebilecek olanlar cinsel istismar fiiline yardım ve yataklık edenlerdir.

“Burada onlar dışında suçlar olduğu da iddia edilebilir ama onlar için zaten ayrı soruşturma ve kovuşturma yapılması gerekir. Nedir onlar? Görevi ihmal var mı?

“Görevi ihmal suretiyle yardım ve yataklı meselesi bu dosya kapsamında araştırılabilirdi ama yapılmadı.

TIKLAYIN – KARAMAN DAVASINDA SORUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİ İSTENDİ

Ayrı soruşturmalar yapılabilir

“Bu yurtların açılması suçtur, diyenler bunun soruşturulması gerektiğini düşünüyorlarsa o zaten bu dosya kapsamında olmazdı. Dava bitti ama savcılardan bununla ilgili soruşturmayı yapması istenebilir.

“Eğer bu yurtların açılması yasadışıdır ve bu nedenle vakıf yönetimi de suçludur deniyorsa, o ayrı bir suç ve onun için ayrı bir soruşturma yapılmalı.

“Cinsel istismar eyleminin kolaylaştırılmasından bahsediyorum. Yurtları açmak cinsel istismar eylemini kolaylaştırmaktır denilemez. Bence böyle bir bağ kurulamaz.

“Ama böyle yerler gerekli izinler alınmadan açılmış, denetlenmemişse, vs, bunlar ayrıca suç oluşturabilir.

“Ensar Vakfı kapatılmalıdır talebi bu dosyayla birleşemezdi. O ayrı bir soruşturma ve kovuşturma konusu ve hala yapılabilir. Bu dosyanın bitmiş olması buna engel değil.

“Esas, bu tip yerlerin açılması konusunda izin, denetim yapma yetkisini kullanması gereken kamu görevlilerinin yaptıkları suç mudur, değil midir araştırılmalı. O da ayrıca yapılabilir hala.

TIKLAYIN – ÇOCUK İSTİSMARI ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAK

Çocukların yararı

Akço çocukların temsilinin nasıl yapıldığının da önemli olduğuna dikkat çekti.

“Çocukların korunması açısından duruşma salonuna getirilmemesi doğrudur ama bu hiç dinlenmeyecekleri anlamına da gelmez. Kapalı devre sistemlerle dinlenmeleri de mümkün.

“Sanık bakımından lehte delil toplama hakkının kullandırılmadan karar bağlanması çocuk lehine bir durum da değil aslında. Bu karar usul hatalarından bozulsa ne olacak?

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidebilir, oradan yargılamanın yenilenmesi kararı çıkabilir ve delillerin toplanma imkanı ortadan kalkar o zaman. Bu imkan olmadığı için beraat çıkabilir. O zaman denilebilir ki cezasızlıkla kapanıyor bu tip dosyalar… Yargılama böyle yapılırsa bu bir risk.

“Bundan hem çocuklar hem çocuk koruma sistemi zarar görebilir.

“Sanığın etkili bir hukuki yardımdan yararlanmasını sağlamak çocuğun yararının korunmasının güvencesi aslında. Baroların bunu sağlıyor olması lazım. O sanık çok iyi savunulmalı ki eğer suçsuzsa gerçek suçlular ortaya çıksın, eğer suçluysa adil yargılanma sonucunda ceza alsın, ki bu ceza etkili, infaz edileceği garantili bir ceza olabilsin.”

TIKLAYIN – 508 YIL CEZA ALAN KARAMAN SANIĞI KARARI TEMYİZE GÖTÜRECEK

“Çocukların korunması konuşulmuyor”

Konu kapanınca çocukların nasıl korunacağının da tartışılmaz olduğunu hatırlatan Akço çocukların dert edilmediğine dikkat çekti.

“Maalesef muhalefet de talebi Ensar Vakfı’nın kapatılmasına kilitlediği için zaten bu çocuklar nasıl korunacaklar tartışması yapılamıyordu. Belki bundan sonra…

“Şimdi hiç kimse hala orada kalmakta olan çocukları dert etmeyerek ‘vakıf kapatılsın’la sürdürürse savaşını bu konu konuşulamaz.

“Belki şimdi ‘ceza istiyordunuz, alın yüksek ceza, şimdi çocuk koruma sisteminde ne yapacağız konuşalım denilebilir, diye ümit ediyorum.” (YY)

TIKLAYIN – ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR SUÇUNA ORTAK OLMAYALIM

Yüce Yöney

bianet çocuk hakları editörü.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here