Anasayfa Kültür-Sanat ‘Ayhan Hanım’ filmi’ katledilenlerin anısına İnternette gösterime girdi.

‘Ayhan Hanım’ filmi’ katledilenlerin anısına İnternette gösterime girdi.

Paylaş

 

437062

Yönetmen Levent Semerci sinemalarda gösterilmeyen ‘Ayhan Hanım’ filmini, Suruç ve Ankara’da barış için ölenler anısına, herkes izlesin diye internette paylaştı.
562809_151f6aa9b2d3db79b43e6524d564d08e

2009 yapımı “Nefes-Vatan Sağolsun”un yönetmeni Levent Semerci, henüz vizyona girmeyen 2013 yapımı ikinci uzun metrajlı filmi “Ayhan Hanım”ın tamamını video paylaşım sitesi YouTube’a yükledi.

2013 Sinema Festivalinde gösterilen fakat sinemalarda gösterilmeyen ‘Ayhan Hanım’ filmini, Suruç ve Ankara’da barış için ölenler anısına, herkes izlesin diye internette paylaşan yönetmen, sayfaya şu notu düştü:“Halay çekerken, dans ederken katledildiler. Suruç ve Ankara’da katledilenlerin anısına…”

Vahide Perçin ve Selçuk Yöntem‘in başrol oynadığı “Ayhan Hanım”, 1 Mayıs 1977’den 12 Eylül’e ve 1990’lara uzanan yaşanmış bir öyküyü 10 yaşında bir çocuğun gözünden anlatıyor. Yönetmen Levent Semerci’nin annesinin yaşamından bir kesit sunarak süreci anlattığı film, otobiyografik ögeler içeriyor.

Filmde modern dans sahneleriyle sergilenen simgesel anlatımlar da var. Dans tasarımı Levent Semerci tarafından yapıldı. Filmin müzikleri ise Fırat Yükselir, Ayşe Önder, Model ve Avet Terterian tarafından gerçekleştirildi.

Ayhan Hanım’ın diğer oyuncuları Turhan Kaya, Gürkan Günal, Akçahan Akça, Burç Kümbetlioğlu, Fatih Topçuoğlu ve Pınar Güntürkün.

Filmin senaryosu ve görüntü yönetmenliği de Levent Semerci’nin imzasını taşıyor.

VAHİDE PERÇİN AYHAN HANIM ROLÜYLE ÖDÜL ALDI

“Ayhan Hanım”ın ilk gösterimi, geçen yıl yapılan 33. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleşmişti. Festivalin En İyi Kadın Oyuncu Ödülü “Ayhan Hanım” Filmindeki performansıyla Vahide Perçin’e verilmişti.

Filmin yapım sürecinde meme kanserine yakalanan Perçin’in tedavisi nedeniyle çekimler 16 ay ara verilmişti.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here