Anasayfa Haber Ayrımcı devletler öldürür..

Ayrımcı devletler öldürür..

Paylaş
  •  Ayrımcılık her yerde Chicago polisi iki siyahı vurarak öldürdü.Mersin polisi Kürt genci  Sedat Baran’ı öldürdü.Ayrımcılığın ortaya çıkardığı sorunlar  dünyanın her yerinde devletlerin saldırganlığını artırıyor,Kanunları,yasaları  ona göre düzenleniyor.

 

ABD’nin Chicago şehrinde polis, ‘ev içi kavga’ çağrısı üzerine gittiği olay yerinde biri beş çocuk annesi, diğeri 19 yaşında bir genç iki siyah ABD vatandaşını vurarak öldürdü.

Chicago emniyeti, polis memurunun 55 yaşındaki Bettie Jones’u ‘yanlışlıkla vurup öldürdüğünü’ söyledi. Polis, 19 yaşındaki Quintonio LeGrier’in hakkında şikâyet olduğu gerekçesiyle olay yerine gitti. Açtığı ateşte LeGrier’i de vurarak öldürdü.

Chicago Belediye Başkanı Rahm Emanuel, Cumartesi sabah erken saatlerde yaşanan olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Chicago Sun-Times gazetesine konuşan LeGrier’in babası Antonio LeGrier, akıl sağlığı sorunları yaşayan ve olay günü telaşlı, heyecanlı hareketler sergileyen oğlunu bulmak için eve dönüp polisi aradığını ifade etti.

 

Baba LeGrier, bir kat altta yaşayan komşusu Bettie Jones’u da oğlunun durumuna ilişkin uyardığını söyledi.

Antonio LeGrier, polis geldiğinde silah sesi duyduğunu ve giriş salonunda oğlu ile Jones’un cesetlerini gördüğünü belirtti.

Chicago Emniyet Müdürlüğü ise yazılı açıklamasında polis memurlarının olay yerine vardıklarında “hırçın bir şahısla karşılaştıklarını ve olay sonucu bir polisin silahını ateşlemesiyle iki kişinin ağır yaraladığını” duyurdu.

Açıklamada, “55 yaşındaki kadın kurban kazara vuruldu ve trajik şekilde öldü. Emniyet Müdürlüğü kurbanın ailesine ve arkadaşlarına en derin taziyelerini iletir” dendi.

Soruşturma açıldı

Chicago Belediye Başkanı Emanuel de açıklamasında “Polis memuru halka karşı şiddet kullandığı her durumda bir cevabı hak eder ve koşullar ne olursa olsun şehrimizde her bir can kaybında büyük bir yasa boğuluyoruz” ifadelerini kullandı.

Şehrin emniyet müdürlüğü hakkında aşırı şiddet kullanımı nedeniyle açılan federal soruşturma da devam ediyor. Geçen yıl beyaz bir polis memuru siyah bir genci vurup öldürmüştü.

ABD Başsavcısı Loretta Lynch, aybaşında açtığı federal soruşturmada Chicago polisinin şiddet kullanımında ırk ayrımı yapıp yapmadığının incelenmesi ve şiddete karşılan polislerin hesap vermelerine odaklanılması çağrısında bulunmuştu.

Better Government Association adlı hükümetin idari sistemini inceleyen dernek verilerine göre Chicago polisi, 2010-2014 yılları arasında 240 kişiyi vurdu. Bu da ortalama her hafta bir kişinin vurulduğu anlamına geliyor.

Vurulanlardan 70’i öldü. Ölenlerin de üçte ikisi Afrika kökenli Amerikalılardı.

Lynch’in açıklaması, 2014 yılında polis tarafından 16 defa vurulan 17 yaşındaki Laquan McDonald’ın ölümüne ilişkin videonun paylaşılmasıyla başlayan gösterilerin ardından geldi.

Polis memuru Jason Van Dyke, Kasım ayı sonunda videonun paylaşılmasından birkaç saat önce birinci derece cinayetten suçlu bulundu.

Cinayetten bir yıl sonra ortaya çıkan videoya yönelik tepkilerin ardından Belediye Başkanı Emanuel emniyet müdürünü görevden altı ve Bağımsız Polis Denetleme Birimi’nin başkanının da istifa ettiğini duyurdu.

BBC

Mersin’de polis Sedat Baran adlı genci katletti680x350cc-sedat-baran4

 Mersin’de Kürdistan’daki özyönetim direnişine destek veren halka yönelik gerçek mermilerle saldıran polis Sedat Baran adlı genci katletti. Net olmamakla birlikte 3 gencinde yaralandığı belirtildi.
Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Yeni Pazar, Gündoğdu ve Şevket Sümer mahallerinde yüzlerce yurttaşın Kürdistan’daki özyönetim direnişine verdiği destek eylemlerine saldıran polis, Sedat Baran adlı genci katletti. Kıbrıs İlköğretim Okulu önünde toplanan gençlere, gerçek mermilerle yapılan polis saldırısında Baran yaşamını yitirirken, 3 kişinin de yaralandığı belirtildi.Okulunun çevresi polis ablukasına alınırken, çok sayıda TOMA ve akrep tipi zırhlı araç okulun çevresine kimseyi yaklaştırmıyor. Okulun çevresinde toplanan halka, polis gerçek mermilerle saldırırken, polis saldırısına karşı halk direnişe geçti.Mahallelerdeki polis saldırısı ve halkın direnişi devam ediyor.

Öte yandan Baran’ın cenazesi Mersin Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken, yaralı 3 gencinde aynı hastanede tedavi altına alındığı belirtildi. Baran’ın yapılacak otopsi işlemine aile avukatının katılmasının savcılık tarafından engellendiği bildirildi.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here