Anasayfa Röportaj Ayşe Berktay:’HDP’nin içinden taşan enerji bu ülkeye yayılıyor ve yayılacak’

Ayşe Berktay:’HDP’nin içinden taşan enerji bu ülkeye yayılıyor ve yayılacak’

Paylaş

Üniversite yıllarından başlayan siyasi hayatını sosyalizm mücadelesine adayan HDP İstanbul 3. Bölge Miletvekili Adayı olan çevirmen , hedeflerinin toplumu ve devleti demokratikleştirmek olduğunu dile getirerek, “HDP’nin içinden taşan enerji, bu ülkeye yayılıyor” dedi.

Üniversite yıllarından beri sosyalist mücadele içerisinde yer alan çevirmen Ayşe Berktay, HDP İstanbul 3. Bölge milletvekili adaylarından biri. Yaşamını sosyalizm mücadelesine adayan Berktay’ın siyasi hayatı, üniversite yıllarında başladı. ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde okuduğu sırada, fakültenin öğrenci derneğinin kurucuları arasında yer alan Berktay, 12 Eylül darbesinin ardından eğitimini yarıda bırakarak yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. 90’lı yıllarda Türkiye’ye geri dönen Berktay, kadın hareketi başta olmak üzere savaş karşıtı hareketler içerisinde aktivist olarak yer aldı.

Bir süre Diyarbakır Cezaevi Gerçekleri Araştırma Komisyonu’nda da çalışan Berktay, aynı zamanda Barış İçin Kadın Girişimi’nde (BİKG) çalışma yürüttü. Yaşamı boyunca Kürt özgürlük mücadelesinin yanında yer alan Berktay, 2010 yılında ise BDP’ye üye olarak parti çalışmalarına aktif bir şekilde katıldı.

Berktay, Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nde (DÖKH) çalışmalar yürüttüğü sırada, “KCK operasyonu” adı altında Kürtlere yönelik yapılan siyasi soykırım operasyonlarında 2011 yılının Ekim ayında gözaltına alınarak tutuklandı. 27 ay Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu kalan Berktay, 2013 Aralık ayında serbest bırakıldı. Cezaevinden çıktıktan sonra ise mücadelesini HDP’de sürdüren Berktay, adaylığı ve HDP projesiyle ilgili DİHA’ya konuştu.

‘Biz birbirimizin içine geçmeye çalışıyoruz’

Adaylığını, halklara karşı “görev” olarak gördüğünü anlatan Berktay, hedefledikleri HDP projesini de “benzersiz” olarak nitelendiriyor. Berktay, “Çünkü, yeni bir siyaset yapma biçimini gündeme getirip, bunu içselleştirmeyi ve bunu artık hayatın bir parçası haline getirmeye çalışıyoruz. Yani, teknik yada taktik olarak bir araya gelmiş bir platformun siyasette ittifak yapma meselesi değil HDP. Biz birbirimizin içine geçmeye çalışıyoruz” dedi.

‘Demokratik ulusu örgüt çapında gerçekleştirdik’

“Bir yandan kendi özgün duruşumuzu koruyup bir yandan da ortak bir kanalda akmaya çalışıyoruz” diyen Berktay, “HDP, aslında eskiden beri dile getirilen bir cephe yada ittifak kurmak gibi bir şey değil. Bu proje, hep birlikte riskleri ve başarılarıyla bir yaşamı bir mücadele tarzını üstlenip birbirini ötelemeye çalışmadan bir siyasi hattı sürdürme sözleşmesidir. Yani, biz Demokratik Ulusu örgüt çapında gerçekleştirdik. Demokratik Ulus diye koyduğumuz hedefi, bir örgütün içinde yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘Kadınların HDP’deki varlığı toplumun demokratikleştirilmesi anlamında önemli’

Hedeflerinin toplumu ve devleti demokratikleştirmek olduğunu vurgulayan Berktay, “Aslında önümüze bu projeyi koyarken, kendimizi de demokratikleştirmek ve dönüştürmek doğrultusunda bir irade gösterdik” dedi.

HDP içinde yer alan kadın adaylara da dikkat çeken Berktay, “Projemizde, hem eşit temsiliyete hem de örgütlü ve eşit var olmaya önem verdik. Çünkü, biz hayatı demokratikleştirmekten bahsediyoruz. Dolayısıyla kadınların buradaki varlığı hem toplumun demokratikleştirilmesi anlamında önemli hem de bu örgütün kendi iç yaşamında kadın sözünün, sesinin, renginin hakim kılınması anlamında önemli” şeklinde konuştu.

‘HDP’nin içinden taşan enerji bu ülkeye yayılıyor ve yayılacak’

Berktay, toplumsal kesimlerden gördüğü ilgi ile HDP’nin gün geçtikçe daha da büyümesini ise şu sözlerle tanımladı: “HDP denilen olayın o coşkusu ve içinden taşan enerji, bu ülkeye yayılıyor ve yayılacak. Ve bize barajı aştıracak olacak da bu enerji olacak. Onun için böyle sel gibi akıp gelecek. Onun için kadınları bu işe dahil edecek sular seller gibi barajları aşacağız.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here