Anasayfa Emek Ayten Kargın 13 yıl boyunca aynı evde ev işçiliği yaptı güvencesini...

Ayten Kargın 13 yıl boyunca aynı evde ev işçiliği yaptı güvencesini kazandı

Paylaş

 

Bu kadar emek veriyorsun, emeğin yok sayılıyor. Bu kadınların kaderi değil, bu ataerkil sistemin kadınlara dayattığı bir durum.”

cropped-imece-ev-ic59fc3a7ileri-sendikasc4b1-logo

Bu cümlelerin sahibi Ayten Kargın, 2003 yılından 2012 yılına kadar haftada 5 gün günde 8 saat çalıştığı işverenlerine ve SGK’ya, geçmişe yönelik sigortaprimlerini almak için 2014 yılı Ocak ayında dava açtı. Şubat ayının son haftası sonuçlanan davada mahkeme, geçmiş 9.5 yılın primlerinin ödenmesine hükmetti. Kargın şimdi Türkiye’de bir ilk olan temyiz yolu açık davanın kararının tüm hemcinslerine örnek olmasını istiyor ve sesleniyor:

Ayten Kargın Kimdir?

ayten kargın 18 Kasım duruşma 1 (6)

Ayten Kargın bir ev işçisi ve aynı zamanda İmece Ev İşçileri Sendikası genel başkanı. 2003’de ev işverenlerine ait ev işyerinde ev işçisi olarak çalışmaya başlamıştı. Ayten, hiçbir sigortası olmadan çalıştığı 13 yıl içerisinde birçok meslek hastalığına yakalandı. Dizinde aşınmalar oldu. Ayten davasını açtığı 2014 tarihinde halen çalışıyordu. Dava dilekçesinin işverenine ulaşmasının hemen ardından ise işine son verildi. Sigortasının yapılması talebiyle başlayan mücadelesi onu sendika başkanlığına kadar götürdü. Hakkını aramak üzere İmece Kadın Dayanışma Derneğine başvuran Ayten, sigorta davasını açtı ve aynı zamanda İmece Ev İşçileri Sendikası’nın da kuruluş çalışmalarında görev aldı ve 15 Haziran 2014’te yapılan sendika genel kurulunda sendikanın genel başkanlığına seçildi.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here