Anasayfa Haber Aziz Konukman:Sermaye neden ‘AKP-CHP koalisyonu’ istiyor?

Aziz Konukman:Sermaye neden ‘AKP-CHP koalisyonu’ istiyor?

Paylaş

AKP-CHP koalisyonu isteyen sermaye sahiplerinin, erken seçim ihtimalini “felaket” olarak göstermesi, eleştirel ekonomistler tarafından demokrasi karşıtlığı olarak eleştiriliyor. “Felaket” senoryalarının kendi döneminde istikrar yakalayamayan AKP’nin “biz yoksak istikrar yok” propagandasına hizmet ettiğini belirten Ekonomist Aziz Konukman, sermayenin AKP-CHP koalisyonu ile neo-liberal politikaları teminat altına almak istediğini ve CHP’nin de, seçim öncesi Derviş seçeneğini gündeme getirmesiyle birlikte bu isteğe hazır olduğunu ifade etti.

ABD Merkez Bankası FED’in geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda aylar öncesinden beklenen, özellikle Türkiye gibi cari açığını dış fonlarla kapatmaya çalışan ülkelerin ekonomisini ciddi şekilde geriletecek faiz artış kararı alınmadı. Ancak, Federal Açık Piyasa Komitesi’nde tarafından açıklamada, ekonomistlerin “faiz artışının Eylül ayında yapılacağı” tahmini desteklendi ve yıl içinde iki kez faiz artışı yaşanacağının da sinyali verildi.

FED’in faiz artışını Eylül’de gerçekleştireceği beklentisi ile erken seçim ihtimalinin aynı döneme denk gelmesi, “piyasalarda felaket senaryosu” şeklinde savunuluyor. Ancak, eleştirel ekonomistler “felaket senaryosunun” neo-liberal politikaların savunucusu kesimler tarafından, toplumda tedirginlik yaratmak için gündeme getirildiğini ve tam da AKP’nin seçim öncesi toplumsal muhalefeti kırmak için yaptığı “Biz yoksak kriz olur”, “Koalisyonda, erken seçim ekonomiyi istikrarsızlaşırtırır” propagandalarına, hizmet ettiğini yönünde uyarıyor.

FED’in faiz artırımı ile doların 3 TL’yi görmesi beklenen Türkiye’de dar gelirli aileler oldukça olumsuz etkileyeceği bekleniyor ancak, içine girilecek ekonomik boğulmanın erken seçim ve koalisyon tartışmalarıyla alakalı olmadığını, AKP olsa da olmasa da, FED’in olası faiz kararının yabancı sermayeye muhtaç hale getirilen Türkiye’yi her seçenekte sarsacağı görüşü, eleştirel ekonomistlerin ortaklaştığı başka bir nokta.

‘FED faiz artırmasada Türkiye ekonomisi kırılgan bir yapıda’

Koalisyon tartışmalarını değerlendiren eleştiriler yazılarıyla bilinen ekonomist Mustafa Sönmez, özellikle iş dünyasının ekonominin gidişatı için güçlü ve kalıcı bir koalisyon talep ettiğini ve AKP-CHP seçeneği üzerinde durduğunu belirtti. Ancak, AKP-CHP koalisyonun ekonomik taaddütlerle oluşturulacak bir koalisyon olmadığı söyleyen Sönmez, ileriki süreçte kalıcı bir koalisyonun kurulmasının mümkün görünmediği ve erken seçimin daha güçlü bir seçenek olduğu görüşünde.

AKP’nin Ortadoğu’daki savaş politikalarının yaratığı “politik-jeopolitik risk” dolayısıyla yabancı sermayenin hızla çıktığı Türkiye’de, FED faiz artırmasa bile hali hazırda kırılgan bir ekonomik yapının olduğunu söyleyen Sönmez, “Toplum zaten bıkmış durumda. İşsiz olan iş bulamıyor, yoksulluk artıyor. Görünen o ki; 2015-17 yılları arası Türkiye ekonomisi belirsizlikler içinde olacak ve taşların yerine oturması epey zaman alacak” değerlendirmesinde bulundu.

HDP’nin desteklediği CHP-MHP koalisyonu normalleştirir

Gazi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Görevlisi Aziz Konukman ise, MHP’nin “HDP’nin Türkiye partisi olduğunu görmezden gelen” yaklaşımı nedeniyle ihtimal dışı kalan HDP’nin dışarıdan destekleyeceği CHP-MHP koalisyonunun, Türkiye’yi normalleştirecek tarihi bir fırsat olduğunu savunuyor.

Sermaye neden ‘AKP-CHP koalisyonu’ istiyor?

AKP-CHP koalisyonunu ise “en kötü senaryolardan biri” olarak değerlendiren Konukman, AKP-CHP koalisyonunun uluslararası sermaye tarafından neo-liberal politikaları, yani taşeron, özelleştirme ve güvencesiz çalışma uygulamalarını teminat altına almak için dayatılan bir seçenek olduğu görüşünde.

Konukman, sermayenin AKP-CHP koalisyonu ısrarının arakasında yatan nedenleri şöyle açıklıyor:

“Böyle bir koalisyon ihtimalinde AKP’nin, CHP tarafından açıklanan ve ciddi ekonomik dönüşümleri talep eden 14 maddeyi uygulamayacağı açık. Zaten CHP neo-liberal politikaları kabul etmeye hazır. Kılıçdaroğlu, seçim öncesi Kemal Derviş’i gündeme getirmişti hatırlarsanız. Şöyle bir durum olamaz mı? Ali Babacan’lar ve Derviş’ler dışarıdan atayıp, neo-liberal politikaları teminat altına alacaklar ve çözümü devam ettirecek bir politika ile de kendilerini kurtarmayı düşüneceklerdir. İş dünyası için çözüm süreci sadece ‘oraya da yatırım yapalım’ anlamı taşıyor. Tek meseleleri AKP-CHP koalisyonunda neo-liberal politikaların devam etmesi. Kürt hareketinin burada çok hassas olması lazım. Neo-liberal politikalar ile çözüm gelmez ki, zaten HDP’nin içinde yer alan kesimler neo-liberal politikalar karşıtlığının yansımasıdır. HDP kitlesinin beklentisini karşılamaz bu koalisyon.”

HDP duruşu gereği her senaryoda kazançlı çıkacaktır

HDP’nin “AKP-CHP koalisyonu” önerisini de hatırlatan Konukman, “Bence, HDP bu seçeneği içten desteklemiyor. Güçlü bir muhalefet yaparak, kısa zamanda gelecek seçimlerin kendileri açısından olumlu yansıyacağını düşünerek bu öneriyi yapıyorlar” dedi.

AKP-MHP koalisyonunun da tam bir neo-liberal politikalar savunucusu olacağını da ve Kürt sorunun çözümüne karşı olacak bu koalisyonda da HDP’nin gücünü artıracağını ifade etti. Ayrıca, Konukman, HDP’nin “dışarıdan destekleyen” pozisyonuyla da her türlü koalisyon ve erken seçim ihtimalinde kazançlı çıkacağı düşüncesinde.

‘Sermayenin felaket senaryosına itiraz etmek lazım’

Konukman, sermayenin “Uzlaşın, Türkiye erken seçimi kaldıramaz” açıklamalarıyla erken seçimi bir “kiriz yaratıcısı” olarak topluma sunmasını, demokrasinin özüne aykırı olarak eleştirdi. Konukman, “Piyasaları, demokratik tercihlere bağlamak neo-liberalizmin siyasete endekslenmesinin bir ürünüdür. Erken seçimde demokratik bir seçenektir. Krizi gösterip, bize AKP-CHP koalisyonunu koşuluz kabul ettirmek istiyorlar, toplumu bir yerlere zorluyorlar. Bunun farkına vararak itiraz etmek lazım. Öyle yada böyle kim gelirse gelsin iktidara, FED’in faiz artışıyla karşı karşıya gelecek. Türkiye ekonomisi gardını buna göre alması lazım. Bütün koalisyonu hükümetleri buna hazır olması lazım. Oluşacak her türlü sıkıntıdan HDP ile CHP’ye sorumlu tutacaklar” uyarısında bulundu.

Sermaye-AKP ortaklığı

Sermayenin ve AKP’nin, felaket senaryolarıyla “seçim öncesi istikrar varmış” gibi bir yanıltıcı bir algının oluşturulmaya çalıştığına vurgu yapan Konukman, “Zaten temel sorun dış kaynağa bağlı ekonomik model. Hükmet olsa da olmasa da bu model sürüyor. AKP’li dönemde de sermaye kaçıyordu, kur artıyordu. Sanki eskiden istikrar vardı. AKP döneminde de aynı sorunları yaşıyorduk” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here