Bağlar,Şırnak,Gever başta olmak üzere bölgede savaş büyüyor,İnsanlar ölüyor.

Paylaş

Kaymakam yasak getirdi, gençler barikat kurdu

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi’ne, polis ile gençler arasında çıkan çatışmadan sonra sokağa çıkma yasağı getirildi. Çatışmanın yayıldığı mahallenin birçok noktasına barikatlar kuruldu.

Polis saldırısı sonucu dün gece çatışmanın çıktığı ve 2 kişinin yaşamını yitirdiği Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi’ne yasak geldi. Mahalleye sokağa çıkma yasağı getiren Bağlar Kaymakamlığı’nın yaptığı açıklamada, “Bağlar İlçesi Kaynartepe mahallesinin tamamında 15 Mart 2016 Salı günü 03.00’den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir” denildi.

Saldırıya karşı barikat

Öte yandan Sur’daki kuşatmaya karşı sokağa çıkan gençlere polis saldırısıyla başlayan çatışmalar gece boyunca devam etti. Bağlar’ın Kaynatepe Mahallesi’nin her sokağına yayılan çatışmalar sırasında yurttaşlar sokaklara çıkarak direnişe geçti. Mahallenin neredeyse tüm sokaklarında barikatlar kuruldu. Mahallede gece saat 02.30’dan itibaren elektriklerin de kesildiği ilçede gece boyunca helikopter hareketliliği sürdü

Bağlar’da polis saldırısı: 2 kişi yaşamını yitirdi

60x60cc-dyb-baglar-catisma2

Diyarbakır Bağlar’da polisin gençlere saldırısı sonucu çıkan çatışmada 2 kişi yaşamını yitirdi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi için sokağa çıkan gençlere polisin ateş açması sonucu çıkan çatışmalarda 2 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren 2 kişinin cenazesinin Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi Morgu’na götürüldüğü belirtildi. Yaşamını yitiren kişilerin kimlik bilgileri ve yaşlarına ilişkin bilgi edinilemedi.

Çatışmaların giderek büyüdüğü Bağlar ilçesi üzerinde helikopter hareketliği yaşanıyor. Yaşanan patlama ve silah sesleri tüm kentte yankılanıyor.

Şırnak’a yoğun askeri sevkiyat

60x60cc-srnk-15-03-16-sirnak-askeri-sevkiyat3

“Sokağa çıkma yasağı”nın başladığı Şırnak’a yoğun askeri sevkiyat devam ediyor.

Aylardır devletin yoğun saldırı hazırlığı yaptığı Şırnak kent merkezinde, yasağın başlaması ile birlikte mahallelere yönelik ağır silahlarla saldırılar gerçekleştiriliyor. Son günlerde yoğunlaşan askeri sevkiyat da durmadan devam ediyor. Onlarca zırhlı araçla birlikte çok sayıda askerin bulunduğu otobüsler gece saatlerinde kente giriş yaptı.

Gever’de yapılan havan saldırısı sonucu bir evde yangın çıkarken, yangına müdahale etmek isteyen belediyeye bağlı itfaiye ekiplerine ise devlet güçleri engel oldu.

Gever’de yangına müdahaleye giden itfaiyeye engel

60x60cc-hkr-14-03-16-gever-yangin-engel2Sıkıyönetim uygulamalarının devam ettiği Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde akşam saatlerinden beri devam eden havan atışları sonucu bir evde yangın çıktı. Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan bir evde havan topu düşmesi sonucu yangın çıkarken, çıkan yangında şans eseri can kaybı yaşanmadı. Yangın sonucu evde maddi hasar meydana gelirken, ilçenin birçok mahallesinde elektrikler kesilmiş durumda. İpekyolu Caddesi üzerinde ise bir trafo ise devlet güçlerince ateşe verildi.

Yangına müdahale etmek amaçlı harekete geçen belediyeye bağlı itfaiye ekipleri de devlet güçlerince engellendi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here