Anasayfa Haber Bakan Yıldız: ”Sistem çöktü” , dedi.Türkiye elektriksiz kaldı,nedenleri tartışmalı.

Bakan Yıldız: ”Sistem çöktü” , dedi.Türkiye elektriksiz kaldı,nedenleri tartışmalı.

Paylaş

İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Kocaeli, Samsun, Bursa, Diyarbakır, Batman, Antep, Urfa, Muş başta olmak üzere birçok ilde Avrupa-Türkiye elektrik hattı bağlantısının kopması nedeniyle elektrikler kesildi.

Türkiye ve Kürdistan’ın birçok kentinde elektrik sistemi çöktü. Sistem çökmesi sonucu İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Kocaeli, Samsun, Bursa, Bilecik, Hatay, Samsun, Adana, Kocaeli, Çanakkale, Diyarbakır, Antep, Urfa, Muş, Batman ve Malatya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kentte peş peşe elektrik kesintisi haberleri geldi. Yaşanan kesinti nedeniyle Marmaray, metro, tramvay ve hafif metro seferleri durdurulurken, internet erişiminde de sıkıntı çıktı. Özellikle İstanbul’da kesintiden dolayı bazı yurttaşların metroda mahsur kaldığı yönünde mesajlar attığı belirtildi. Ayrıca raylı sistemlerde ulaşımın durması sebebiyle trafikte de yoğunluk baş gösterdi.

Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), ülkede hayatı bir anda felç eden birçok ilde meydana gelen elektrik kesintilerinin sebebiyle ilgili, “Avrupa-Türkiye elektrik hattı bağlantısında kopma nedeniyle ülke genelinde elektrik kesintisi yaşanmaktadır” açıklamasını yaptı. TEİAŞ yetkilileri, elektrik nakil hatlarında saat 10.36’da yaşanan sorun nedeniyle birçok bölgede elektriklerin kesildiğini bildirdi. Teknik inceleme başlatıldığının belirtildiği açıklamada, sisteme en kısa sürede elektrik verilmesi için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Elektrik kesintisiyle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden de açıklama geldi. Türkiye genelindeki elektrik kesintileri için “15 yıldır böyle bir şey yaşanmadı” açıklamasını yapan bakanlık yetkilileri, “Otoyol olarak tabir edilen büyük hatlarda sıkıntı var. Kesintinin nedeni araştırılıyor. İlk izlenimler arızanın Ege bölgesi kaynaklı olabileceğini ortaya koyuyor. Arızanın giderilmesi için bütün olanaklar seferber edildi” dedi.

Bakan Yıldız: Sistem çöktü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da elektrik kesintisi ile ilgili açıklama yaptı. Saat 10.36 itibariyle sistemde çökme meydana geldiğinin altını çizen Yıldız, “Şuan birçok kesime elektrik verilmeye başlandı. Farklı sebepleri olabilir. Arızanın yaşandığı 10.36, arzımızın fazla, talebimizin de az olduğu zamanlardan bir tanesiydi. Bu açından enerji yetersizliği diye bir şey söz konusu değil. İletim hatlarından veya manevra dediğimiz bir hadiseden kaynaklanıyor olabilir. Sebeplerine net olarak değineceğiz. Kriz merkezimiz var. Orada yakinen takip ediliyor. Siber saldırı olup olmadığını şuan söyleyemem. Neyden kaynaklandığını inceleyip öğreneceğiz” şeklinde konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here