Anasayfa Haber Şakran Çocuk Cezaevi’nde Bakanlığın duruma sesiz kaldığı ortaya çıktı.

Şakran Çocuk Cezaevi’nde Bakanlığın duruma sesiz kaldığı ortaya çıktı.

Paylaş

Şakran Çocuk Cezaevi’nde kurum içi yazışmada ortaya çıkan skandalın bir yıl önce Adalet Bakanlığı’na bildirildiği; ancak bakanlığın duruma sesiz kaldığı ortaya çıktı.

Pozantı Cezaevi’nde yaşanan tecavüz ve taciz skandalında yargılanan görevliler hakkında takipsizlik kararı gündemdeyken, İzmir Aliağa Şakran Kapalı Çocuk Cezaevi’nde yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Şakran Çocuk Cezaevi Müdürü Hamit Karslıoğlu’nun imzasını taşıyan kurum içi yazışmanın sonucu ortaya çıkan skandalın yankıları büyürken, söz konusu yazışmada yer alan, çocuk mahkûmların birbirlerine işkence yaptığı yönündeki iddiaların bir yıl önce Adalet Bakanlığı’na bildirildiği; ancak Bakanlığı durumu ciddiye almadığı ortaya çıktı. Skandal durumun duyumunu daha önce aldıklarını ve durumu Adalet Bakanlığı’na bildirdiklerini dile getiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi yöneticisi Necla Şengül, Bakanlığın konuyu ciddiye almadığını söyledi.

680x680nc-izm-25-02-15-necla-sengul-arsivNecla Şengül

Bir yıl önce, skandala dair duyum aldıklarını ve psikolog, sosyolog, akademisyen ve insan hakları savunucularından oluşan bir heyet oluşturularak, cezaevinde incelemelerde bulunmak istediklerini belirten Şengül, cezaevi yönetiminin heyeti keyfi bir şekilde çocuklarla görüştürmediğini söyledi. Heyetin duruma dair kaygılarını rapor şeklinde kamuoyu ile paylaştığını belirten Şengül, cezaevinde kalan çocukların, kendilerinden daha küçük çocuklara “Ağabeylik” tahakküm kurduğunu ve bu durumun daha sonraki süreçte farklı farklı hak ihlallerine neden olacağı yönünde uyarıda bulunduklarını söyledi. Şengül, “Tüm bu kaygılarımızı devlet, iktidar ve yetkili tüm kurumlarla paylaştık. Fakat bununla ilgili bize her hangi bir yanıt gelmedi. Şimdi kendi ağızlarıyla, cezaevi müdürü kendi yazısıyla belirtilmiş. İnsan hakların savunucuların bir yıl önceki kaygısına ses verilseydi, çözüm bulunsaydı şuan bu olaylar yaşanmıyor olacaktı. Bu boyuta gelmemiş olacaktı” diye konuştu.

Pozantı Cezaevi’nde yaşanan tecavüz ve taciz skandalında yargılanan görevliler hakkında takipsizlik kararının gündemdeyken, yeni bir skandalın ortaya çıktığına işaret eden Şengül, durumdan cezaevi yönetiminin ihmali sonucu yaşandığına vurgu yaptı. Şengül, yaşanan skandala ilişkin etkin bir soruşturma yapılması gerektiğini, aksi takdirde bu tür olayların yaşanmaya devam edeceğine dikkat çekti. “Dört duvar arasında bulunan ve devletin güvencesi altında bulunan bu çocukları bu duruma getirenlerin bir an önce görevden men edilmesini istiyoruz” diyen Şengül, sivil toplum örgütlerinden oluşan bir heyetin, olayın açığa çıkartılması için çalışma başlatması gerektiğine işaret etti.

‘Yargılanan yöneticilere ödül gibi cezalar veriliyor’

ÇHD İzmir Şube Sekreteri Serdar Gültekin ise Şakran Cezaevi’nin, Türkiye’de en çok hak ihlallerin yaşandığı ve açıldığı günden beri sürekli işkence, kötü muamele ve hak ihlalleriyle anıldığını hatırlattı. İzmir’de bulunan avukat örgütlerinin ve insan hakları savunucuların en çok Şakran Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin mesleki çalışma yürüttüğünü belirten Gültekin, 2 yıl önce de Şakran Çocuk Cezaevi ile ilgili bir çalışma yaptıklarını dile getirdi. Çalışma sonucu tespitler ile ortaya çıkan skandalın örtüştüğünü söyleyen Gültekin, “O dönem de çok yoğun işkence, çok ciddi hak ihlallerin olduğu ve çocuklarının kötü koşullarda tutulduğu, gardiyanlar ve müdürün dahil işkence ile kötü maruzuna kaldığını söyledik” ifadesinde bulundu. Devletin, çocuk cezaevlilerine ilişkin uygulamalarına ve politikalarına dikkat çeken Gültekin, yargılanan ya da soruşturulan görevlilere “Ödül” niteliğinde cezalar verildiğine vurgu yaptı. Çocuk cezaevlerinin kapatılması gerektiğini dile getiren Gültekin, “Çünkü bu bir değil, iki değil, üç değil. Müdür eliyle yazılan bu yazı, bundan sonra Türkiye’de çocuk cezaevleri sistemin artık yürütülemeyeceğinin bir delilidir” diye konuştu.

‘Cezaevi Hitler kampına dönüştürülmüştür’

Tutuklu Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYD-DER) İzmir Şube Eş Başkanı Musa Karbadağ da

680x680nc-izm-25-02-15-musa-karbadag-arsiv1

cezaevine dair kaygıların daha önce kamuoyu ile paylaşıldığını yineleyerek, söz konusu cezaevinin F tipi cezaevlerinde olmayan özel bir statü ile yönetilen bir cezaevi olduğunun altını çizdi. Adalet Bakanlığı’nın açılışını pasta keserek yaptığına dikkat çeken Karbadağ, “Adalet Bakanı cezaevinin açılışını kamuoyunda pasta keserek yaptı. Fakat Şakran Cezaevi’nde olağanüstü bir vahşet ortamı yaşanıyor. Ama bilinçli ve tercihli bir manipülasyonla, sanki 5 yıldızlı otelmiş gibi gösterildi. Oysa işin aslı böyle değildir. Şakran Cezaevi insan hak, hürriyeti ve onurunun ayaklar altına alındığı ve hiçbir şekilde kamuoyu ile bağlantısının ve iletişimin olmadığı Hitler kampına dönüştürülmüştür” dedi. Karabadağ, İzmir’de faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının en kısa sürede bir heyet oluşturarak, incelemede bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

Cezaevi yönetiminden açıklama bekleniyor

İHD İzmir Şube Başkanı ve ÖHD İzmir Şube Üyesi Gurbet Uçar ise cezaevlerine dair dava ve soruşturmaların “takipsizlik” ile sonuçlandığına dikkat çekerek, sorumlu kişilerin adil bir yargılama yapılmadığını ve suçun cezasız kaldığını söyledi. Cezaevi yönetiminden bir önce açıklama beklediğini dile getiren Uçar, yaşanan hak ihlalin takipçisi olacaklarını söyledi.İZMİR (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here