Anasayfa Haber Bakanlık önünde çocuk istismarı protestosu

Bakanlık önünde çocuk istismarı protestosu

Paylaş
Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığına bağlı Harput Bakım Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, kız çocuklarının 6 yıl boyunca sistematik olarak cinsel istismara maruz bırakılmasına yönelik ilgili sendika ve dernekler bakanlık önünde basın açıklaması yaptı.

Bakanlık önünde çocuk istismarı protestosu,bakanlık,önünde,çocuk,istismarı,protestosu

Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığına bağlı Harput Bakım Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kız çocuklarının 6 yıl boyunca cinsel istismar saldırısına maruz kalmasına ilişkin Yetiştirme Yurtlarından Ayrılanlar ve Eğitim Çalışanları Sendikası (YURT-AY SEN), YURTAY il dernekleri, Türk Psikologlar Derneği ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği basın açıklaması yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde yapılan açıklamada konuşan Hayat Sende Derneği Başkan Yardımcısı Ayşe Tek, devlet koruması altında yaşayan çocukların yaşamını alt üst eden istismar olayını tekrarlamayacağını; ancak aile ve toplum temelli hizmetlerin yaygınlaştırılmaz ve çocukların aldıkları hizmete ilişkin izleme ve denetim kapasitesi geliştirilmezse çocuk istismarı olaylarının artarak devam edeceğini ifade etti.

Çocuğa karşı işlenen her türlü şiddetin kabul edilemez olduğunu belirten ve bu alanda mücadele eden insan hakları örgütleri olarak yıllardır seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyleyen Ayşe, dernek ve kurumlar adına sıraladığı taleplerin acilen karşılanmasını istedi. Talepleri arasında öne çıkan bazı noktalar ise şu şekilde:

* Devlet korumasında bulunan tüm çocukların istismar ve ihmal durumlarında başvuru ve hak arama mekanizmalarına erişimlerinin sağlanması ve şiddet gören çocukların zararlarının bütüncül olarak (Psiko sosyal ve hukuki düzeyde) karşılanması,

* Çocukların ast-üst ilişkisi olmadan ulaşabilecekleri sosyal hizmet uzmanları ve psikologların bulundurulması,

* Çocukların, çocuk haklarının farkında olabilmesi için, kapsamlı bilinçlendirme çalışmalarının yapılması,

* Kurumlarda yaşayan çocukların istismar ve ihmale uğradıklarında olayların üzerinin örtülmemesi ve kapsamlı istatistiki çalışmaların yapılması,

* Çocuklara karşı yapılan sosyal dışlayıcı ve ayrımcı tutumlarla mücadele edilmesi ve kamuoyunda farkındalık oluşturulması.

Tek, ayrıca çocuklara uygulanan şiddete yönelik cezaların artırılmasını istedi.

Ne olmuştu?

Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığına bağlı Harput Bakım, Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan S.E., B.E., E.K ve E.A. isimli 4 kız çocuğunun kaçmasıyla 6 yıl boyunca kaldıkları merkezlerde yaşadıkları taciz ve tecavüzler ortaya çıkmıştı. Başlatılan incelemeyle kız çocuklarının 2007-2013 yılları arasında bazı görevlilerin defalarca cinsel istismarına, tacizine maruz kaldıkları ve bundan kaynaklı, 2 kız çocuğun intihara kalkıştığı, birinin de akıl hastanesinde bir süre tedavi gördüğü ortaya çıkarken, yetkililerin ise duruma sessiz kaldıkları anlaşılmıştı.

(fk)JINHA

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here