Bangladeş’te LGBTİ aktivisti öldürüldü

Paylaş

Bangladeş’in LGBTİ hakları savunucusu ve ülkenin tek LGBTİ dergisi Roopbaan’ın editörü Julhas Mannan, Dakka’da evinde uğradığı palalı saldırıda öldürüldü.

Bangladeş’in LGBTİ hakları savunucusu ve ülkenin tek LGBTİ dergisi Roopbaan’ın editörü Julhas Mannan, Dakka’da evinde uğradığı palalı saldırıda öldürüldü.

BBC Türkçe’nin haberine göre, saldırganların eve kuryeci kılığında girdiği belirtildi.

Polis, saldırıda evde bulunan bir kişinin daha öldüğünü ve bir kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bangladeş’te iki gün önce de akademisyen Rezaul Karim Sıddık yine palalı saldırıda öldürülmüş, saldırganların İslamcı militanlar olduğundan şüphelenilmişti.

Geçen yıl Şubat ayından bu yana birçok laik blog yazarı, ateist siyasetçi, eylemci ve azınlıktaki dini grup mensupları öldürüldü.

BBC Bengal Servisi editörü Sabir Mustafa’nın görüştüğü Roopbaan dergisi çalışanları, kimliklerini korumakta dikkatli davrandıklarını ve hayatlarının tehlikede olduğunu düşünmediklerini belirtti.

Blog yazarına ölüm tehdidi

Diğer yandan Bangladeş’te blog yazarı Imran Sarker de Pazar günü ölümle tehdit edildi.

Sarker, birinin telefonda kendisine ‘çok yakında öleceğini söylediğini’ ifade etti.

Geçen yıl dört laik blog yazarı palalarla öldürülmüştü. Blog yazarları, İslamcı grupların 2013 yılında yayınladıkları 84 kişilik ‘ateist blog’ yazarları listesinde yer alıyor.

Bangladeş’te Şii, Sufi, Ahmedi, Hıristiyan ve Hindular da saldırıya uğruyor.

Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu Bangladeş resmi olarak laik bir ülke ancak muhalifler hükümetin yeterli önlem almadığı ve saldırganlarla mücadele etmediğini belirtiyor.

imc

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here