Anasayfa Kültür-Sanat Banksy, Gazze çizimleri ile yıkımı hatırlatıyor…

Banksy, Gazze çizimleri ile yıkımı hatırlatıyor…

Paylaş

Gizemli sokak sanatçısı ve aktivist Banksy geçtiğimiz hafta internet sitesinden son eserlerinin fotoğraflarını ve bir video paylaştı. Eserleri dünya genelinde ilgi çeken İngiliz sanatçının bu sefer hatırlatmak ve göstermek istedikleri şeyler vardı; savaş, yıkım, verilmiş sözler.. Banksy Gazze’de idi; geçen yaz, İsrail’in 50 günlük saldırısı sonrasında büyük çoğunluğu sivil 2 bin Filistinlinin hayatını kaybettiği Gazze’de.

Aradan geçen aylarda dünya Gazze’yi unuttu aynı zamanda verdiği sözleri de. Geçtiğimiz Ekim ayında dünya liderleri Kahire’de Gazze’nin yeniden inşaası için bir araya geldi ve 5.4 milyar dolar toplanacağı açıklandı. Ancak Al Jazeera’nin Şubat tarihli haberine göre bu rakamın sadece 300 milyon doları toplanabildi.

Dünyanın Gazze’yi hatırlaması gerekiyor. Banksy oradaydı, hatırlatmak için..

gz_nc_02

 

gz_03aatwt-2

 

gz_nc_04-2

 

iwwoh

Turistik tanıtım videosu gibi tasarlanmış “Bu yıl yeni yerler keşfedeceğiniz bir yıl olsun” başlıklı videosu ise altyazı ve görüntüleri ile Gazze’deki yıkımdan bir kesit sunuyor;

Altyazı;

“Bu yıl yeni yerler keşfedeceğiniz bir yıl olsun. Gazze’ye hoş geldiniz. Turistlerden uzak (erişim yasadışı tüneller ağı üzerinden gerçekleştirilir). Yaşayanları orayı o kadar sever ki asla terk etmez (çünkü onlara çıkış izni verilmez).  Seçkin bir alanda bulunur (üç tarafı duvarlar ile ve silahlı tekneler bulunduğu bir deniz kıyısı ile çevrilidir). Dost komşuları tarafından izlenir (2014 yılındaki saldırıda 18 bin ev yıkıldı). Kalkınma fırsatları her yerde (bombalamadan beri hiç bir yapı malzemesinin Gazze’ye girişine izin verilmedi). Geniş kapsamlı yenileme imkanı var.”

Video, bir duvara kırmızı ile yazılmış şu sözler ile biter: “Eğer güçlü ile güçsüz arasındaki çatışmaya seyirci kalırsak güçlüden yana tavır sergilemiş oluruz tarafsız kalmış değil.

Bu Banksy’nin Filistine ilk gidişi değil. 2005 yılında da Batı Şeria’ya gitmişti ve İsrail’den Batı Şeria’yı ayıran duvarların üzerine çizimlerini yapmıştı.

(Yeşil Gazete) 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here