Anasayfa Haber Banu Güven: “Halk AKP’ye küstah bir şekilde iktidar olunamayacağını gösterdi”

Banu Güven: “Halk AKP’ye küstah bir şekilde iktidar olunamayacağını gösterdi”

Paylaş

Gazeteci Banu Güven Nokta dergisine verdiği röportajda , HDP’nin Nişantaşı’nda yüksek oy almasını şaşırtıcı bulmadığını söyledi.

 Nokta dergisi HDP’ye ‘Beyaz Türk’ mekanı olarak bilinen bölgelerden çıkan yüksek oyu mercek altına aldı:

“Gazeteci Banu Güven  “HDP’nin Nişantaşı’nda ne işi var” şeklindeki ön yargıları anlamsız buluyor; “Her yerde olabilirler. HDP, bu memlekette yaşayan herkes için bir şeyler söylüyor. Dolayısıyla söyledikleri herkes tarafından duyuldu.

Nişantaşı’nda da duyuldu. Nişantaşı’ndan oy çıkması neden şaşırtıcı olsun ki! Ben de bu şaşırtıcı bulunmasına şaşırıyorum. Ayrıca Nişantaşı diye sınırlamamak, dar bir yoruma girmemek lazım. Edirne’den de HDP’ye oy çıktı Ardahan’dan da.

Bunları göz ardı etmemek gerek. HDP’nin oy oranını artırmasında, AK Parti karşıtlığının belli bir rolü olabilir. Ancak bundan çok, söyleme, politikalarına oy verildiğini gözlemledim. Dolayısıyla çok fazla emanet oy olduğu kanaatinde değilim.”

KADIN SEÇMENİN OYU ETKİLİ OLDU

Güven, kadın seçmenin HDP’nin oy artırmasında etkili olduğuna inanıyor. “Kadınların özellikle yerel seçimlerde, eş başkanlıklar dolayısıyla daha görünür şekilde yönetimlerde yer alması her kesimden kadını etkiledi.

Kadın seçmenlerin de oyu artırmış olabilir. HDP, işleyiş açısından son derece demokratik bir tablo koyuyor. Parti içi işleyişlerinde de demokrasi hakim. Bununla beraber eş genel başkanlarının çizdiği tablo, seçmenlerde iyimserlik yarattı.

Selahattin Demirtaş’ın önde olmasının sebebi de Cumhurbaşkanlığı yarışında aday olmasıydı. Orada da, temsil ettiği partinin tavrını, kendi yapısını gösterdi. Tutarlılık ve hakikilik önemliydi.”

“KÜSTAH BİR ŞEKİLDE İKTİDAR OLAMAZSSIN”

Banu Güven, “Çok farklı kesimlerden, belli değerlere sahip çıkan adaylar vardı. Bunları görüp bunlara oy verenleri azımsamamak lazım. İnsanlar AK Parti’ye tepki bir yana yüzde 10 barajına tepkisini koydu. Halk bir partiye, kendinden emin ve küstah bir şekilde iktidar olunamayacağını gösterdi. 12 Eylül kalıntısından nemalanamayacağını gösterdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here